Groszek pachnący jest łatwy w uprawie i może kwitnąć również jesienią. Radzimy, jak uprawiać to kwitnące pnącze w ogrodzie i na balkonie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Groszek warto siać kilka razy w sezonie. Od wiosny (na rozsady) do maja/czerwca. Dzięki temu będzie kwitł od czerwca do jesieni.
Groszek warto siać kilka razy w sezonie. Od wiosny (na rozsady) do maja/czerwca. Dzięki temu będzie kwitł od czerwca do jesieni. Katarzyna Laszczak
Groszek pachnący nie jest trudny w uprawie, a pięknie kwitnie i pachnie. Kojarzy się z wczesnym latem, ale może kwitnąć również w październiku, a nawet listopadzie. Podpowiadamy, jak go uprawiać na balkonie i w ogrodzie.

Spis treści

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) jest wyjątkowo wdzięczną rośliną: ma piękne, kolorowe kwiaty o wspaniałym zapachu, które mogą pojawiać się na nim przez całe lato i nie jest trudny w uprawie. Groszek pachnący bywa też inaczej nazywany groszkiem pnącym lub groszkiem ozdobnym.

 Zobacz zdjęcia

Groszek pachnący należy do roślin motylkowatych (bobowatych) i jego kwiaty mają charakterystyczny kształt. Górne płatki są przekształcone w tzw. żagielek, dwa boczne w skrzydełka, a dolne – w łódeczkę. Mają przeróżne kolory: białe, w odcieniach różu, fioletu, niemal granatowe i bordowe. Są także odmiany ozdobne o płatkach nakrapianych lub cieniowane (np. odmiany Senator, America). Niektóre mają żagielek w innym kolorze niż pozostałe płatki.

Część liści groszku jest przekształcona w wąsy czepne, pozostałe wyrastają parami na łodydze i mają eliptyczny kształt. Łodyga jest kanciasta, długa i wiotka. W zależności od odmiany i warunków uprawowych może osiągać do 1,5-2 metrów długości. Jednak są także odmiany karłowe – niskie groszki dorastają do ok. 40-50 cm.

Groszek pachnący – uprawa i wymagania

Groszek pachnący wprawdzie nie jest trudny w uprawie, ale ma swoje wymagania. Przede wszystkim trzeba mu zapewnić słoneczne miejsce. Warto też, żeby było w miarę osłonięte od wiatru.

W uprawie groszku ważna jest ziemia. Musi być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Groszki lubią też ziemie wapienne (o odczynie 7-7,5). Jeśli w naszym ogrodzie ziemia jest bardziej kwaśna, miejsce pod uprawę groszku warto przygotować, można np. ziemię przemieszać z potłuczonymi skorupkami jajek, popiołem drzewnym, można też użyć długodziałających nawozów wapniowych.

Nie warto siać groszku w towarzystwie roślin, które potrzebują kwaśnej ziemi, takich jak hortensje, różaneczniki, azalie, pierisy, magnolie, bo na takim podłożu będą kiepsko rosły.

Podlewanie i nawożenie

Groszek warto regularnie podlewać – tak, żeby ziemia była wilgotna. Jeśli gleba będzie przesuszona, roślina wprawdzie może wyrosnąć, ale nie będzie dobrze kwitła.

Dla zapewnienie obfitego kwitnienia groszek warto zasilać nawozami do roślin kwitnących (uwaga: nie należy stosować nawozów azotowych). Bardzo dobrze sprawdza się także kompost oraz biohumus.

Kiedy i jak siać groszek pachnący

Groszek pachnący jest jednorocznym pnączem, trzeba go więc siać co roku. Nasiona groszku można wysiewać wprost do gruntu – robi się to w kwietniu-maju, a nawet czerwcu. Dobrym pomysłem jest wysiew co 2-3 tygodnie, dzięki czemu będziemy mieć dłużej kwitnące rośliny (w takiej sytuacji wysiew można przeciągnąć nawet do czerwca).

Nasiona groszku umieszcza się po kilka w jednym dołku, w rozstawie 10-15 cm (odstępy mogą być mniejsze, ale potem trzeba przerwać zbyt gęste rośliny, wybierając najsilniejsze). Kiedy pnącza podrosną (na ok. 10-15 cm) warto uszczknąć ich czubek, żeby się rozkrzewiły.

Groszek można też wysiać na rozsady, dzięki czemu wcześniej zakwitnie. Przygotowuje się je w na początku marca. Z posadzeniem roślin trzeba czekać do połowy maja (należy je wcześniej zahartować).

Kiedy kwitnie groszek i co robić, żeby kwitł jak najdłużej

Groszek pachnący może kwitnąć przez kilkanaście tygodni. Termin kwitnienia zależy od tego, kiedy go posialiśmy. Ten z wczesnowiosennych rozsad zakwitnie już w czerwcu i będzie miał kwiaty do sierpnia. Wysiany w maju-czerwcu do gruntu zakwitnie później, ale będzie wytwarzał kwiaty jeszcze pod koniec października, a przy sprzyjającej pogodzie - nawet w listopadzie.

Jednak, żeby groszek kwitł naprawdę długo, musi mieć zapewnione warunki wspomniane powyżej. Jest jeszcze jedna rzecz, która zdecydowanie przedłuża kwitnienie. Należy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany, bo kiedy roślina zawiązuje strąki nasienne, przestaje kwitnąć. Ze ścinaniem kwiatów nie trzeba czekać aż przekwitną. Groszek znakomicie nadaje się na kwiat cięty. Nie jest wprawdzie zbyt trwały, ale również w wazonie będzie pięknie pachniał.

Groszek pachnący na balkon

Groszek pachnący możemy także uprawiać w doniczce, na balkonie. Również tutaj możemy go posiać wprost do doniczki wiosną lub zasadzić przygotowaną wcześniej sadzonkę. Ponieważ groszek lubi wapienną ziemię, warto go uprawiać w osobnej doniczce (większość roślin balkonowych preferuje lekko kwaśne podłoże i właśnie taka jest najczęściej spotykana „ziemia uniwersalna”). Do doniczki z groszkiem możemy dodać wspomnianych rozdrobionych skorupek jajek lub podlewać roślinę nawozem na ich bazie (stąd dowiesz się, jak to zrobić).

Na balkon lepiej wybierać odmiany karłowe, chyba że chcemy wykorzystać to pnącze do stworzenia „parawanu”.

Podpory dla groszku

Bez względu na to, czy uprawiamy groszek na balkonie czy w ogrodzie, musimy mu zapewnić podpory. Pędy nie są ciężkie, więc wystarczy lekka kratka. Groszek można też siać pod płotem, szczególnie z siatki, który będzie dostateczną podporą. Ze względu na zapach, warto nim też obsiewać altany i płotki przy miejscach wypoczynku.

Czy groszek pachnący jest jadalny?

Niech nas nie zmyli nazwa – nasion groszku pachnącego nie należy jeść. To zupełnie inny rodzaj roślin niż groszek zielony (warto zwrócić uwagę na łacińskie nazwy: groszek pachnący to Lathyrus, groch siewny, w tym zielony, to Pisum). Niestety w wielu językach nazwa groszków jest myląca.

Wprawdzie w przeszłości jadano również nasiona groszków z rodzaju Lathyrus, jednak ich spożycie powoduje poważną chorobę, zwaną latyryzmem (jest ona związana z uszkodzeniem układu nerwowego).

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl