Żółte kwiaty

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Słoneczniczka można najczęściej zobaczyć w wiejskich ogrodach.
Słoneczniczka można najczęściej zobaczyć w wiejskich ogrodach. Katarzyna Laszczak
Słoneczniczki, rudbekie i nawłoć kanadyjska – popularne i swojskie, w kolorze gorącego słońca, ożywiają ogródki, a wyglądają pogodnie nawet w pochmurny dzień.

Te żółte kwiaty stały się na tyle popularne i szeroko rozprzestrzenione, że nie pamiętamy, iż są przybyszami z amerykańskich prerii. Wszystkie należą do rodziny astrowatych i są łatwe w uprawie. Większość jest wieloletnia (wyjątkiem są tylko niektóre odmiany rudbekii), co może dodatkowo zachęcać do tego, by mieć je w ogródku.

Rudbekie najlepiej rosną na żyznym, umiarkowanie wilgotnym podłożu, w nasłonecznionym miejscu.
Rudbekie najlepiej rosną na żyznym, umiarkowanie wilgotnym podłożu, w nasłonecznionym miejscu. Katarzyna Laszczak
Nawłoć może dorastać do 2 metrów, o czym trzeba pamiętać komponując z niej rabaty.
Nawłoć może dorastać do 2 metrów, o czym trzeba pamiętać komponując z niej rabaty. Katarzyna Laszczak

Nawłoć kanadyjska
Kontrowersyjną pozycję zyskała nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis), która rozrasta się dziko na łąkach, wypierając inne gatunki roślin. Jednak to, co jest chwastem w jednym miejscu, w innym może być dekoracją. Takie było zresztą pierwotne przeznaczenie nawłoci, po sprowadzeniu jej do Europy. Nawłoć może dorastać do 2 metrów, o czym trzeba pamiętać komponując z niej rabaty.

Nie ma prawie żadnych wymagań dotyczących gleby, poza tym, żeby była wilgotna. Kwitnie od lipca do września – po przekwitnięciu warto ściąć kwiatostany, by roślina nie rozsiewała się sama. Nawłoć rozmnaża się przez wysiew nasion, z sadzonek lub przez podział karp. Ozdobą rośliny są dekoracyjne kwiaty, które nadają się na kwiat cięty i na suche bukiety. To właśnie kwitnące nawłocie są mimozami, od których zaczyna się jesień w wierszu Tuwima, spopularyzowanym przez piosenkę Niemena. Mniej romantyczne aspekty prezentuje dla hodowców bydła, dla którego jest szkodliwa. Dla ludzi, w odpowiednich dawkach jest lecznicza, co wykorzystywali Indianie, jednak ze względu na dużą toksyczność nie należy jednak jej stosować samodzielnie.

Słoneczniczek szorstki
Znany z wiejskich ogródków i przydrożnych, słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides), ma równie niewielkie wymagania. To także wysoka roślina (1-2 m wysokości), kwitnie od połowy lata do października, a usuwanie kwiatów przedłuża kwitnienie. Jego kwiaty przypominają miniaturowe słoneczniki. Dobrze rośnie na żyznej, próchniczej i lekko wilgotnej glebie, ale znosi też suszę. Lubi miejsca słoneczne i lekko zacienione. Oprócz podstawowej odmiany, wyhodowano też kilka ozdobnych, na przykład o pełnych kwiatach lub w pomarańczowym odcieniu. Sadząc słoneczniczek w ogrodzie trzeba pamiętać, że roślina silnie się rozrasta. Warto ją umieścić na obrzeżach rabat, wtedy łatwiej kontrolować jego rozrost.

Polecamy też: Zamiast walczyć z chwastami i ciągle kosić trawę, zapuść sobie łąkę w ogrodzie

Rudbekie

Rudbekie

(Rudbeckia) są najbardziej zróżnicowane – występują w kilkudziesięciu odmianach, różniących się wielkością (od 20 cm do 2 m) i kolorem kwiatów. Najlepiej rosną na żyznym, umiarkowanie wilgotnym podłożu, w nasłonecznionym miejscu. Można kupić gotowe sadzonki lub wysiać nasiona na przełomie kwietnia i maja. Często też rozsiewają się same. Pokrój kwiatostanów przypomina słoneczniczki, jednak rudbekie mają charakterystyczne purpurowo-czarne główki. To im rudbekia zawdzięcza swoją amerykańską nazwę – black-eyed Susan (czarnooka Zuzanna).

Żółte kwiaty
Katarzyna Laszczak

Rudbekie doskonale nadają się na rabaty i kwiaty cięte – długo stoją w wazonie. Kwitną od lata do października. Lepiej i obficiej kwitną jeśli są nawożone nawozami wieloskładnikowymi, a kwiaty – obrywane.

Popularne odmiany:

  • rudbekia błyskotliwa – trzyletnia, dorastająca do 60-70, o żółtych kwiatach i mocno rozgałęzionych łodygach; jej łodygi i liście są pokryte włoskami, a kwiatostany mają średnicą do 12 cm;
  • rudbekia naga – trzyletnia, dorasta do 2 metrów, ale ma wiotkie łodygi, dlatego dobrze sadzić ją przy płocie czy innej podporze;
  • rudbekia owłosiona – jednoroczna, dorasta do 1 metra wysokości, kwiaty żółte, pomarańczowe lub rdzawe.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie