Fitonia to roślina doniczkowa o pięknych liściach. Jest niewielka, ale bardzo dekoracyjna. Poznaj tajniki jej uprawy i pielęgnacji

Katarzyna Józefowicz
Ozdobą fitonii są kolorowe, żyłkowane liście. Jednak żeby pięknie wyglądała przez dłuższy czas, musi mieć odpowiednie warunki.
Ozdobą fitonii są kolorowe, żyłkowane liście. Jednak żeby pięknie wyglądała przez dłuższy czas, musi mieć odpowiednie warunki. AKuptsova - pixabay.com
Fitonia jest popularną rośliną doniczkową, często oferowaną w sprzedaży. Jednak to dość wymagająca roślina – żeby pięknie wyglądała trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Podpowiadamy, jak zadbać o fitonię, aby dobrze rosła.

Spis treści

Fitonia o barwnych liściach

Jedną z popularniejszych, choć bardzo wymagających roślin doniczkowych jest fitonia. Jej główną ozdobną są szerokie, jajowate lub eliptyczne liście, wyrastające naprzeciwległymi parami na delikatnych, mięsistych, lekko owłosionych i kruchych pędach. Blaszka liściowa pokryta jest delikatnymi włoskami i siecią nerwów w kontrastowym kolorze, dzięki czemu roślina ma bardzo charakterystyczny wygląd.

Jakie warunki trzeba zapewnić fitonii?

Aby jednak fitonia przez cały rok wyglądała atrakcyjnie, a jej liście zachowały swoje piękne kolory, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki uprawy. Fitonia najlepiej czuje się w miejscu półcienistym z rozproszonym światłem, gdyż nie toleruje pełnego słońca. Od którego na jej liściach tworzą się brzydkie plamy i przebarwienia.

Bezwzględnie wymaga też sporo wilgoci i to zarówno w powietrzu jak i w podłożu. Ziemia w doniczce nie może być jednak stale mokra, gdyż rośliny zaczynają gnić lub chorować. Na zbyt suche powietrze fitonia reaguje zasychaniem końcówek liści, a na brak wilgoci w podłożu natychmiastowym więdnięciem pędów i liści. Wprawdzie po podlaniu szybko odzyskuje siły, ale po kolejnym przesuszeniu może się już nie odrodzić, dlatego należy pilnować, aby jej podłoże zawsze było lekko wilgotne.

Fitonia oczekuje także dobrej jakości, żyznej, przepuszczalnej ziemi, bogatej w próchnicę i materię organiczną oraz posiadającej obojętny lub lekko kwaśny odczyn pH.

Przez cały rok roślinie należy też zapewnić wysoką temperaturę, gdyż jest bardzo wrażliwa na chłód i przeciągi (w dzień ok. 22-24ºC w dzień i 18-20ºC w nocy, nigdy nie może być niższa niż 16ºC).

Przycinanie i rozmnażanie fitonii

Fitonia dobrze znosi przycinanie, dlatego silniej rosnącym odmianom bez obaw możemy uszczykiwać pędy. Niektóre odmiany wymagają nawet takiego zabiegu, aby lepiej się rozkrzewiły i na dłużej zachowały ładny pokrój. Otrzymane przy okazji przycinania fragmenty pędów, możemy wykorzystać do rozmnażania, gdyż dobrze ukorzeniają się w wodzie.

Fitonia w mieszkaniu

Fitonia nie lubi też wyziewów gazowych, dlatego nie powinna być uprawiana na kuchennym parapecie ani w pobliżu kuchenki gazowej. W mieszkaniu fitonię najlepiej uprawiać w widnych łazienkach lub ciepłych oknach kwiatowych. Rośliny nadają się też doskonale do uprawy w szklanych słojach i kulach, gdzie panuje najlepszy dla nich mikroklimat. Dobrze czują się też w oranżeriach i ogrzewanych ogrodach zimowych.

Fitonie (z prawej) są jednymi z podstawowych roślin sadzonych w modnych szklanych słojach. Rzeczywiście panuje w nich mikroklimat optymalny dla tych
Fitonie (z prawej) są jednymi z podstawowych roślin sadzonych w modnych szklanych słojach. Rzeczywiście panuje w nich mikroklimat optymalny dla tych roślin. Katarzyna Laszczak

Można je również sadzić w paludarium (rodzaj wodno-lądowego akwarium do połowy wypełnionego wodą lub wilgotnego terrarium ze zbiornikiem wodnym). W takich środowiskach fitonie będą najlepiej rosły i najpiękniej wyglądały, ale można spróbować ich uprawy także w klasycznych warunkach, umieszczając je w samodzielnych donicach lub w kompozycjach z innymi roślinami (np. ze skrzydłokwiatem). Należy tylko pamiętać, aby zapewnić im odpowiednie stanowisko (w półcieniu i z daleka od kaloryferów) oraz stale lekko wilgotne podłoże.

W utrzymaniu fitonii w dobrej formie, pomoże też bliskie sąsiedztwo odkrytego akwarium lub nawilżacz powietrza. W razie potrzeby doniczkę można też umieścić na podstawce z wilgotnymi kulkami keramzytu. Podnoszenie wilgotności powietrza jest szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy w naszych często robi się w tym czasie zbyt sucho.

Gatunki i odmiany fitonii

W uprawie spotyka się głównie dwa gatunki fitonii: Fittonię superba o dużych liściach oraz Fittonię verschaffeltii o mniejszych liściach. Ze względu na popularność rośliny, hodowcy prowadzili na rynek wiele jej ciekawych odmian. Wśród nich na uwagę zasługują między innymi:

  • „White Star”, „White Anne” i „Snow Angel” – odmiany o liściach zielonych z dużymi, białymi plamami lub z gęstą siatką białych nerwów,
  • „Red Angel” – odmiana o zielonych liściach pokrytych siateczką czerwonych nerwów,
  • „Mosaic Pink” – odmiana o zielonych liściach pokrytych gęstą siateczką różowych nerwów,
  • „Mosaic Skeleton” – odmiana o żółto-zielonkawych liściach ozdobionych gęstą siateczką czerwono-różowych nerwów,
  • „Diamond” odmiana o zielonych liściach pokrytych bardzo gęstą siatką różowych nerwów,
  • „Mont Blanc” – popularna odmiana o zielonych liściach i białych nerwach.
Fitonia powinna stać mieć rozproszone światło i dużo wilgoci. Inaczej jej liście stracą piękny wygląd.
Fitonia powinna stać mieć rozproszone światło i dużo wilgoci. Inaczej jej liście stracą piękny wygląd. AKuptsova - pixabay.com
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl