Deski bambusowe na tarasie - montaż krok po kroku

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Panele z tworzywa sztucznego na tarasie.
Panele z tworzywa sztucznego na tarasie. EccoWood
Panele z tworzywa sztucznego na tarasie.
Panele z tworzywa sztucznego na tarasie. EccoWood

Deski bambusowe na tarasie to pomysł na aranżację nawierzchni. Dostępne na rynku systemy tarasowe wykonane z kompozytu włókien bambusowych i polimerów, pozwalają na samodzielny i łatwy montaż tarasu. Taras wykonany z tego materiału jest bardzo efektowny.

Deski bambusowe na taras - przygotowanie do wykonania tarasu

Innowacyjnym i prostym w montażu materiałem, przy tworzeniu tarasu, są oryginalne deski z włókien bambusowych oraz polimerów HDPE. Taras takiej konstrukcji, w przeciwieństwie do innych systemów tarasowych, może zamontować praktycznie każdy bez pomocy specjalisty. Pierwszym etapem planowania jest wybór lokalizacji tarasu. To od naszych preferencji zależy, czy będzie to miejsce nasłonecznione czy raczej zacienione.

Przed budową tarasu powinniśmy sprawdzić, czy podłoże jest suche, czyste, wypoziomowane. Należy również zadbać o prawidłowe odprowadzenie wody z podłoża. Następnie powinniśmy zorientować się, czy mamy odpowiedni sprzęt do montażu deski bambusowej na tarasie. Zazwyczaj korzystamy z tych samych sprzętów, co przy obróbce drewna (tj. wiertarki, wkrętarki, piły z drobnymi zębami, miary, poziomicy, młotka, wyrzynarki, rękawic ochronnych). W przypadku systemów tarasowych z włókien bambusowych używamy wiertarki elektrycznej ze względu na konieczność wywiercenia otworów wstępnych i zamocowania legarów systemowych. Konstrukcja składa się z poszczególnych elementów o następujących wymiarach: deska tarasowa o wymiarach (145 x 31 x 5800 mm), legar (58 x 28 x 5800 mm), klip łączący, wkręt do kompozytu ze stali nierdzewnej oraz wkręt i kołek.

Deski bambusowe na tarasie - montaż krok po kroku

Krok 1: W tarasie najważniejsze jest podłoże

Budowę zaczynamy od przytwierdzenia legarów, które należy rozłożyć równomiernie na całej powierzchni montażowej, tak żeby przylegały do podłoża. Jeżeli montaż odbywa się na istniejącej konstrukcji, należy legary zastąpić elementami z drewna, stali bądź aluminium.  Zalecany odstęp belek podtrzymujących konstrukcję powinien wynosić nie więcej niż 30 cm. Odległość między szczeliną dylatacyjną a deskami nie powinna być mniejsza niż 10 mm. Podczas składania tarasu należy pamiętać o zachowaniu odstępu powyżej 20 mm od ściany. Legary przytwierdzamy do podłoża kotwami kołkami rozporowymi, wkrętami. Po przytwierdzeniu legarów sprawdzamy, czy główki śrub nie wystają ponad powierzchnię, ponieważ może to spowodować w przyszłości zarysowanie powierzchni. Jeżeli montaż odbywa się na istniejącej konstrukcji, należy legary zastąpić elementami z drewna, stali bądź aluminium.

Deski bambusowe na tarasie - montaż krok po kroku
Deski bambusowe na tarasie - montaż krok po kroku

Krok 2: Dobre łączenia gwarantem trwałości

Następnie mocujemy klipy łączące na legarach oraz przywiercamy do nich wkręty ze stali nierdzewnej, przy zachowaniu proporcji jeden klip na jedną belkę. Prawidłowe łączenia to podstawa trwałego tarasu na lata.

Deski bambusowe na tarasie - montaż krok po kroku
Deski bambusowe na tarasie - montaż krok po kroku

Krok 3: Deski podstawą tarasu

Po zamontowaniu klipów przystępujemy do montażu desek. Przed rozłożeniem sprawdzamy kierunek ułożenia ryfli (faktura deski). Ważne jest, aby wszystkie były rozmieszczone w tym samym kierunku. Rozpoczynamy składanie desek, przy zachowaniu odstępu pomiędzy nimi, odpowiednio 5 mm przy szerokości i 10 mm na długości. Łączenie desek należy wykonać na przemian z minimalnym 50 cm przesunięciem. Należy pamiętać, żeby zachować 20 mm odległości od stałych elementów domu. Deski na długości spinamy za pomocą klipów łączących, które przykręcamy do płaskiego podłoża.

Deski bambusowe na tarasie - montaż krok po kroku

Krok 4: Liczy się każdy szczegół

Mamy już prawie gotowy taras, ale nie zapominajmy o wykończeniu. Pozostaje nam już montaż listew wykończeniowych lub zaślepek,
w zależności od materiałów, jakie posiadamy. Do zamocowania listew używamy śrub ze stali nierdzewnej, natomiast do zaślepek gumowego młotka.

Przy realizacji każdego z powyższych etapów powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu desek przed poważanymi uszkodzeniami. Po zamontowaniu tarasu należy jak najszybciej usunąć plamy tak, by nie wniknęły w strukturę materiału. Do usunięcia brudnych śladów wystarczy nam woda i delikatne środki czyszczące. Zastosowanie się do wymienionych wskazówek zagwarantuje trwały, ekologiczny taras, który będzie nam służył przez wiele lat.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl