Doniczkowe kompozycje

Anna Mikos
Antranias - pixabay.com
Kompozycje z roślin zasadzone w odpowiednio dobrane donice mogą stanowić oryginalną ozdobę każdego tarasu lub balkonu. Prezentują się też świetnie na przestrzeniach otwartych. Usytuowanie doniczek z posadzonymi kompozycjami jest sprawą całkowicie dowolną i zależy tylko od tego, którą część naszego otoczenia chcemy udekorować oraz od wyboru poszczególnych roślin.

Doniczkowe kompozycje z nutą fantazji

Prace związane z komponowaniem roślin w donicach to czysta przyjemność i trudno w tym przypadku podporządkować się całkowicie – odgórnie narzuconym zasadom. Bardzo ważne jest, aby każdy ogrodnik, czy miłośnik kwiatów mógł dać upust swojej wyobraźni, fantazji i spróbował stworzyć coś po prostu własnego. Do sadzenia w doniczkach nadają się rośliny cebulowe, wszystkie rośliny jednoroczne, pnącza, byliny, trawy i wiele innych. Doniczkowe kompozycje mogą być nie tylko pojedynczą ozdobą naszego ogrodu, ale mogą również tworzyć wspaniałe ukwiecone rabaty lub nadawać ogrodowi charakteru wiejskiego. Jest jednak kilka podstawowych zasad, na których początkujący ogrodnik może się chociażby oprzeć, tworząc własne doniczkowe kompozycje.

Kwiaty w donicy według florysty

Sadząc rośliny w pojemnikach dobrze jest przewidzieć ich ostateczną fazę wzrostu. Jeżeli kompozycja będzie oglądana tylko z jednej strony, najwyższe rośliny sadzi się z tyłu, a najniższe z przodu. Środek należy uzupełnić roślinnością o średnich rozmiarach.
W przypadku kompozycji, która stoi na przestrzeni otwartej i patrzymy na nią z każdej strony roślinę najwyższą warto usytuować w punkcie centralnym donicy. Resztę roślin stopniować według wzrostu, tworząc jedynie otoczkę dla najważniejszego okazu.
Do kompozycji doniczkowych świetnie nadają się wysokie trawy i lekko zwisające pnącza. Te rośliny w każdym przypadku stanowią doskonałe uzupełnienie każdej kwiatowej struktury.

Doniczkowe kompozycje
Katarzyna Laszczak
Doniczkowe kompozycje
Katarzyna Laszczak

Niebagatelne znaczenie dla wyglądu naszej kompozycji ma również kąt padania promieni słonecznych, różny o każdej porze roku. Wiosną, kiedy światło jest łagodne i zimne – doskonale prezentują się rośliny kwitnące na żółto i czerwono (np. żonkile i tulipany). W upalny letni dzień najlepiej wyglądają kwiaty w kolorze różowym, bordowym i fioletowym (róże, pelargonie, petunie). Ponurość jesiennych słot doskonale ożywiają intensywne, płonące czerwienie i brązy. Dodatkowo, jeśli w zimie po nieciekawej ścianie zewnętrznej będzie pięła się zimozielona odmiana bluszcza – będziemy cieszyć się naszą kompozycją przez cały rok.
Sadzenie roślin w doniczkach daje alternatywę ciągłej wymiany roślin na nowe. Dzięki temu dobrze dobrane do siebie kwiaty i byliny wciąż mogą zadziwiać swoją nową formą. Dopasowanie natomiast koloru i kształtu kwiatów może sprawić, że kompozycja zaprezentuje się jak wielobarwny kobierzec.

Z punktu widzenia ogrodnika

Doświadczony ogrodnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że stworzona własnoręcznie kompozycja nie tylko powinna się okazale prezentować, ale również bierze pod uwagę fakt, które gatunki roślin rozwijają się najlepiej w towarzystwie innych. Jeśli zdecydujemy się na tworzenie kompozycji liczącej wiele doniczek, w których rośnie jedynie po jednym gatunku roślin – sprawa jest bardzo prosta, ponieważ do pielęgnacji każdej rośliny możemy podchodzić indywidualnie. Jeżeli natomiast zechcemy w jeden większy pojemnik posadzić zróżnicowaną roślinność – kompozycję należy zestawić tak, aby znalazły się w niej rośliny o przynajmniej zbliżonych wymaganiach glebowych, podobnym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, tolerujące tą samą wilgotność podłoża i intensywność nasłonecznienia.

Zanim przystąpimy do tworzenia naszych wielobarwnych, różnorodnych w formie kompozycji należy wybrać odpowiednią ziemię. Do pojemników i donic najlepiej nadaje się ziemia kompostowa. Jest żyzna i doskonale przepuszcza powietrza oraz zatrzymuje wodę. Przed wsypaniem ziemi warto też pamiętać o wykonaniu na dnie donicy drenażu. W czasie wysadzania młodych sadzonek trzeba przewidzieć, że za około miesiąc staną się one zdecydowanie większe i będą potrzebować więcej miejsca. Jeśli nadto ściśniemy rośliny z sobą, kwiaty będą nachodzić na siebie i kompozycja straci swój urok.

Pamiętajmy również o regularnym podlewaniu i nawożeniu obsadzonych donic. Rośliny nie mają tam zbyt dużej ilości ziemi. Dlatego też przesusza się ona i staje bezwartościowa w znacznie krótszym czasie, aniżeli gleba gruntowa. Łączmy ze sobą tylko takie rośliny, których upodobania są nam znane i dobierajmy je do siebie w sposób rozsądny. Rośliny wymagające dużego nasłonecznienia nie rozkwitną w miejscu zacienionym. Cieniolubne natomiast zostaną spalone przez intensywne promienie słońca.

Doniczkowe kompozycje - tendencje w modzie

W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się iglaki (świetnie nadające się również do uprawy w doniczkach), trawy ozdobne, funkie, hosty, zwisające pnącza i naturalne, wonne zioła. Istnieje również tendencja do łączenia roślin z mchem, korą drzewną, a nawet patykami o oryginalnej formie. Kaprysom mody wciąż nie ulegają róże i bez względu na obowiązujące trendy znajdują uznanie ich miłośników.

Kompozycja, którą chcemy ustawić na wolnej przestrzeni powinna prezentować się okazale i pięknie z każdej strony. Jeśli zrezygnujemy z posadzenia jednej, okazałej rośliny, możemy również posadzić rośliny o jednakowej wysokości i utworzyć z ich kwiatów lub liści np. wielobarwne lub występujące naprzemiennie pasy.  

Jeżeli stworzona przez nas kompozycja ma wisieć, tzn. będzie przymocowana do sufitu na tarasie lub znajdzie miejsce w balkonowych skrzynkach powinna być najbardziej reprezentacyjna, kiedy spojrzymy na nią z dołu. Jednoroczne kwiaty są dla takich zestawień najlepsze. Trend w modzie podpowiada, aby tworzyć zestawienia jednobarwne lub komponować kolory na zasadzie kontrastu.  Doskonale wyglądają np. dorodne dalie o żółtych kwiatach z drobnymi niezapominajkami, kwitnącymi na niebiesko. Warto też zwrócić uwagę na kolorystykę liści i łączyć naprzemiennie ciemną intensywną zieleń z roślinami o zdecydowanie jaśniejszym kolorze listowia.

Wybór donicy

Donica, czy pojemnik, w których planujemy stworzyć kompozycję roślinną także powinna być ozdobna. Ponadto warto, aby była ona odporna na działanie mrozu (w przypadku roślin wieloletnich), słońca i wilgoci. Doskonale wyglądają również w niejednym przypadku przedmioty, które wcale nie są typowymi doniczkami, np. wiklinowe kosze, metalowe wiadra, stare, gliniane garnki itp. Donica powinna stanowić dodatkową ozdobę kompozycji, ale nie może ona tłumić naturalnego wyglądu roślin. Do kompozycji w stylu tradycyjnym lepiej jest wybierać pojemniki o zaokrąglonych kształtach, zaś do nowoczesnego zakątka - geometryczne, proste formy. Ulubieńcy stylu wiejskiego powinni zdecydować się na ceramikę, wiklinę i drewno. Natomiast osoby preferujące wyszukaną elegancję - na metal, połyskującą ceramikę lub malowane szkło. 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl