Studnia w ogrodzie

Malwina Wieczorek
Studnia może być elementem dekoracyjnym w ogrodzie, ale może też być w pełni funkcjonalnym źródłem wody.
Studnia może być elementem dekoracyjnym w ogrodzie, ale może też być w pełni funkcjonalnym źródłem wody. LiesetteBrodley - pixabay.com
Posiadanie własnej studni – nawet na terenach, gdzie bez trudu można przyłączyć się do wodociągu – to dla wielu inwestorów duża oszczędność kosztów związanych z eksploatacją wody, a dla innych prestiż i podkreślenie naturalnego piękna - przydomowego ogrodu.

Koszty związane z dostarczeniem wody do gospodarstwa domowego oraz z odprowadzeniem z nim ścieków – wciąż wzrastają. Przy posiadaniu obszernego ogrodu, który trzeba podlewać i odpowiednio nawadniać - sumy płacone dostawcy wody – mogą być naprawdę niebagatelne. Zatem, wykopanie własnej studni na działce stanowi niemałą oszczędność. Zaś odpowiednie jej wykończenie powyżej poziomu gruntu może nadać posesji animuszu, charakteru niezależności i uczynić ogród prawdziwie naturalnym w oczach innych.

Studnie dekoracyjne

Wprawdzie studnie te z oszczędzaniem wody nie mają praktycznie niczego wspólnego. Jednak są w stanie stanowić prawdziwie oryginalną ozdobę i uatrakcyjnić każdy ogród. Wykonuje się je obecnie w dowolnych rozmiarach i z dowolnego rodzaju materiału. Przy właściwym doborze producenta – taka imitacja studni jest w stanie zmylić oczy niejednego gościa, odwiedzającego nasz ogród i sprawić wrażenie, jakby była faktycznym źródłem wody użytkowej. Wspomniane imitacje studni ogrodowych są przeważnie wykonywane z drewna, jednak na życzenie klienta – mogą posiadać również solidną, betonową podmurówkę lub być zrobione z dowolnie wybranego materiału. Wytwórcy obserwują już od dłuższego czasu trend wśród inwestorów do powracania w przeszłość. Szczególnym uznaniem cieszą się bowiem tradycyjne imitacje studni 
z drewnianym żurawiem i całkowicie już zabytkową – ręczną korbą służącą wyciąganiu wody. Produkty te znajdują największe uznanie pośród właścicieli ogrodów w stylu klasycznym, przeważnie usytuowanych wokół domów, stworzonych na wzór dworku polskiego.

Jak zbudować prawdziwą studnię?

Studni, z której w rzeczywistości mamy zamiar korzystać, jako ze źródła wody – przede wszystkim nie zbudujemy samodzielnie. W powyższym celu należy zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę studniarzy, którzy:

  • Będą w stanie przeprowadzić próbne pompowanie.
  • Określą najodpowiedniejszy rodzaj pompy.
  • Zajmą się kupnem i montażem wspominanej pompy.

Ponadto przed przystąpieniem do budowy studni w ogrodzie powinniśmy dokładnie rozeznać, czemu głównie będzie służyła uzyskana za jej sprawą – woda. Podczas, kiedy myślimy jedynie
o podlewaniu roślin ogrodowych – warto zastanowić się - w jaki sposób zamierzamy to robić. Już na etapie kopania studni warto wiedzieć, czy zamierzamy używać zwykłych zraszaczy do roślin ogrodowych, czy też myślimy o nawadnianiu automatycznym. Jeśli planujemy zraszacze, to przeanalizujmy ile ma ich być w ostateczności i zastanówmy się także, czy podlewany będzie jedynie niewielki kawałek trawnika, czy tez większe rośliny, tj. drzewa i krzewy ogrodowe. Pomyślmy również o jakości wody pozyskanej z wykopanej studni. Jeżeli woda ta ma służyć jedynie do nawadniania trawnika – jej jakość jest obojętna. Jeśli natomiast zamierzamy podlewać nią rośliny jadalne – woda powinna być odpowiednio wyższej jakości. W przypadku, w którym ma ona zostać doprowadzona do domu – można brać pod uwagę jedynie jakość wody pitnej. Aby odpowiednio uzdatnić wodę pochodzącą ze studni najpierw należy wykonać badania dotyczące jej jakości, a następnie zastosować odpowiednie urządzenia uzdatniające.

Umiejscowienie i rodzaj budowanej studni

W zgodzie z przepisami Prawa Budowlanego studnia – jeżeli ma być ujęciem wody pitnej – powinna znajdować się w odległości 5 m od granicy działki. Odległość ta może zostać zachwiana tylko pod warunkiem, że studnia będzie dostarczała wody do dwóch sąsiadujących ze sobą domostw. Ponadto studnia z wodą pitną musi być odpowiednio oddalona od urządzeń, w których na działce przetrzymuje się ścieki. Dla szamba jest to odległość 15 m, a dla przydomowej oczyszczalni ścieków – 30 m. Studnia, która ma zasilać instalację nawadniającą ogród powinna zostać usytuowana w taki sposób, aby znajdowała się
w samym centrum tej instalacji. Będzie to znacznie ograniczało straty ciśnienia w przyszłości. Znalezieniem miejsca na studnię powinien zająć się studniarz, któremu zleciliśmy pracę. W innych przypadkach może to być również różdżkarz specjalizujący się w poszukiwaniu wody lub firma poszukująca wody metodą elektrooporową.
To, jaki rodzaj studni powstanie w naszym ogrodzie zależy przede wszystkim od warunków hydrogeologicznych terenu. Składają się na nie: poziom wód gruntowych, wydajność podziemnych źródeł i ich głębokość. Ze względu na uwarunkowania terenu studnie dzieli się na następujące rodzaje:

  • Studnie kopane, nazywane potocznie cembrowymi. Studnie takie nigdy nie przekraczają głębokości 10 m. Bardzo często ich głębokość sięga zaledwie 5 m. Woda pochodząca z takiej studni jest przeważnie bardzo zanieczyszczona poprzez zabrudzenia pochodzące z górnych warstw podłoża. Studnia powstaje z kręgów betonowych, które umieszczane są w powstałym wykopie. Ze względu na duże zanieczyszczenie wody – nie zaleca się stosowania studni jako samodzielnej konstrukcji w ogrodzie. Może ona funkcjonować tylko pod warunkiem użycia pompy ssącej lub zanurzeniowej o wysokości podnoszenia przynajmniej 0,5 MPa.
  • Studnie wąskorurowe, tj. popularne abisynki. Wydajność takiej studni wynosi około 3,5 m sześciennego na godzinę. Podobnie, jak w przypadku studzien kopanych – głębokość abisynek waha się na poziomie 10 m, w związku z czym woda również pochodzi z górnych warstw gleby. Woda jest jednak tutaj wydobywana za pomocą rury zakończonej filtrem. Filtr ten ma za zadanie oczyszczenie wody z zabrudzeń. Jednak uwaga! – może on okazać się kłopotliwy w fazie wkręcania go w ziemię. Dlatego, w praktyce częściej stosuje się rurę osłonową – wpuszczaną w ziemię i dopiero do niej wkłada rurę zakończoną filtrem. Rura, która pozostaje w gruncie ma średnicę 50 mm i podłączona do elektrycznej pompy ssącej może przynieść zupełnie niezłą wydajność studni. 
  • Studnie wiercone z rurami osłonowymi, czyli profesjonalne studnie głębinowe. Jednocześnie najbardziej pewne studnie, gdyż umożliwiają wydobywanie wody na różnych głębokościach. Jednak, warto zauważyć, że tego rodzaju studnie są też najdroższe w budowie. W grunt wprowadzane są rury osłonowe, w które następnie wpuszcza się filtr – w taki sposób, aby natrafił na warstwę wodonośną . Elementy konstrukcyjne studni watro podłączyć do pompy samozasysającej lub głębinowej. Dzięki temu możliwe stanie się pozyskanie wody z najbardziej głębokich warstw gruntu. Szerokość rury, w której znajduje się pompa wynosi od 75 do 100 mm grubości.

Pompa do studni ogrodowej

Do użytku domowego i ogrodowego stosowane są pompy posiadające ciśnienie tłoczenie do 10 MPa. Ich wydajność wynosi przeważnie 4m sześcienne na godzinę. Agregat składa się z urządzenia pompującego oraz silnika, które połączone są w jednej obudowie. Dodatkowo, pompa musi posiadać różnorodne zabezpieczenia, np. przed przegrzaniem się, przed przeciążeniem, przed spadkiem napięcia, itp. Najczęściej, agregat uruchamia się ręcznie. Jeśli jednak pragniemy wygody – pompę można wyposażyć w zegar sterujący. Wówczas, urządzenie będzie załączało się samoczynnie o wskazanej i zaprogramowanej przez nas godzinie. W czasie eksploatacji należy uważać, aby nie dławić pompy. Łatwo ją wtedy uszkodzić, zwłaszcza jeśli nie posiadamy zbiornika hydroforowego. Najlepiej jest najpierw otwierać wypływ wody i dopiero załączać urządzenie pompujące. Konieczne jest także zabezpieczenie pompy przed mrozem. Dokonuje się tego za pomocą warstwy izolacji, najczęściej ze styropianu.


Rozróżnia się następujące typy pomp :

  • Pompy samozasysające – są wyposażone w zbiorniki hydroforowe, które stanowi ą ochronę ich pracy. Standardowo posiadają ciśnienie 0, 5 MPa, co daje wydajność 1 m sześciennego na godzinę. Można je stosować w przypadku studni, w których poziom wód gruntowych znajduje się do 7 m poniżej poziomu terenu. Pompy tego rodzaju występują w wersji stałej oraz przenośnej. Przed pierwszorazowym użyciem – pompę należy napełnić wodą. Sprawdzają się dobrze, jako agregaty pompujące wodę do ogrodowych zraszaczy. Przy wspomnianym powyżej ciśnieniu - można zainstalować nawet kilka takich urządzeń.
  • Pompy zanurzeniowe – umieszcza się je bezpośrednio w studni, ponieważ mają silnik przystosowany do pracy w wodzie. Można je stosować w przypadku studni kopanych oraz w zbiornikach na wodę deszczową. 
  • Pompy głębinowe  - mają hermetyczny silnik i można za ich pomocą czerpać wodę z dowolnych głębokości. Umieszcza się je w warstwie wodonośnej. Są szczególnie przydatne tam, gdzie podczas pompowania obniża się stale poziom zwierciadła wody poniżej 7 m pod poziom terenu. 
  • Pompy  ręczne  - umożliwiają pobieranie niewielkich ilości wody z głębokości około 6 – 7 m. najczęściej znajdują zastosowanie tam, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia energii elektrycznej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl