Najczęstsze choroby powojników. Jak je rozpoznać i leczyć

Katarzyna Józefowicz
Żółknące i zamierające gwałtownie pędy to objaw uwiądu powojnika. Ale tym pnączom zagraża jeszcze kilka innych chorób.
Żółknące i zamierające gwałtownie pędy to objaw uwiądu powojnika. Ale tym pnączom zagraża jeszcze kilka innych chorób. MrGajowy3 - pixabay.com
Klematisy wielkokwiatowe niekiedy chorują – w szczególności zagrażają im choroby grzybowe, w tym uwiąd powojnika. Podpowiadamy, jak rozpoznawać i zwalczać choroby tych pnączy.

Powojniki wielkokwiatowe to jedne z najpiękniejszych kwitnących pnączy. Ich okazałe, barwne, talerzowate kwiaty mogą być wspaniałą ozdobą altany, ogrodzenia czy pergoli, dlatego chętnie sadzimy je w ogrodach. Niestety, niezwykła uroda klematisów wielkokwiatowych ma jednak swoją cenę, gdyż rośliny są nie tylko piękne, ale też delikatne, wrażliwe i wymagające.

Posadzone na niewłaściwym stanowisku lub źle pielęgnowane, szybko tracą urodę, przestają kwitnąć lub zasychają. Często też zapadają na różne choroby, które mogą całkowicie je zniszczyć.

Uwiąd powojników - objawy

Jedną z najgroźniejszych jest uwiąd powojników. Chorobę wywołują różne gatunki grzybów, których rozwojowi sprzyja wilgotna, deszczowa pogoda i wysoka temperatura (temp. ok. 24-26°C). Grzyby atakują naczynia przewodzące w tkankach rośliny i zaburzają w nich przepływ wody oraz składników odżywczych, w wyniku czego pędy i liście brązowieją, gwałtownie więdną i zamierają, choć korzenie pozostają zdrowe.

Na uwiąd powojnika najbardziej podatne są młode, 1-2 letnie rośliny, których pędy jeszcze nie zdążyły dostatecznie zdrewnieć oraz odmiany kwitnące wiosną (odmiany późne są znacznie mniej podatne na chorobę).

Co robić, gdy pojawią się objawy uwiądu powojnika

Kiedy zauważymy pierwsze objawy choroby, musimy działać jak najszybciej, w przeciwnym razie możemy całkowicie stracić roślinę.

W pierwszej kolejności powinniśmy wyciąć i zniszczyć wszystkie zwiędnięte pędy. Czasami może się zdarzyć, że trzeba wyciąć niemal całe pnącze, istnieje jednak szansa, że przy właściwej pielęgnacji roślina odrodzi się z korzenia.

Następnie powojnika należy opryskać jednym z polecanych aktualnie preparatów grzybobójczych, stosując się ściśle do zaleceń producenta zamieszczonych na opakowaniu (np. Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC ). Zabieg trzeba zwykle powtórzyć 2-3 razy w odstępach 10-14 dniowych, jeśli ma być skuteczny.

Zapobiegawczo rośliny możemy też opryskiwać polecanymi na choroby grzybowe biopreparatami jak np. Biochikol.

Mączniak prawdziwy na klematisie

Kolejną chorobą grzybową atakującą powojniki wielkokwiatowe jest mączniak prawdziwy. Chorobę nietrudno rozpoznać, gdyż jej objawami są brunatne plamy pojawiające się na liściach, pędach, a czasem też kwiatach, pokryte charakterystycznym, białym, mączystym nalotem. Porażone części roślin z czasem stają się niemal całkiem białe, po czym zasychają i zamierają.

Mączniak prawdziwy najlepiej rozwija się podczas wilgotnej, ciepłej pogody w miejscach półcienistych i zacisznych. Podatność powojników na jego wystąpienie jest różna, dlatego lepiej unikać uprawy odmian szczególnie wrażliwych (np. powojniki wielkokwiatowe np. „Romantica”, „Jackmanii”).

Jak zwalczać mączniak

Kiedy choroba się pojawi, należy jak najszybciej zastosować jeden z polecanych preparatów przeciwgrzybowych, w razie potrzeby powtarzając zabieg zgodnie z zaleceniami producenta (np. SAPROL – Substral długo działający rośliny ozdobne, TOPSIN M 500 SC). Przyda się też profilaktyczny oprysk biopreparatem np. Biochikol.

Szara pleśń na powojnikach – objawy i leczenie

Czasami na powojnikach może pojawić się także szara pleśń. Podobnie jak poprzednie choroby, szara pleśń wywołana jest przez grzyby, a na roślinie objawia się brązowieniem i zamieraniem wierzchołków pędów oraz brązowymi plamami na pąkach i kwiatach (na plamach i obumarłych częściach rośliny, podczas wilgotnej pogody widoczny jest szary, pylący nalot). Zwykle atakuje rośliny uprawiane pod osłonami, ale może się też rozwinąć na powojnikach uprawianych w gruncie.

Choroba szybko się rozprzestrzenia, obejmując całą roślinę i prowadząc do jej obumarcia, dlatego zaraz po zauważeniu objawów, porażone części rośliny należy wyciąć i zniszczyć, a pnącze opryskać jednym z polecanych preparatów ochrony roślin (np. Switch 62,5 WG).

Rdza powojników

Powojniki wielkokwiatowe bywają też atakowane przez rdzę. Objawem choroby są żółto-pomarańczowe plamy, widoczne na górnej stronie liści oraz pomarańczowe skupiska grzybni, znajdujące się na dolnej stronie liścia. Porażone liście zasychają i opadają.

Chcąc walczyć z chorobą musimy zbierać i niszczyć opadłe liście oraz opryskać roślinę jednym z polecanych na rdzę preparatów ochrony roślin (np. Polyram 70 WG – Target, Substral Kompleksowa Ochrona Kwiaty 2w1, Baymat).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl