Spis treści
Kwiaty doniczkowe jako dekoracja na Boże Narodzenie
Najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia jest w naszych mieszkaniach pięknie udekorowana choinka, ale oprócz niej charakter grudniowych świąt mogą podkreślić też atrakcyjne rośliny doniczkowe. Wśród nich najbardziej popularne są grudniki (czyli szlumbergera lub zygokaktus) i gwiazdy betlejemskie (czyli wilczomlecz nadobny lub poinsecja), ale na uwagę zasługuje też kilka innych gatunków.
Należy do nich między innymi golteria rozesłana, której intensywnie czerwone, okrągłe jagody i wiecznie zielone, błyszczące liście doskonale nawiązują do symboliki grudniowego święta. Wprawdzie roślina kojarzy się głównie z ogrodową rabatą lub leśnym runem, ale posadzona w doniczce może być również ciekawą i oryginalną dekoracją świąteczną.
Jak wykorzystać golterię jako świąteczną dekorację?
Golteria pięknie prezentuje się w towarzystwie iglastych gałązek i szyszek lub w koszu ozdobionym rafią, bombkami i kolorową wstążką. Bardzo ładnie wygląda też bez żadnych dodatkowych ozdób, posadzona jedynie w ozdobnej, czerwonej, białej lub srebrnej donicy. Sprawdza się również w roli klasycznego stroika bożonarodzeniowego.
Jadalne, czerwone owoce golterii możemy także wykorzystać do dekoracji świątecznych potraw. Wprawdzie jagody nie są zbyt smaczne, ale udekorowane nimi ciasto, sałatka czy talerz z pieczenią, będą wyglądać bardzo apetycznie. Golterię w doniczce można obecnie kupić już w każdym większym centrum ogrodniczym, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, jesienią możemy też wykopać krzaczek z ogrodu, posadzić go w doniczce i pozostawić w chłodnym, widnym miejscu aż do czasu, kiedy zostanie wykorzystany jako świąteczna dekoracja.
Zapomnij o pogodzie i ciesz się kwiatami! Te rośliny doniczkowe właśnie kwitną
Rośliny doniczkowe kwitnące jesienią i zimą to prawdziwa ozdoba domu i mieszkania. Wbrew pozorom, takich roślin jest całkiem sporo, a ich kwiatami możemy cieszyć się przez całą zimę. Najczęściej są on...
Co zrobić z golterią po Świętach?
Golteria w doniczce na świątecznym stole wygląda bardzo atrakcyjnie, ale należy pamiętać, że mimo całego swojego uroku nie jest typową rośliną doniczkową, dlatego po okresie świątecznym trzeba o nią właściwie zadbać. Pozostawiona na dłużej w ciepłym, niedoświetlonym mieszkaniu, nie tylko zacznie się wyciągać i blednąć, ale też może paść ofiarą choroby grzybowej (np. antraknozy), do rozwoju której potrzebna jest duża wilgotność podłoża i wysoka temperatura.
Dlatego też roślinę najlepiej od razu po świętach przenieść do chłodnego i widnego pomieszczenia (np. nieogrzewany, widny korytarz lub werandę), a wiosną posadzić w ogrodzie lub na balkonie. Nie należy jej jednak od razu wystawiać na balkon, bo chociaż jest odporna na mróz i dobrze znosi niskie temperatury, po dłuższym pobycie w ciepłym mieszkaniu, traci część swojej mrozoodporności i wyniesiona zimą na zewnątrz byłaby narażona na szok termiczny i przemarznięcie.
Jakie warunki lubi golteria?
Jeśli jednak chcemy cieszyć się oryginalną urodą golterii przy świątecznym stole, musimy pamiętać, że jest rośliną dość wymagającą i pozostanie atrakcyjna tylko wtedy, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki uprawowe. Golteria rozesłana ma postać niskiej, rozłogowej krzewinki i w naturze zasiedla dolne piętra lasu
Dociera tam niewiele światła, a podłoże jest stale lekko wilgotne, kwaśne, próchnicze, przepuszczalne i bogate w dobrze rozłożoną materię organiczną. Z tego względu w uprawie rośliny również będą oczekiwały chłodnego i półcienistego stanowiska oraz kwaśnego (pH ok. 3,5–4,2), stale lekko wilgotnego, przepuszczalnego i próchniczego podłoża.
Jak zadbać o golterię w doniczce?
W niewłaściwej ziemi mogą słabo się rozwijać i źle rosnąć, ale największym zagrożeniem jest dla nich susza, która może w krótkim czasie doprowadzić do śmierci roślin. Golterie korzenią się płytko i rosną w przepuszczalnym, lekkim podłożu, które nie zatrzymuje wody, dlatego należy podlewać je często, ale umiarkowanie, stale kontrolując wilgotność ziemi w doniczce. Roślin nie wolno również przelewać, bo nadmiar wody jest dla nich tak samo groźny jak susza.
Golterie uprawiane w doniczkach nie potrzebują natomiast nawożenia, gdyż nie tylko mają niewielkie wymagania pokarmowe, ale też zimą przestają rosnąć i spowalniają swój rozwój, zużywając w tym czasie jeszcze mniej składników pokarmowych niż zwykle. Prawidłowo pielęgnowana i uprawiana w odpowiednich warunkach golteria zachowa ładne liście i kolorowe owoce aż do wiosny, dlatego warto o nią troskliwie zadbać.
Golteria chilijska
Bardzo dekoracyjna jest także golteria chilijska. Ma ona węższe liście, są one błyszczące i ciemnozielone. Ta golteria ładnie kwitnie, ale jej największą ozdobą są stosunkowo duże i kolorowe owoce - w odcieniach różu lub białe. Można ją również kupić w doniczkach - ma zbliżone wymagania do golterii rozesłanej. Jednak nie jest tak odporna na mróz. Do gruntu warto ją przesadzać jedynie, jeśli mieszkamy w najcieplejszych regionach Polski. Wybierzmy słoneczne i osłonięte miejsce i zadbajmy o kwaśną ziemię. Można ją też uprawiać w doniczkach. W sezonie można ją wystawić na balkon lub taras.
Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów