Schody w ogrodzie

Przemysław Szlagowski
Nietrudno jest samemu wybudować schody ogrodowe. Projektując, trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ich wygodę i bezpieczeństwo.
Schody w ogrodzie

Nie bez znaczenia jest również wygląd. Jako element małej architektury, schody mogą być ozdobą nie tylko ogrodu, ale i całej posesji. Aby tak było, powinny współgrać stylem z otoczeniem.

Schody betonowe

Solidne schody to schody betonowe na podbudowie z piasku lub grubszego kruszywa. Konstrukcję takich schodów zaczyna się od fundamentu. Należy wykonać wykop pod fundament i bieg schodów, a na jego dnie rozłożyć 10 cm warstwę piasku. Jeśli grunt jest nieprzepuszczalny, zamiast piasku rozkłada się 10 cm warstwę odsączającą ze żwiru. Po dokładnym ubiciu piasku trzeba wylać na niego warstwę chudego betonu klasy B 7,5, a po jego wyschnięciu, wykonać deskowanie schodów (szalunek). Teraz można przygotować mieszankę betonową, najlepiej z betonu klasy B 15, a następnie, zaczynając od dołu biegu schodów, wypełnić nią szalunek. Przez pierwsze dni po wylaniu betonu należy nowo powstałe schody polewać wodą w celu prawidłowego związania betonu. Ograniczy to powstawanie spękań na jego powierzchni. W zależności od warunków atmosferycznych, schody można rozszalować po dwóch, trzech dniach.

Schody w ogrodzie
Schody w ogrodzie

Schody ogrodowe na wiele sposobów

Surowe schody można wykończyć na wiele sposobów. Gdy zastosowana ma być cegła klinkierowa, to należy ją dopasować do wielkości stopnia, a następnie układać na specjalistycznej zaprawie
(np. zaprawa murarska do klinkieru Atlas). Zawiera ona tras – minerał pochodzenia wulkanicznego, który ogranicza możliwość wystąpienia wykwitów. Należy pamiętać o pozostawieniu równych odstępów między cegłami.
Natomiast do przyklejania ceramicznych gresowych lub kamiennych płytek na zewnątrz trzeba użyć specjalistycznej zaprawy o zwiększonej elastyczności (zaprawy cementowe o podwyższonych parametrach). Nadają się do mocowania płytek w miejscach szczególnie narażonych na zmienne warunki pogodowe oraz intensywne użytkowanie, czyli właśnie na schodach. W przypadku klejenia płytek, mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z cementem szarym, należy użyć klejów produkowanych na bazie cementu białego.

Schody w ogrodzie
Schody w ogrodzie

Innowacyjne spoiny

Fugowanie cegły klinkierowej można rozpocząć nie wcześniej niż 7 dni od zakończenia jej układania. W przypadku płytek, co najmniej 24 godziny po zakończeniu ich przyklejania. Doskonale nadaje się do tego celu fuga elastyczna lub epoksydowa. Fuga epoksydowa  ma dodatkowe zalety – zwiększoną odporność na wycieranie, zabrudzenia oraz wodoszczelność, dlatego szczególnie polecana jest do spoinowania w miejscach narażonych na wilgoć.

Naturalne lub gotowe

Schody drewniane wyglądają w ogrodzie bardzo naturalnie. Przepuszczają wodę z opadów i nie dopuszczają do tworzenia się na powierzchni kałuż. Niestety, łatwo ulegają korozji biologicznej. Można je wykonać z klocków drewnianych, dostępnych w hipermarketach. Drewniane stopnie możemy uzupełnić kostką betonową lub cegłą klinkierową. Pod stopnie, aby nie zapadały się
w miarę obciążenia, dobrze jest wykonać odpowiednią podbudowę z ubitego piasku.
Aby zaoszczędzić sobie pracy i czasu, można wybrać schody gotowe. Do nabycia są betonowe stopnie prefabrykowane, z których się je układa. Są to płyty stopnicowe o wysokości 15 cm, szerokości 35 cm i długości 50-100 cm. Układa się je na pochyleniu, na podbudowie z ubitego piasku, zaczynając zawsze od dolnego elementu, który układamy na fundamencie. Dodatkowo,
aby wzmocnić stabilność stopni po bokach, układamy murki oporowe (krawężniki).

Schody według wzoru

Projektując schody ogrodowe, trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ich wygodę i bezpieczeństwo. Stopnie powinny być niskie (ich wysokość nie powinna przekraczać 15 cm) oraz szerokie (około 40 cm). Powinny mieć spadek 1-2%, aby po deszczu nie gromadziła się na nich woda. Jeżeli prowadzą do wejść, to szerokość dojścia – a co za tym idzie, także schodów – nie powinna być mniejsza niż 120 cm. Aby były wygodne, przy projektowaniu warto uwzględnić następujący wzór 2·h + s = 60-65, gdzie „h” oznacza wysokość stopnia, a „s” jego szerokość. Jeżeli wysokość schodów przekracza 50 cm, należy zamocować balustradę. Jej wysokość powinna wynosić min. 110 cm.

Schody w ogrodzie
Schody w ogrodzie
Schody w ogrodzie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl