Wywar z tytoniu na mszyce i inne szkodniki roślin. Jak go zrobić i stosować

Katarzyna Józefowicz
Wywar z tytoniu jest przydatny m.in. jako oprysk przeciw mszycom.
Wywar z tytoniu jest przydatny m.in. jako oprysk przeciw mszycom. Katarzyna Laszczak
Wywar z tytoniu może skutecznie zwalczać mszyce i inne szkodniki. Podpowiadamy, jak go zrobić, jak wykonywać opryski i czy warto wykorzystywać niedopałki papierosów.

Papierosy należą do bardzo szkodliwych używek, ale zawarty w nich tytoń możne być sprzymierzeńcem ogrodnika w walce ze szkodnikami roślin.

Ekologiczne metody uprawy roślin cieszą się coraz większym powodzeniem, dlatego wszelkie niechemicznie sposoby radzenia sobie z problemami w ogrodzie są bardzo cenione. Należy do nich między innymi tytoń, z którego można przygotować preparat, skutecznie zwalczający uciążliwe mszyce.

Ja zrobić środek na mszyce z tytoniu

Wystarczy wydobyć z papierosów tytoń lub nabyć go w formie sypkiej (paczkowany tytoń do papierosów lub fajek), wsypać go do szklanego słoja, a następnie zalać gorącą wodą (ok. 70-80 °C) w proporcji ok. 50 g tytoniu na 0,5 l wody i odstawić na ok. jedną dobę do zaparzenia.

Gotowy wywar przecedzamy przez gazę i po rozcieńczeniu wodą (ok. 0,5 l wywaru z tytoniu na 1 l wody), opryskujemy nim rośliny zaatakowane przez mszyce. Aby preparat lepiej trzymał się opryskiwanej powierzchni, możemy dodać do niego nieco rozpuszczonego w wodzie mydła potasowego lub szarego (ok. 1 łyżki stołowej na 1 l gotowego preparatu), które utworzą na powierzchni rośliny rodzaj filmu, dłużej utrzymującego składniki wywaru na miejscu.

Jeśli na roślinie nadal będą widoczne szkodniki, oprysk można powtórzyć po 2-3 tygodniach.

Wywar z tytoniu powinien też zadziałać na przędziorki, mączliki szklarniowe i wciornastki.

Na co uważać, robiąc oprysk z tytoniu

Musimy jednak pamiętać, że tytoń zawiera w swoim składzie nikotynę i związki nikotynowe tzw. nikotynoidy (substancje neurotoksyczne, których w suchej masie liści tytoniowych znajduje się ok. 1-3%) oraz inne substancje, dodawane do niego przy produkcji papierosów. Dlatego opryski z tytoniu należy stosować tylko do roślin ozdobnych, gdyż mogą na nich pozostać resztki niepożądanych substancji i związków chemicznych.

Opryski roślin preparatem z tytoniu należy wykonywać z dala od zbiorników wodnych (np. oczek wodnych), gdyż substancje nikotynowe mogą gromadzić się w wodzie i powodować zagrożenie życia i zdrowia organizmów wodnych w tym ryb (dzikich, hodowlanych i ozdobnych).

Nie wolno ich też robić w czasie intensywnego oblotu pszczół i na roślinach kwitnących, gdyż nikotyna i nikotynoidy występujące w tytoniu, są dla nich bardzo szkodliwe.

Wywar z tytoniu dla roślin doniczkowych

Rozcieńczony wodą wywar tytoniowy (ok. 0,5 l wywaru z tytoniu na 1 l wody), możemy też wykorzystać do podlewania roślin doniczkowych, gdyż preparat pomoże nam ograniczyć liczebność szkodników glebowych takich jak np. ziemiórki.

Popiół z papierosów dla roślin

W Internecie można również znaleźć informacje o wykorzystywaniu popiołu z papierosa do nawożenia roślin i ograniczenia występowania w glebie szkodników (popiołem poleca się posypywać podłoże), jednak ze względu na brak szerszych informacji na ten temat, powinniśmy traktować popiół papierosowy ostrożnie, stosując go na własne ryzyko.

Uwaga na niedopałki!

Znacznie więcej potwierdzonych i niestety bardzo niepokojących informacji można natomiast znaleźć na temat innej polecanej metody ochrony roślin i radzenia sobie ze szkodnikami glebowymi (np. uciążliwymi gryzoniami), czyli zwalczania ich za pomocą wyciągów i wywarów z niedopałków papierosowych (tzw. petów).

Prowadzone przez naukowców w różnych krajach badania dowodzą, że „pety” to wyjątkowo groźny i niebezpieczny dla środowiska produkt. Niedopałki zagrażają zarówno roślinom jak i zwierzętom, gdyż znajdujący się w nich ustnik zawiera cały szereg bardzo niebezpiecznych dla środowiska związków i substancji chemicznych (m.in. nikotyna, arszenik, formaldehyd, metale ciężkie, rakotwórczy benzo[a]piren, długo rozkładający się octanu celulozy, uwalniający mikroplastiki i wiele innych).

Oprysk z niedopałków zaszkodzi nie tylko szkodnikom, ale też roślinom i innym organizmom!
Oprysk z niedopałków zaszkodzi nie tylko szkodnikom, ale też roślinom i innym organizmom! Jackmac34 (pixabay.com)

Odkryto, że zawarte w ustniku niedopałka substancje, bardzo niekorzystnie wpływają na kiełkowanie nasion (m.in. trawy), a także ograniczają rozwój systemu korzeniowego i hamują  wzrost części zielonych (pędów, liści), które słabo rosną i karleją. Toksyny z niedopałków zatruwają też wodę i żyjące w niej organizmy wodne oraz ryby.

Dlatego też, pomimo ewentualnej skuteczności preparatów przygotowanych z niedopałków papierosowych (w końcu zawierają mnóstwo toksycznych i trujących substancji, groźnych dla organizmów żywych w tym szkodników, więc mają prawo być skuteczne), w ogrodzie, ani tym bardziej w warzywniku, sadzie i w domu zdecydowanie nie należy ich stosować.  

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl