Powój w ogrodzie

Tomasz Rynkiewicz
Powoje to byliny, które są uważane przez jednych jako piękny kwiat, a przez innych jako uciążliwe chwasty.
Powoje to byliny, które są uważane przez jednych jako piękny kwiat, a przez innych jako uciążliwe chwasty. 2204574 Pixabay.com
Powoje są bylinami, występującymi w podzwrotnikowych i umiarkowanych strefach klimatycznych. Wyróżnia się około 250 gatunków tych roślin, różnią się one przekrojem pędów, wysokością oraz kształtem liści.

Powoje tworzą najczęściej lejkowate, pojedyncze kwiaty o białym, błękitnym, różowawym bądź fioletowym zabarwieniu; Dzięki ozdobnym kwiatostanom powoje są przez wielu ogrodników uważane za bardzo estetyczne kwiaty ozdobne. Jednak istnieje również wiele gatunków, powszechnie uznawanych za uciążliwe i trudne do usunięcia chwasty. Powojem zwyczajowo są też nazywane dwa inne gatunki pnączy z rodziny powojowatych – kieliszniki i wilce.

Gatunki i odmiany powojów

Powój trójbarwny (Convolvulus tricolor) – jest ozdobną rośliną jednoroczną. Świetnie nadaje się do umieszczenia na balkonach oraz w aranżacjach ogrodowych. Kwiatostany tej rośliny są trójbarwne, od czego wzięła się jej nazwa. Lejkowate, lekko owłosione, kwiaty są we wnętrzu żółte, a na zewnątrz przybierają po dwa odcienie: purpury, błękitu, różu lub bieli. Powój trójbarwny osiąga do 60 centymetrów wysokości, lubi miejsca nasłonecznione i jest odporny na przesuszenie.

Ta odmiana przybiera jasnoniebieską barwę.
Ta odmiana przybiera jasnoniebieską barwę. Stevebidmead Pixabay.com

Najpopularniejsze odmiany powoju trójbarwnego

Rainbow Flash – to odmiana charakteryzująca się silniejszym pokrojem, umożliwiającym wysadzanie rośliny na kwietnikach, osiąga do 30 centymetrów wysokości, a jej ozdobne kwiatostany barwią się najczęściej na ciemnoniebiesko.
Royal Ensign – odmiana o widocznie zwisającym pokroju. Można umieszczać ją w pojemnikach. Roślina ta osiąga do 30 centymetrów wysokości, a jej ozdobne kwiaty przybierają jasnoniebieską barwę.
White Ensign – kwiaty barwią się na biało, a ich środek przybiera intensywnie żółty kolor.

Warto wiedzieć

Świetnie nadaje się do umieszczenia na balkonach oraz w aranżacjach ogrodowych.
Świetnie nadaje się do umieszczenia na balkonach oraz w aranżacjach ogrodowych. JaStra Pixabay.com

Powoje trójbarwne wysadzane z nasion często posiadają przemieszane kolory płatków. Jeśli chcemy uzyskać kwiaty o tych samych barwach, powinniśmy najpierw wysadzić nasiona do pojemników, a po rozpoczęciu pierwszego kwitnienia, dokonać selekcji.

Powój polny (Convolvulus arvensis) – jest pospolicie rosnącym na terenie całej Polski chwastem. Charakteryzuje go duża odporność na przesuszenie oraz silny przyrost pędów. Ma lancetowate liście i białe lub różowe, lejkowate kwiaty. Jest rośliną miododajną, zwabia do ogrodu motyle. Jego korzenie wrastają bardzo głęboko w glebę (czasem nawet na głębokość 3 metrów), dlatego bardzo trudno je usunąć. Powój polny jest trujący, choć był stosowany w medycynie ludowej jako środek przeczyszczający i regulujący procesy trawienne.

Powój, nie powój?

Z powojem często jest mylony, pospolicie występujący w zaroślach i ogrodach kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium), należący do tej samej rodziny, co powoje. Od powoju różni się większymi i szerszymi liśćmi. Jego kwiaty są białe, bezwonne. Kielisznik pnie się po różnego rodzaju podporach, a także roślinach, hamując ich wzrost. Jest rośliną wieloletnią, trudną do wyplenienia.

Do rodziny powojowatych należą też wilce (Ipomoea) – ich ozdobne odmiany przypominają powój trójbarwny, jednak różnią się od niego kształtem liści. Dla wilców charakterystyczne są liście sercowate, powojów – węższe i lancetowate. Mają efektowne kwiaty w odcieniach różu, fioletu i purpury. Wilce można uprawiać w ogrodach i na balkonach – potrzebują podpór, po których mogłyby się wspinać. Wymagają słonecznego, ciepłego stanowiska i wapiennej gleby.
Kwiaty większości roślin z rodziny powojowatych rozwijają się tylko na jeden dzień, a wiele z nich preferuje w dodatku tylko dni słoneczne i suche. Jednak mogą kwitnąć na tyle obficie, że nie zauważa się ubytku kwiatów. Najpiękniej wyglądają wczesnym rankiem – stąd ich zwyczajowa angielska nazwa – morning glory, choć jedna odmiana wilców (Ipomoea muricata) rozkwita nocą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl