Drzewa ozdobne – parasole w ogrodzie

Maciej Aleksandrowicz
Drzewa o parasolowatym pokroju mogą stanowić bardzo ciekawy i dekoracyjny akcent w ogrodzie.
Drzewa o parasolowatym pokroju mogą stanowić bardzo ciekawy i dekoracyjny akcent w ogrodzie. Katarzyna Laszczak
Odmiany drzew ozdobnych o parasolowatym pokroju korony mogą być niezwykle oryginalnym akcentem w ogrodzie. Oprócz walorów dekoracyjnych mają także zaletę praktyczną – można uprawiać je w donicach ponieważ często są szczepione na niskim pniu.

Drzewa parasole – jak wybierać drzewa do ogrodu

Bogactwo odmian drzew szczepionych na pniu o różnych formach koron jest obecnie ogromne. Jednymi z najbardziej popularnych są dekoracyjne i oryginalne odmiany o koronach płaczących, parasolowatych.

Większość z oferowanych w sprzedaży drzew, to odmiany szczepione na niskim pniu (wysokości od 1,5 m do ponad 2 m). Oznacza to, że pień drzewa nie będzie już mocno rozrastał się wzwyż. Rozrastać będzie się natomiast korona, której szerokość po wielu latach może osiągnąć nawet kilkanaście metrów (w zależności od odmiany). Istnieją także płaczące odmiany drzew, które osiągają wysokość i szerokość dużych drzew (np. buk pospolity `Pendula`, wierzba płacząca) i znajdują zastosowanie w zieleni miejskiej.

Z tego względu przed zakupem rośliny warto sprawdzić jakich warunków potrzebuje drzewo, jaką ma odporność na mróz i jak mocno się rozrasta. Pozwoli to optymalnie dostosować roślinę do warunków panujących w ogrodzie oraz do powierzchni jaką dysponujemy.

Gdzie sadzić drzewa - parasole

Drzewa o parasolowatych koronach stanowią najczęściej charakterystyczne akcenty w ogrodzie. Z tego względu najlepiej lokować je samotnie w wyeksponowanych miejscach lub sadzić na tle kompozycji z innych roślin ogrodowych. Równie dobrze będą radzić sobie posadzone w różnego rodzaju pojemnikach (donicach, skrzyniach itp.).

Dzięki temu mogą być mobilnym elementem dekoracji zieleni miejskiej lub ogródków kawiarnianych. Przed wyborem konkretnego gatunku i odmiany trzeba jednak sprawdzić, czy na pewno jest to roślina szczepiona i nie będzie się nadmiernie rozrastać.

Najbardziej efektowne odmiany drzew o parasolowatym pokroju

Istnieje wiele gatunków oraz odmian drzew o parasolowatym pokroju korony i z każdym rokiem szkółkarze wprowadzają na rynek kolejne.

Drzewa iglaste

Oprócz kształtu korony ich ozdobą może być także kształt i barwa liści lub igieł. Wśród iglastych drzew ozdobnych o płaczącym lub parasolowatym pokroju godne polecenia są m. in.:

  • Modrzew europejski (Larix decidua) `Pendula`- najczęściej szczepiony na pniu o różnej wysokości, jasnozielone igły opadające na zimę; dekoracyjne są także bezlistne pędy. Lubi mocno nasłonecznione miejsca i niezbyt wilgotną glebę. Nadaje się znakomicie do uprawy w pojemnikach.
  • Cedr atlaski (Cedrus atlantica) `Glauca Pendula` - bardzo dekoracyjny parasolowaty, zwisły pokrój, odmiana szczepiona na pniu, igły stalowo-niebieskie. Wrażliwy na niskie temperatury – do uprawy tylko w najcieplejszych rejonach Polski (Szczecin, Wrocław, Zielona Góra).
  • Świerk pospolity (Picea abies) `Inversa` - wolno rosnąca odmiana świerka o zwisających pędach, odporna na mróz, toleruje różne rodzaje gleb. Z czasem korona tworzy dekoracyjny, płaczący pokrój.
  • Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) `Pendula` - zwykle szczepiona na pniu odmiana o ciemnozielonych, miękkich, krótkich igłach. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Korona o bardzo dekoracyjnym, płaczącym ( z czasem parasolowatym) pokroju.

Drzewa liściaste

  • Brzoza brodawkowata (Betula pendula) `Youngii` - popularna odmiana szczepiona na pniu lub prowadzona w formie naturalnej. Wszystkie  gałęzie zwisają wzdłuż pnia tworząc malowniczy, płaczący pokrój korony. Formy szczepione na pniu nie rozrastają się mocno wzwyż i nadają się do uprawy w pojemnikach. Nie lubi zbyt wilgotnych gleb.
  • Wiąz (Ulmus) `Camperdownii` - szczepiona na pniu (najczęściej około 2m wysokości), bardzo dekoracyjna odmiana. Gałęzie łukowato wygięte i zwisające w dół tworzą parasolowatą koronę, która może osiągać nawet do 10m szerokości. Dekoracyjne są także duże, szorstkie liście, które jesienią przebarwiają się na żółto. Dobrze rośnie w słońcu i w półcieniu oraz wymaga dostatecznie wilgotnych gleb.
  • Grab pospolity (Carpinus betulus) `Pendula` - odporna odmiana szczepiona na pniu, tworząca ładną parasolowatą koronę. Nadaje się do sadzenia w małych ogrodach oraz w pojemnikach. Może rosnąć w słońcu oraz w półcieniu i toleruje przeciętne ogrodowe gleby.
  • Buk pospolity (Fagus sylvatica) `Purpurea Pendula` - bardzo dekoracyjna i popularna odmiana o łukowato wygiętych, zawisających pędach. Z czasem tworzy parasolowatą koronę. Dodatkowym walorem ozdobnym jest bordowo-czerwone zabarwienie liści. Inną ciekawą, bordowolistną odmianą buka jest `Purple Fountain`, której korona jest nieco węższa i gałęzie zwisają wzdłuż pnia tworząc malowniczy, płaczący pokrój.
  • Wierzba (Salix) – istnieje wiele gatunków płaczących odmian szczepionych na niskim pniu (np. wierzba iwa `Pendula`, `Kilmarnock`) lub tworzących wysokie, rozłożyste korony (np. wierzba płacząca). Wierzby rosną szybko, lubią częste cięcie oraz wilgotne podłoże. Odmiany o parasolowatych koronach, szczepione na pniu są często sadzone w małych ogrodach w pobliżu oczek wodnych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl