Dofinansowanie na budowę oczka wodnego lub zbiornika na deszczówkę

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Budowę przydomowych zbiorników wody deszczowej (i roztopowej) będzie można częściowo sfinansować z rządowej dotacji.
Budowę przydomowych zbiorników wody deszczowej (i roztopowej) będzie można częściowo sfinansować z rządowej dotacji. RonZmiri - 123RF
Od lipca będzie można uzyskać dofinansowanie m.in. na budowę oczka wodnego i zbiornika na deszczówkę. A to dzięki nowemu programowi „Moja Woda”.

Coraz częstsze i dłuższe okresy suszy w Polsce skłoniły rząd do stworzenia programu „Moja Woda”. To inicjatywa Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program ma wspierać budowę przydomowych instalacji retencyjnych, które będą zatrzymywać choć część wód opadowych i roztopowych. W praktyce chodzi m.in. o oczka wodne oraz zbiorniki na deszczówkę.

Jak informuje minister klimatu, Michał Kurtyka, szacuje się, że dzięki budowie takich zbiorników uda zatrzymać ok. 1 miliona m³ wody rocznie. Ma to służyć zarówno lepszemu wykorzystaniu wody, jak i odciążeniu sieci kanalizacji deszczowej i ograniczeniu lokalnych podtopień.

Dla kogo jest program „Moja Woda” i jaka jest wartość dofinansowania

Z programu „Moja Woda” będą mogli skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na budowę na terenie swojej posesji instalacji zatrzymującej wodę. Maksymalna wysokość dotacji to 5 tysięcy zł, jednak inwestycja nie może być sfinansowana w całości z tej dotacji. Może ona pokryć do 80% kosztów. Wydatki muszą być poniesione po 1 czerwca 2020.

Łączna wartość dotacji to 100 mln zł, co pozwoli na wsparcie budowy 20 tysięcy instalacji.

Co obejmuje dofinansowanie w programie „Moja Woda”

Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na zakup, montaż oraz uruchomienie instalacji, które pozwolą na retencję wody. Obejmuje to:

  • przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej),
  • zbiornik retencyjny (może on być naziemny lub podziemny),
  • oczko wodne,
  • instalację rozsączającą,
  • elementy służące do nawadniania lub innego wykorzystania wody.

Sprawdź: Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać i jak dobrać jego rozmiary

Od kiedy i gdzie można składać wnioski

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lipca 2020 w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Na razie nie są znane szczegóły tego, jakie dokumenty i formalności będą potrzebne, warto śledzić informacje na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (http://nfosigw.gov.pl/).

Program ma być realizowany do 2024 roku, przy czym ostatnie umowy będzie można podpisać do 30 czerwca 2024, a środki wydawać do końca tegoż roku.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie