Siarka dla roślin. Jak i kiedy zasilać rośliny siarką

Katarzyna Józefowicz
Do roślin, które mają szczególnie duże zapotrzebowanie na siarkę należy m.in. rzodkiewka i inne rośliny kapustowate. Jednak to nie znaczy, że w każdym warzywniku trzeba ją stosować.
Do roślin, które mają szczególnie duże zapotrzebowanie na siarkę należy m.in. rzodkiewka i inne rośliny kapustowate. Jednak to nie znaczy, że w każdym warzywniku trzeba ją stosować. Raspberryjam - pixabay.com
Czasami rośliny cierpią na niedobór siarki. Piszemy, jakie są tego objawy i jak im dostarczyć ten pierwiastek. Piszemy też, czy wkładanie zapałek do doniczek rzeczywiście może pomóc roślinom.

Dlaczego siarka jest potrzebna roślinom

Choć siarka wydaje się być dla roślin pierwiastkiem mniej ważnym niż azot, fosfor czy potas, w rzeczywistości jest niezbędna do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. W przyrodzie występuje dość powszechnie, dlatego jej związki można znaleźć w glebie, wodzie i powietrzu. Dla roślin jest ważnym składnikiem pokarmowym, gdyż wspomaga wiele ich procesów życiowych jak fotosyntezę, oddychanie i przyswajanie azotu, a nawet zdolność do wiązania azotu z powietrza (w przypadku roślin motylkowych).

Pozwala też ograniczyć kumulowanie się w roślinach niekorzystnych azotanów i metali ciężkich, co jest szczególnie ważne w uprawie warzyw. Jej obecność pomaga także roślinom walczyć z chorobami i szkodnikami. Siarka w roślinach wchodzi między innymi w skład białek i aminokwasów oraz olejków eterycznych, odpowiadających za ostry smak i nieprzyjemny zapach (m.in.: kalafior, rzodkiewka, rzeżucha, por, czosnek). Siarka (m.in w postaci siarczanu amonu) pozwala też skutecznie zakwasić glebę, co jest szczególnie ważne przy uprawie roślin kwasolubnych.

Objawy niedoboru siarki u roślin

Charakterystycznym objawem niedoboru tego ważnego pierwiastka w roślinach są blade, jasnozielone, żółte lub białawe młode liście, pokryte siateczką jasnych nerwów (chloroza młodych liści). Z czasem liście karleją, a wzrost rośliny zostaje zahamowany.

Wydawałoby się, że skoro siarka w przyrodzie jest tak powszechna, roślinom nie powinno jej brakować, ale sprawa nie jest taka prosta. Problem polega na tym, że w powietrzu i wodzie jest jej niewiele, a w glebie często występuje w postaci niedostępnej dla roślin. Z tego względu siarkę, podobnie jak wiele innych pierwiastków musimy dostarczać roślinom sami.

Jak wzbogacić ziemię w siarkę

Zanim jednak sięgniemy po nawozy sztuczne, spróbujmy w taki sposób zadbać o glebę, aby ich stosowanie ograniczyć do minimum. Jednym z najważniejszych zabiegów, pozwalających wzbogacić glebę w łatwo dostępne dla roślin związki siarki jest systematyczne nawożenie podłoża nawozami organicznymi takimi jak kompost, obornik czy nawozy zielone, gdyż to właśnie w glebach organicznych, bogatych w rozkładające się resztki roślinne, siarki jest najwięcej.

Jeśli gleba przez wiele lat jest regularne wzbogacana nawozami organicznymi, poprawia się jej struktura, a ilość składników odżywczych (w tym siarki) rośnie.

Nawozy mineralne z siarką – co, jak i kiedy stosować

Jeżeli jednak z różnych względów naszym roślinom siarki wyraźnie zaczyna brakować, możemy być zmuszeni do szybkiego działania i zastosowania nawozów mineralnych. Siarka jest dostępna dla roślin jedynie w kilku postaciach, z których najważniejszy jest anion siarczanowy.

Nawozy mineralne, zawierające najszybciej działającą i najskuteczniejszą postać siarki to siarczan amonu, siarczan potasu i siarczan magnezu, a nieco wolniej działającą superfosfat prosty.

Najmniej efektywne są natomiast nawozy zawierające siarkę elementarną, która może stać się dostępna dla roślin dopiero po przejściu w glebie procesu mineralizacji i przekształceniu się w formę siarczanową, co jest czasochłonne i wymaga odpowiednich warunków środowiskowych (m.in. wilgotności, temperatury).

Doglebowe nawozy mineralne stosuje się w terminach i dawkach wskazanych przez producenta (np. siarczan amonu pod rośliny kwasolubne można podać w dawce 30g/m² podzielonej na dwie części: na początku wegetacji i późną wiosną).

Uwaga na odczyn ziemi

Przed ich użyciem warto jednak zbadać odczyn podłoża, gdyż siarka zakwasza glebę (szczególnie zastosowana w postaci siarczanu amonu), więc najlepiej nadaje się do nawożenia ziemi zbyt zasadowej lub obojętnej bądź do obniżenia odczynu podłoża pod uprawę roślin kwasolubnych (m.in. borówki amerykańskiej, azalii, wrzosów, różaneczników).

Nawozy dolistne z siarką

W razie wystąpienia poważnych objawów niedoboru siarki, roślinom możemy też podać ją w postaci dolistnej, wykorzystując bardzo szybko działające nawozy dolistne (np. SULVIT, Siarkomag).

Warto też wiedzieć, że siarka wchodzi także w skład grzybobójczych środków ochrony roślin jak np. Siarkol Extra 80 WP. Musi być jednak stosowana ściśle z zaleceniami producenta, bo w przeciwnym razie staje się szkodliwa dla roślin (użyta w czasie wysokiej temperatury i suszy, powoduje oparzenia liści).

Ostatnio popularyzowana jest metoda wzbogacania roślin w siarkę za pomocą zapałek wkładanych do ziemi. Ale to ryzykowny pomysł.
Ostatnio popularyzowana jest metoda wzbogacania roślin w siarkę za pomocą zapałek wkładanych do ziemi. Ale to ryzykowny pomysł. Katarzyna Laszczak

Zapałki w doniczce. Czy to dobry pomysł?

Jak wspomniano wyżej, siarka jest roślinom potrzebna i bywają sytuacje, kiedy trzeba jej dostarczyć. Powinno się jednak stosować ją w odpowiedniej dawce i postaci przyswajalnej przez rośliny. Dlatego lepiej być ostrożnym w stosowaniu metody popularnej w Internecie, polegającej na wkładaniu zapałek do doniczki z rośliną. Ma to wzmacniać i odżywać rośliny.

Jednak trzeba sobie uświadomić, że w główkach zapałek od dawna nie stosuje się czystej siarki, ale mieszaninę różnych związków (m.in. chloran potasu, siarczek antymonu), dodawane są także barwniki, a sama zapałka jest nasączona parafiną. Przyswajalność przez roślinę siarki z zapałek nie jest zbadana, a do ziemi trafią też związki, które mogą być szkodliwe. Ta metoda jest więc obarczona dużym ryzykiem zatrucia ziemi i rośliny. Licząc się z ryzykiem, możemy tego spróbować jako eksperymentu.

Jeśli jednak wiemy, że naszym roślinom brakuje siarki, sięgnijmy raczej po nawóz wieloskładnikowy z tym pierwiastkiem, a jeszcze lepiej – regularnie stosujmy biohumus (poprawia jakość ziemi, a ponieważ zawiera rozkładająca się materię organiczną, sprzyja występowaniu w podłożu siarki). Trzeba też wiedzieć, że typowe kwiaty domowe nie należą do roślin, które mają duże zapotrzebowanie na siarkę.

Zamiast "wzbogacać" ziemię w doniczce o przeróżne związki chemiczne z zapałek, lepiej zasilajmy regularnie rośliny biohusem.
Zamiast "wzbogacać" ziemię w doniczce o przeróżne związki chemiczne z zapałek, lepiej zasilajmy regularnie rośliny biohusem. Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl