Spis treści
Scewole zaliczają się do ścisłego grona atrakcyjnych i obficie kwitnących, ale mało jeszcze u nas popularnych roślin balkonowych. Znanych jest ponad 100 ich gatunków, ale w uprawie najpopularniejszym z nich jest scewola wachlarzowata.
Jak wygląda scewola wachlarzowata?
Scewola wachlarzowata (Scaevola aemula) pochodzi z wybrzeży Australii, gdzie dorasta do ok. 60 cm wysokości i tworzy niewielkie, gęste, rozłożyste krzewinki, o mocno ulistnionych, wzniesionych lub pokładających się pędach. Jej największą ozdobą są niewielkie, ale bardzo liczne, oryginalne kwiaty, rozwijające się w kątach liści od czerwca aż do późnej jesieni.
Kwiaty scewoli są niebieskie lub fioletowe (bywają też odmiany o kwiatach białych i różowych) i mają ciekawą budowę, gdyż układ ich pięciu wydłużonych płatków, przypomina jednostronny, wygięty wachlarzyk.
Uprawa scewoli. Jakie warunki trzeba jej zapewnić?
Scewola to roślina bardzo ozdobna, ale też dość wymagająca, dlatego jej uprawa nie jest najłatwiejsza. Z racji swojego pochodzenia, scewola kocha ciepło i słońce, dlatego będzie dobrze rosła w miejscach osłoniętych od wiatru i słonecznych lub lekko półcienistych oraz w żyznej, próchniczej, wilgotnej glebie o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH (może być ziemia dla różaneczników i azalii).
Jak podlewać scewolę
Ziemię pod jej uprawę dobrze jest wymieszać z hydrożelem, który zatrzyma w podłożu więcej wody. Jest to o tyle ważne, że roślina nie znosi suszy (na brak wody błyskawicznie reaguje więdnięciem liści), więc utrzymanie odpowiedniej wilgotności ziemi to jeden z kluczowych warunków powodzenia jej uprawy.
Z tego względu należy podlewać scewolę często, lecz umiarkowanie (w upalne dni nawet dwa razy dziennie), gdyż tak samo źle znosi suszę jak nadmiar wody zalegający wokół jej korzeni. W doniczce koniecznie musi być odpływ i warstwa drenażu.
Pamiętaj o nawożeniu scewoli
Jeśli scewola przez całe lato ma obficie kwitnąć, musi być też systematycznie nawożona, najlepiej wieloskładnikowymi nawozami przeznaczonymi dla petunii lub zawierającymi w swoim składzie żelazo, które jest dla niej bardzo ważne.
Jak przezimować scewolę
Jesienią, zanim jeszcze nastaną przymrozki, scewolę należy zabrać z ogrodu i przenieść do chłodnego, widnego pomieszczenia o temperaturze ok. 10-15°C, gdzie będzie mogła spędzić zimę. Może to być np. chłodna szklarnia, oranżeria czy oszklona weranda. W czasie spoczynku zaprzestajemy nawożenia i ograniczamy podlewanie rośliny. Wczesną wiosną (w marcu) należy stopniowo podwyższać temperaturę w pomieszczeniu zimowym, zwiększyć częstotliwość podlewania i mocno przyciąć roślinę, dzięki czemu lepiej się rozkrzewi. Obcięte pędy można wykorzystać jako sadzonki i ukorzenić w wodzie lub wilgotnym podłożu.
Kupujemy sadzonki scewoli
Niestety, przechowywanie scewolii w warunkach amatorskich rzadko kończy się powodzeniem, dlatego zwykle traktuje się ją jako roślinę sezonową i wyrzuca po zakończeniu kwitnienia. Nie należy się tym jednak zbytnio martwić, gdyż wiosną można bez trudu nabyć nowe, dorodne sadzonki scewoli na targu lub w centrum ogrodniczym, bo zwykle nie są drogie. Młode, jeszcze niekwitnące sadzonki, dobrze jest dwukrotnie uszczykiwać przed zakwitnięciem, dzięki czemu lepiej się rozkrzewią i będą bardziej zwarte.
W czym sadzić scewolę i z jakimi roślinami ją łączyć
Mimo dość wysokich wymagań uprawowych, scewola z pewnością zasługuje na uwagę, gdyż jest nie tylko bardzo atrakcyjna i urokliwa, ale też może mieć wiele zastosowań. Ze względu na pokładające się pędy i gęsty pokrój, najlepiej prezentuje się w dużych misach lub wiszących doniczkach. Doskonale też wygląda uprawiana w koszu na ogrodowym stoliku.
Jest także znakomitą ozdobą tarasowych schodów i ogrodowych altan. Nadaje się też do tworzenia okazałych kompozycji z innymi roślinami balkonowymi takimi jak pelargonie, sanwitalie, bakopy, werbeny ogrodowe (odm. zwisające), petunie, kocanki włochate czy lantany.
Ważne tylko, by łączyć ją z gatunkami o podobnych wymaganiach i sporych rozmiarach, gdyż scewola rośnie szybko i mocno się krzewi, dlatego z łatwością może zagłuszyć delikatniejsze i mniejsze gatunki (np. smagliczki).
Scewola także do ogrodu
Donice ze scewolą mogą być także ozdobą trawnika, rabaty, ścieżki lub płotu. Na wilgotnych i słonecznych rabatach, roślinę można też posadzić wprost do gruntu, dbając jedynie, aby ziemia wokół niej nigdy nie wysychała (przyda się ściółka z kory sosnowej).
Scewola: kwiat i rzymski bohater
Scewola swoją nazwę dzieli z pewnym rzymskim bohaterem, żyjącym ponad 2500 lat temu. Naprawdę nazywał się Gajusz Mucjusz Cordus. Jednak, zgodnie z legendą, kiedy stracił prawą dłoń (włożył ją do ognia, żeby udowodnić swoją niewinność), zyskał przydomek rodowy „Scaevola” (Scewola) – czyli leworęczny. To właśnie znaczy również nazwa kwiatu, którego kształt skojarzono z dłonią.
Zupełnie inna legenda dotycząca nietypowego kształtu kwiatów scewoli pochodzi z wysp Pacyfiku. Ponieważ jej kwiaty wyglądają jak połówki „normalnych”, tłumaczono to kłótnią kochanków. Kobieta miała przedrzeć kwiaty na pół, a bogowie utrwalili ten kształt (to historia bez happy endu – kochankowie zmarli rozdzieleni, bo mężczyzna nie mógł znaleźć nowych, całych kwiatów, a taki był warunek ich zgody).