Domowe sposoby na piękne kwiaty doniczkowe. Skuteczne i bezpieczne

Katarzyna Józefowicz
Jest wiele domowych sposobów na pielęgnację roślin doniczkowych. Jednak w ich przypadku często "diabeł tkwi w szczegółach".
Jest wiele domowych sposobów na pielęgnację roślin doniczkowych. Jednak w ich przypadku często "diabeł tkwi w szczegółach". OlenaKornyeyeva - 123RF
Jest sporo domowych sposobów, które sprawią, że nasze kwiaty doniczkowe będą ładne i zdrowe. Polecamy i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, pielęgnując rośliny doniczkowe domowymi sposobami.

Chcąc cieszyć się w mieszkaniu pięknymi i zdrowymi roślinami doniczkowymi, musimy o nie starannie zadbać. Systematyczne podlewanie to podstawa, ale ważne jest też ich nawożenie i ochrona przed chorobami i szkodnikami.

Gotowe preparaty kontra domowe sposoby na piękne rośliny

Zwykle wykorzystujemy do tego celu gotowe preparaty, które są łatwe w użyciu i niekłopotliwe, ale też nie zawsze bezpieczne. Chemiczne środki ochrony roślin rozpylane w powietrzu mogą powodować u nas różne problemy zdrowotne (np. ze strony układu oddechowego, alergie), a roślinom mogą grozić poparzeniami. Sztuczne nawozy łatwo natomiast przedawkować, niszcząc roślinę.

Dlatego do pielęgnacji kwiatów doniczkowych warto wybierać preparaty naturalne i stosować metody domowe. Wbrew pozorom nie musi być to trudne, gdyż większość składników potrzebnych do wykonania preparatów ekologicznych, możemy znaleźć we własnym domu. Na efekty naszych zabiegów nie przyjdzie nam też zbyt długo czekać, gdyż już po kilku tygodniach zauważymy, że rośliny w naszym mieszkaniu zaczynają wyglądać zdrowiej i dorodniej.

Woda mineralna do podlewania roślin doniczkowych

Jednym z najłatwiejszych sposobów na domowe nawożenie roślin jest wykorzystanie do ich podlewania zwykłej wody mineralnej. Zawiera ona cały zestaw mikroelementów, które trudno przedawkować, gdyż ich stężenie nie jest tak duże jak w nawozach sztucznych.

Pamiętajmy jednak, aby do zasilania kwiatów nie używać wód smakowych, wysoko zmineralizowanych ani gazowanych, bo zawierają dodatki, które mogą roślinom zaszkodzić.

Nawozy z domowych odpadków

Inną metodą zasilania kwiatów doniczkowych jest wykorzystywanie do tego celu skorupek jaj lub fusów z kawy. Są to dobre sposoby ekologicznego nawożenia roślin, ale nie nadają się dla wszystkich roślin.

Fusy z kawy mają odczyn kwaśny, dlatego można wykorzystać je do zasilania jedynie gatunków kwasolubnych (np. różaneczniki, azalie, paprocie) lub tolerujących lekko kwaśny odczyn podłoża (większość roślin pokojowych).

Skorupki jaj z kolei zawierają natomiast sporo wapna, dlatego można nimi zasilać tylko te rośliny, które preferują obojętny lub zasadowy odczyn podłoża bądź są tolerancyjne względem pH (np. grubosz, sanseweria, aloes). Dla tych roślin dobrym nawozem może być też popiół z kominka. Zawiera on sporo potasu i podobnie jak skorupki jaj ma odczyn zasadowy.

Czym jeszcze można podlewać rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe możemy też zasilać innymi domowymi preparatami. Do tego celu nadaje się między innymi:

  • woda po gotowaniu ziemniaków i warzyw, która zawiera skrobię i minerały – UWAGA: nie może być solona,
  • woda po myciu mięsa, bogata w azot – UWAGA: nie może zawierać resztek mięsa;
  • woda z akwarium, zawierająca szereg związków mineralnych i substancji organicznych (np. resztki roślin, odchody ryb).

Domowe sposoby na walkę ze szkodnikami roślin

Domowymi sposobami możemy jednak nie tylko wzmacniać, ale też chronić rośliny przed chorobami i szkodnikami. Jednym ze sposobów jest przemywanie ich liści wodą z dodatkiem szarego mydła. Dzięki temu usuniemy z nich nieproszonych gości (np. przędziorki) i zabezpieczymy przed kolejną inwazją owadów.

Metodę możemy jednak wykorzystać jedynie w przypadku roślin o gładkich, dużych liściach, gdyż dla gatunków o liściach małych, pierzastych lub pokrytych kutnerem, ten sposób jest nieodpowiedni. W ich przypadku lepszym rozwiązaniem będzie podlewanie podłoża lub opryskiwanie liści odwarem lub wyciągiem z czosnku i cebuli.

Wyciąg uzyskamy przez zalanie letnią wodą zgniecionych ząbków czosnku lub łusek cebuli i odstawieniu ich na ok. 12 godzin, natomiast wywar otrzymamy gotując małą główkę czosnku w 1 litrze wody przez ok. 15 minut. Ostudzonym płynem możemy opryskiwać lub podlać rośliny (gatunki o liściach pokrytych kutnerem lub włoskami) przeciwko mszycom, przędziorkom i chorobom grzybowym.

Przed chorobami grzybowymi uchronimy też rośliny, podlewając je wodą z dodatkiem niewielkiej ilości drożdży. Gatunki o gładkich liściach możemy również opryskać odwarem z tytoniu z dodatkiem szarego mydła.

Domowe sposoby na błyszczące liście

Domowymi sposobami możemy też poprawić wygląd roślin. Blaszki liściowe dużych roślin będą pięknie błyszczeć, jeśli przetrzemy je wewnętrzna stroną skórki od banana lub szmatką nasączoną odgazowanym i rozcieńczonym wodą piwem (nie należy nabłyszczać gatunków o liściach pokrytych kutnerem lub włoskami).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl