Rumianek pospolity należy do najpopularniejszych ziół. Doskonale znamy jego nazwę, a także wygląd i niektóre właściwości. A przynajmniej tak nam się wydaje, bo rumianek tylko z pozoru (i nazwy) jest „pospolity”
Kwiaty rumianku prosto z łąki
Rumianek pospolity jest jednoroczną rośliną, którą można spotkać na łąkach, przy drogach, czy na polach uprawnych. Ponieważ rumianek nie jest wymagający, teoretycznie rośnie prawie wszędzie, i na piaskach, i na glinach, a najchętniej – w słonecznych miejscach.
Rumianek pospolity ma kwiaty, tworzące tzw. koszyczek. To właśnie on jest cennym surowcem zielarskim. W środku znajduje się skupisko żółtych rurkowatych kwiatów, otoczonych wianuszkiem białych płatków. Charakterystyczne jest to, że białe płatki w ciągu dnia opadają w dół. Łodygi rumianku są rozgałęzione, a liście przypominają z wyglądu koperek.
Pewnie nieraz widzieliśmy rumianek podczas spacerów. Ale – nie jest to takie pewne. Bo rumianek pospolity coraz rzadziej występuje dziko, a „na oko” niezwykle łatwo go pomylić np. z rumianem lub maruną bezwonną. O ile rumiany mają pewne właściwości lecznicze, to maruny już nie, i w dodatku są uciążliwym chwastem. Rumianek bywa też mylony z polnymi margerytkami (czyli jastrunami).