Rabata z kwiatów, warzyw i ziół. Podpowiadamy, jakie rośliny posadzić

Katarzyna Józefowicz
Wcale nie jest tak, że kwiaty i warzywa muszą rosnąć osobno. Tym bardziej, że wiele kwiatów jest jadalnych, a dużo warzyw - ozdobnych.
Wcale nie jest tak, że kwiaty i warzywa muszą rosnąć osobno. Tym bardziej, że wiele kwiatów jest jadalnych, a dużo warzyw - ozdobnych. Congerdesign - pixabay.com
Zwykle kwiaty i warzywa oraz zioła sadzimy osobno. Tymczasem można je łączyć i tworzyć rabaty, które są i atrakcyjne, i użytkowe.

Atrakcyjna i efektowna rabata kojarzy nam się zwykle z pięknie kwitnącymi roślinami ozdobnymi i trudno sobie wyobrazić, że może być inaczej. Jeśli jednak umiejętnie ją skomponujemy, będzie nie tylko ciekawa i dekoracyjna, ale też użytkowa, stając się chlubą naszego ogrodu.

Dekoracyjne i smaczne warzywa

Do jej stworzenia powinniśmy wykorzystać głównie warzywa i zioła, uzupełniając je tylko roślinami ozdobnymi. Do tego celu przydadzą się nam nietypowe, dekoracyjne lub barwne odmiany klasycznych warzyw, a wśród nich m.in.:

  • buraki liściowe (np. „Rhubarb Chard” i „Vulkan” o czerwonych ogonkach liściowych, „Yellow” zielone liście i żółte ogonki liściowe, „Bright Lights” o różnokolorowych ogonkach liściowych),
  • kalafiory (np. „Graffiti”, „Sunset”, „Romanesco”),
  • jarmuż (np. „Scarlet” i „Redbor” o kędzierzawych, fioletowych liściach).

Sporo ciekawych i barwnych odmian znajdziemy też wśród sałat (np. sałata masłowa „Jubilatka”, „Mira”, sałata liściowa „Lollo Rossa”, „Redin”, „Flamenco”), trzeba tylko pamiętać, że większość z nich pozostanie na rabacie dość krótko.

Zioła na ozdobną rabatę

Oryginalne i dekoracyjne odmiany posiadają również popularne zioła, takie jak szałwia lekarska (np. „Tricolor”, „Purpurascens”, „Aurea”), mięta pieprzowa (np. „Variegata”, „Chocolate”), oregano czyli lebiodka pospolita (np. „Thumble's Variety”, „Variegatum”, „Aureum”) czy jednoroczna bazylia pospolita (np. „Red Rubin”, „Dark Opal”).

Jakie kwiaty posadzić

Warzywom i ziołom na rabacie mogą towarzyszyć kwiaty, spośród których najlepsze będą aksamitki, nagietki lekarskie, nasturcje (większa, pnąca i niska), cynie karłowe, słoneczniki ozdobne czy niskie liliowce, a na obwódkach sprawdzi się bukszpan wiecznie zielony.

Rabata zwykła lub podwyższona

Rabaty ozdobno-użytkowe możemy komponować na poziomie gruntu, tworząc z nich klasyczne kształty lub klomby otoczone niskim bukszpanem, bądź też na podwyższonych grządkach, które stają się w ostatnim czasie bardzo modne. Komponując takie rabaty, trzeba jednak wziąć pod uwagę nie tylko nasze upodobania i preferencje, ale też wymagania poszczególnych roślin, dobierając je w taki sposób, aby dobrze się ze sobą czuły.

Na co zwrócić uwagę, dobierając rośliny

Nie należy sadzić obok siebie gatunków lubiących cień (np. begonii bulwiastej czy funkii) i kochających słońce (większość warzyw i ziół), bo jedne z nich na takim sąsiedztwie ucierpią. Nie sprawdzi się też lawenda, preferująca przepuszczalne, suche podłoże, posadzona obok pomidora, oczekującego dość wilgotnej, żyznej gleby. Jeśli bardzo zależy nam na połączeniu ze sobą gatunków o tak różnych wymaganiach w stosunku do podłoża, możemy je posadzić w donicach, wypełnionych odpowiednią ziemią i zadołować w wybranym miejscu.

Trudniej nam będzie natomiast znaleźć stanowisko, które pogodzi rośliny światłożądne z cieniolubnymi. Jeśli jednak odpowiednio dobierzemy rośliny, możemy z nich stworzyć naprawdę atrakcyjne kompozycje, nie ustępujące urodą klasycznym rabatom kwiatowym.

Przykłady kompozycji na rabatę

Ciekawy efekt uzyskamy zestawiając ze sobą pomarszczone, zielone liście jarmużu, kolorowe pędy buraków liściowych i miętę o zielonych lub bordowych liściach.

Na rabacie dobrze będzie też wyglądać kapusta o ciekawych liściach lub odmiany kapusty ozdobnej (nie nadają się do jedzenia, ale na rabacie wyglądają jak wielkie róże), połączone z bazylią, miętą i lawendą oraz otoczone niskim bukszpanem.

W ogrodzie ozdobnym pięknie zaprezentuje się też kompozycja z selera i buraka liściowego oraz szałwii lekarskiej. Interesującą kompozycję stworzą także kolorowe buraki liściowe, karczochy, owocujące krzaczki papryczek chili i nasturcja, uzupełnione selerem zwyczajnym i szczypiorkiem.

Ładnie będą też wyglądały kolorowe buraki liściowe w zestawieniu z niskimi odmianami rudbekii i aksamitek. Z warzyw można też tworzyć na rabatach ciekawe wzory np. na prostokątnym klombie otoczonym niskim bukszpanem umieścić w formie trójkątów główki kapusty i kolorowych sałat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl