Rabata w trudnych warunkach: kwiaty do nietypowych ogrodów

Katarzyna Józefowicz
Nawet w pozornie niesprzyjających warunkach można stworzyć kwitnącą rabatę. Wystarczy wybrać odpowiednie rośliny.
Nawet w pozornie niesprzyjających warunkach można stworzyć kwitnącą rabatę. Wystarczy wybrać odpowiednie rośliny. Katarzyna Laszczak
Piasek, cień, podmokły teren, zbocze skarpy – nawet jeśli się wydaje, że warunki w ogrodzie nie sprzyjają kwiatom, można dobrać gatunki, którym one odpowiadają. Podpowiadamy, jakie rośliny sadzić w ogrodach, w których panują trudne warunki.

Dobierz rośliny do warunków w Twoim ogrodzie

Piękny i zadbany ogród to prawdziwa duma jego właściciela. Czasami jednak ciężka praca nie wystarczy, aby osiągnąć wymarzony efekt, gdyż nie każdy ogród posiada idealne warunki do uprawy roślin. Niekiedy może się nawet wydawać, iż poza chwastami nic innego w nim nie wyrośnie. I faktycznie, jeśli będziemy próbowali na siłę zmieniać zwyczaje roślin i posadzimy je w nieodpowiednich miejscach, możemy być niemal pewni, że nasze działania skończą się niepowodzeniem.

Żadna roślina bagienna nie wytrzyma bowiem na piasku, a kochająca słońce, nie przetrwa w cieniu, dlatego przed wyborem roślin do ogrodu, powinniśmy dobrze poznać panujące w nim warunki i poszukać takich gatunków, które sobie z nimi poradzą. Komponowanie atrakcyjnej rabaty w miejscu nieprzyjaznym i trudnym, to duże wyzwanie, ale jeśli zakończy się sukcesem, satysfakcja będzie gwarantowana.

Rośliny piaszczystego ogrodu

Jednym z trudniejszych do zagospodarowania siedlisk jest teren suchy, jałowy i piaszczysty, wystawiony na działanie pełnego słońca. Miejsce wydaje się być idealne wyłącznie dla kaktusów, które w naszym klimacie niestety nie rosną. Jeśli jednak dobrze poszukamy, znajdziemy sporo innych roślin, które w takich warunkach poradzą sobie całkiem dobrze.

W miejscach słonecznych i na glebach suchych, przepuszczalnych, piaszczystych i jałowych, dobrze będą rosły między innymi: macierzanki piaskowe, wrzosy pospolite, kostrzewy sine, tomki wonne, goździki, płomyki szydlaste, berberysy pospolite, rozchodniki (w tym atrakcyjny rozchodnik okazały), rojniki, krwawniki, aronia czarnoowocowa, pustynniki, jukki karolińskie, dyptamy jesionolistne, mikołajki nadmorskie, firletka smółka, wiele gatunków bodziszka, żarnowce, wiązówki bulwkowate, żagwiny, gęsiówki kaukaskie, czyścce wełniste, lawendy, przetaczniki siwe i kłosowe, wilczomlecze (np. białobrzegi, migdałolistny), szałwie omszone, bylice czy tojeść amerykańska. W takim ogrodzie doskonale będą się też czuły sosny kosodrzewiny i jałowce, posiadające ogromne bogactwo odmian ozdobnych.

Przed sadzeniem roślin, należy jednak sprawdzić odczyn podłoża, gdyż inne gatunki będą odpowiednie na gleby kwaśne (np. wrzosy, żarnowce, sosny), a inne na podłoża zasadowe lub obojętne (np. dzwonki, przetaczniki, goździki, lawendy).

Rośliny do cienistego i wilgotnego ogrodu

Kolejnym wyzwaniem może być dla nas ogród wilgotny i cienisty, który wydaje się być miejscem ponurym i nieprzyjaznym roślinom. O ile jednak dobierzemy odpowiednie rośliny, również w takim miejscu możemy stworzyć atrakcyjne rabaty. Pomogą nam w tym m.in.: paprocie (np. adiantum stopowate, paprotka pospolita, orlica pospolita, pióropusznik), funkie, brunery wielkolistne, miodunki, języczki pomarańczowe, tawułki Arendsa, zawilce japońskie, hortensje ogrodowe, mahonie, cisy i bukszpany.

Rośliny do podmokłego ogrodu

Niełatwym miejscem do uprawy roślin mogą być też tereny podmokłe lub okresowo zalewane, jednak również w takich miejscach wiele roślin może poczuć się całkiem dobrze. Należą do nich: krwawnica pospolita, kosaciec syberyjski, irys żółty, sit rozpierzchły, języczka dłoniasta, wiązówka błotna, bodziszek błotny, kaczeniec błotny, tatarak zwyczajny, manna mielec, turzyca oścista, tojeść kropkowana oraz liczne gatunki i odmiany ozdobne wierzb. Wybierając rośliny do uprawy na terenach podmokłych, należy jednak pamiętać, że niektóre gatunki mogą być dość inwazyjne, dlatego będą wymagały stałej kontroli (np. tatarak, tojeść kropkowana).

Rośliny na skarpy i pochyły teren

Dość trudnym miejscem dla roślin są też tereny pochyłe takie jak zbocza czy skarpy. Podłoże nie zawsze jest tu stabilne i łatwo ulega erozji, dlatego nie każda roślina będzie umiała się na nim utrzymać. Mimo to jest wiele gatunków, które są wręcz stworzone do życia na stoku. Dzięki nim nie tylko umocnimy grunt i zapobiegniemy erozji gleby, ale też stworzymy bardzo atrakcyjną rabatę. Do roślin sprawdzających się na pochyłym terenie należą między innymi: liczne odmiany jałowców (przede wszystkim płożących i rozesłanych), irgi (m.in. Dammera, pozioma i rozesłana), płomyki szydlaste, smagliczka górska, szczodrzyńce, tawulec pogięty, kosodrzewina, barwinek pospolity, rojniki i rozchodniki oraz bluszcze pospolite.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl