„Szczęśliwy bambus” - dracena Sandera. Uprawa w wodzie i ziemi

Katarzyna Józefowicz
Popularny "szczęśliwy bambus" to w rzeczywistości dracena Sandera. Nie zmienia to jednak faktu, że jest dekoracyjny, a można go uprawiać i w ziemi, w wodzie.
Popularny "szczęśliwy bambus" to w rzeczywistości dracena Sandera. Nie zmienia to jednak faktu, że jest dekoracyjny, a można go uprawiać i w ziemi, w wodzie. Annca - pixabay.com
Jeśli chcemy mieć w mieszkaniu wyjątkowo oryginalną ozdobę, powinniśmy zainteresować się uprawą draceny Sandera nazywanej Lucky Bamboo.

„Szczęśliwy bambus”, który bambusem nie jest

Roślina, a właściwie jej grube, sztywne, wyraźnie segmentowane pędy, zwieńczone pióropuszem wąskich, zielonych liści, do złudzenia przypominają bambus. A ponieważ w krajach azjatyckich są symbolem szczęścia, zdrowia i bogactwa oraz popularnym prezentem, wręczanym bliskim z okazji święta chińskiego Nowego Roku, zyskały miano „Szczęśliwego bambusa”. Nazwa nie powinna nas jednak mylić, gdyż Lucky Bamboo tak naprawdę bambusem wcale nie jest, a pochodzącą z Azji draceną.

Dracena Sandera – uprawa w wodzie

Najczęściej można ją spotkać w postaci zanurzonego w wodzie, zielonego, sztywnego, skręconego spiralnie pędu z zielonymi, ulistnionymi pędami bocznymi, choć nadaje się też do uprawy w doniczce, wypełnionej podłożem. Jeśli zdecydujemy się na hydroponiczną uprawę draceny, będziemy musieli bardzo dbać o jakość wody, w której zanurzone są pędy, gdyż roślina jest wrażliwa na znajdujące się w niej związki chemiczne (pochodzące z nawozów lub z wody kranowej np. chlor)

Aby dracena mogła prawidłowo się rozwijać, jej pędy powinny zostać umieszczone w szklanym, dość wysokim naczyniu, wypełnionym czystą, miękką wodą (woda kranowa powinna być wcześniej przegotowana i odstać 1-2 dni) lub specjalnym, wzbogaconym w składniki odżywcze hydrożelem. Pędy nie mogą być zanurzone w wodzie głębiej, niż na ok. 4-5 cm, gdyż mogą ulegać zgniciu. Wodę należy wymieniać co 2 tygodnie, za każdym razem dokładnie myjąc naczynie i płucząc korzenie, co pozwoli uniknąć rozwoju bakterii i glonów.

Ostrożnie z nawozami

Od wiosny do jesieni, roślinę można też zasilać nawozami przeznaczonymi do uprawy hydroponicznej, jednak należy robić to ostrożnie, gdyż draceny Sandera są wrażliwe na przenawożenie. Nawozy najlepiej podawać w zmniejszonej dawce lub całkowicie z nich zrezygnować, jeśli roślina wygląda zdrowo lub jeśli w wyniku nawożenia na jej liściach pojawiają się brzydkie plamy.

Jasno i ciepło, czyli warunki dla draceny Sandera

Oprócz odpowiedniej wody, dracenie należy też zapewnić bardzo jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko oraz pokojową temperaturę (ok. 20-24°C, jednak nie mniej, niż 15°C). Jeśli zauważymy, że jej liście stają się blade, wiotkie, pożółkłe lub przebarwione, może to oznaczać, że mają zbyt dużo lub zbyt mało światła, cierpią z powodu suchego powietrza, zostały przechłodzone lub przenawożone bądź w ich wodzie znajduje się za dużo chloru.

Pędy "bambusów" są często dekoracyjnie wyginane.
Pędy "bambusów" są często dekoracyjnie wyginane. Xeizut - morguefile.com

„Szczęśliwy bambus” w doniczce

Nieco mniej wymagająca jest doniczkowa uprawa draceny Lucky Bamboo. Wprawdzie wtedy także należy zapewnić roślinie odpowiednią temperaturę i stanowisko (takie jak w uprawie hydroponicznej), ale nie ma już konieczności ciągłego monitorowania jakości wody.

Doniczka przeznaczona do uprawy draceny, musi mieć natomiast otwór odpływowy i warstwę drenażu na dnie, co zapobiegnie zalaniu korzeni. Rośliny najlepiej też posadzić w odpowiednim podłożu, przeznaczonym dla dracen, które jest dostatecznie lekkie i przepuszczalne.

Lucky Bamboo wymaga także systematycznego, ale umiarkowanego podlewania, gdyż jest wrażliwy nie tylko na zalanie, ale też na przesuszenie (ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy mokra).

W uprawie draceny Sandera, ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też zraszanie liści, gdyż roślina nie lubi suchego powietrza (zimą musi stać z dala kaloryfera). Z tego względu doniczka powinna być też umieszczona na podstawce z wilgotnymi kulkami keramzytu lub ustawiona w pobliżu nawilżacza powietrza.

Więcej "szczęśliwych bambusów" - rozmnażamy draceną Sandera

Dracena Sandera to roślina bardzo żywotna, która przy odrobinie wilgoci może odrodzić się nawet z niewielkiego kawałka pędu. Wprawdzie sam pęd już nie rośnie, ale rozwinie zielone licie i wypuści korzenie. Dzięki temu łatwe jest też rozmnażanie draceny. Wystarczy jedynie uciąć fragment pędu z dwoma węzłami bądź odłamać ulistniony pęd boczny i zanurzyć je w wodzie, gdzie po krótkim czasie się ukorzenią.

Lucky Bamboo nie zawsze jednak będzie miał tak fantazyjny kształt, jak rośliny prezentowane na półkach sklepowych. W naturze dracena tworzy bowiem prosty, sztywny pęd, a jego spiralny skręt to wynik pracy hodowców i trudno będzie go uzyskać w domowych warunkach.

Pęd "bambusa", czyli draceny już nie rośnie, ale roślina wypuszcza nowe liście.
Pęd "bambusa", czyli draceny już nie rośnie, ale roślina wypuszcza nowe liście. Katarzyna Laszczak

 

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl