Opryski roślin – jak je robić, żeby były skuteczne, ale bezpieczne

Katarzyna Józefowicz
Czasem trzeba sięgnąć po oprysk chemiczny. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, by nie przyniósł on więcej szkody niż pożytku.
Czasem trzeba sięgnąć po oprysk chemiczny. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, by nie przyniósł on więcej szkody niż pożytku. Katarzyna Laszczak
Podpowiadamy, jak wykonywać opryski roślin, żeby zniszczyć szkodniki, ale nie zaszkodzić sobie, roślinom, glebie czy pszczołom.

Zdrowe, dorodne i obficie plonujące rośliny, to marzenie każdego ogrodnika. Niestety, rzadko możemy się nimi cieszyć, gdyż w ogrodach zagraża roślinom wiele niebezpieczeństw, w tym głównie choroby i szkodniki. Aby z nimi walczyć, często sięgamy po środki ochrony roślin, jednak wtedy pojawia się kolejny problem.

Plusy i minusy chemicznych środków ochrony roślin

Preparaty chemiczne pomagają uporać się z chorobą czy szkodnikiem, ale potrafią też siać spustoszenie w środowisku naturalnym. Wiele z nich może powodować skażenie wód gruntowych, śmierć organizmów wodnych, a także poważne zatrucia owadów zapylających, w tym również pszczół.

Nie trzeba już nikogo przekonywać, że to duży problem, bo zatruta woda w końcu trafi na nasze stoły (np. za pośrednictwem podlewanych nią warzyw), a bez wsparcia pszczół i owadów zapylających rośliny owocowe i warzywa przestaną plonować.

Dlatego też zanim wytoczymy przeciw intruzom ciężkie działa w postaci środków chemicznych, musimy starannie się do tego przygotować i bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń producenta, zawartych w etykiecie stosowanego preparatu.

Ogólne zasady wykonywania oprysków

Poza szczegółowymi zaleceniami dotyczącymi danego preparatu, musimy też przestrzegać kilku uniwersalnych zasad dotyczących oprysków. Oto one.

  • Najważniejsza sprawa to klasa toksyczności danego środka chemicznego. Starajmy się zawsze wybierać taki preparat, który jest jak najmniej szkodliwy dla środowiska naturalnego, organizmów wodnych i pszczół. Bez specjalnego zezwolenia, nie możemy stosować środków o klasie toksyczności I i II, gdyż są to silne trucizny (do użytku profesjonalnego), ale z pozostałych preparatów (zwykle z klasy III i IV), także starajmy się wybierać te najmniej toksyczne.
  • Unikajmy również opryskiwania roślin w czasie kwitnienia i nie wykonujmy zabiegów w okresie dużej aktywności pszczół.
  • Nie stosujmy też oprysków chemicznych w pobliżu zbiorników wodnych (minimalna odległość to 1 m), uli (strefa ochronna ok. 20 m) oraz pożytków pszczelich (np. łąk).
  • Wybierajmy także preparaty o jak najkrótszym okresie karencji (jest to czas od oprysku, po którym można bezpiecznie spożywać warzywa i owoce). Będą działały stosunkowo krótko zarówno na roślinę jak i na środowisko, a więc wyrządzą mniej szkód.
  • Ważną informacją jest też okres prewencji dla pszczół (podany w godzinach lub dniach) wskazujący, jaki czas powinien upłynąć od oprysku do nalotu pszczół na opryskiwane rośliny (w praktyce czas do zakwitnięcia roślin). Najlepiej szukać preparatów z informacją „okres prewencji dla pszczół – nie dotyczy”.
  • Pamiętajmy też, aby opryski prowadzić wyłącznie podczas suchej, bezdeszczowej i bezwietrznej pogody, najlepiej wieczorem, po zakończeniu oblotu pszczół. Wilgotna pogoda i wiatr obniżają skuteczność oprysków, gdyż powodują zmycie preparatu z rośliny lub rozniesienie go po okolicy.

Warto też zwrócić uwagę na sposób działania danego preparatu. Najczęściej stosowane są trzy rodzaje środków:

  • środki o działaniu kontaktowym, czyli takie, które działają tylko powierzchniowo, wywołując efekt ochronny jedynie w miejscu zastosowania,
  • środki o działaniu systemicznym (układowym), kiedy zawarta w nich substancja czynna wnika do rośliny i przemieszcza się w jej tkankach razem z sokami, działając ochronnie niezależnie od miejsca wnikania preparatu,
  • środki o działaniu wgłębnym, a więc takie, które wnikają do wnętrza rośliny, ale nie przemieszczają się wraz z sokami do innych jej części.

Dla owadów zapylających najgroźniejsze są środki systemiczne, gdyż razem z sokami docierają też do kwiatów i z pyłkiem trafiają do układu pokarmowego owadów.

Preparaty ekologiczne i biopreparaty

Zanim jednak sięgniemy po chemię, spróbujmy zacząć od zastosowania preparatów ekologicznych (wyciągi lub wywary z roślin), biopreparatów (np. zwalczające choroby roślin: Polyversum WP, Evasiol, Agricolle, Promanal 60 EC, Emulpar Spray) lub środków stosowanych w ogrodnictwie ekologicznym.

Jednak nawet wtedy bądźmy ostrożni, gdyż niektóre preparaty roślinne także mogą być szkodliwe (np. po opryskach wrotyczem nie należy zbierać warzyw i owoców przez 3 tygodnie).

Podczas oprysków zawsze przestrzegajmy też podstawowych zasad BHP (m.in. zakładajmy odzież ochronną, nie stosujmy przeterminowanych środków, dobierajmy odpowiedni preparat i jego dawkę itp.).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl