Bananowiec doniczkowy to roślina całkiem łatwa w uprawie. Radzimy, jak go pielęgnować

Izabella Sieńko-Holewa
Jeśli bananowiec będzie miał odpowiednie warunki, po kilku latach może zakwitnąć i zawiązać owoce.
Jeśli bananowiec będzie miał odpowiednie warunki, po kilku latach może zakwitnąć i zawiązać owoce. Tee2tee - pixabay.com
Bananowce uwielbiają ciepło i słońce. W lecie niemal co tydzień rozwija się na nich nowy liść, więc rosną w oczach. Radzimy, jak uprawiać bananowca w doniczce.

Dość powszechny jest pogląd, że bananowce można uprawiać jedynie w oranżeriach. Tymczasem rośliny te całkiem nieźle czują się również w mniej tropikalnych temperaturach panujących w naszych domach. Jest jednak jeden warunek, musimy zapewnić im żyzną ziemię.

Bananowce tylko w dużych donicach

Podziemnym organem bananowca jest duża bulwa o bardzo rozbudowanym systemie korzeniowym. Dlatego rośliny te sadzi się zawsze w obszernych doniczkach, co najmniej 10-litrowych. Od czasu do czasu podziemna bulwa bananowca wypuszcza nowe odrosty. Gdy taki pęd ma 25 cm wysokości, można go oddzielić od rośliny matecznej i ukorzenić w nowej doniczce. Oczywiście bananowiec będzie rósł najlepiej, jeśli zrobimy to na wiosnę – w kwietniu. 

Wakacje bananowiec spędzi na dworze

Lato bananowiec może spędzić na balkonie lub tarasie. Uważajmy jednak, żeby nie wystawić go zbyt wcześnie - nie zniesie niskiej temperatury, ani  śn
Lato bananowiec może spędzić na balkonie lub tarasie. Uważajmy jednak, żeby nie wystawić go zbyt wcześnie - nie zniesie niskiej temperatury, ani śniegu. Hans - pixabay.com

Latem bananowce wystawiamy na zewnątrz. Najwcześniej przenosimy bananowce na tarasy w połowie maja, gdy minie niebezpieczeństwo późnych wiosennych przymrozków. Najpierw wystawia się roślinę na dwór jedynie na kilka godzin dziennie, żeby ją zahartować. Po tygodniu można ją już zostawić na tarasie na prawie całe lato. Do domu powinna wrócić na początku września.

Zapewnij bananowcom żyzną ziemię, słońce i wodę

Bananowce lubią ciężkie, gliniaste podłoże, ale musi być ono dobrze napowietrzone. Dlatego do ziemi dobrze jest dodać perlitu lub keramzytu, aby ją rozluźnić. Nie wolno też zapomnieć o drenażu. Na dno donicy przed wsadzeniem rośliny wysypujemy trzycentymetrową warstwę żwiru lub keramzytu.

Ponieważ rośliny te są dość żarłoczne, musimy je systematycznie nawozić. Najlepiej stosować zwykły nawóz do roślin zielonych. Dobrym pomysłem są również pałeczki lub koreczki nawozowe. Podobnie jest, jeśli chodzi o nawadnianie – bananowce nie cierpią przesuszonego podłoża. Podlewa się je obficie – tak by woda zwilżyła całą ziemię w donicy, a nie tylko wierzch. W okresie największych upałów należy to robić co dwa dni, a w czasie zimy raz na tydzień.

Bananowce potrzebują światła i ciepła - w domu najlepiej ustawić je przy południowym oknie. Pamiętajmy, że okazałe liście bananowca są dość wrażliwe, więc uważajmy, żeby ich nie uszkodzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl