Jak i czym nawozić kwiaty balkonowe. Praktyczne rady

Katarzyna Józefowicz
Rośliny balkonowe mają obficie i długo kwitnąć, a jednocześnie rosną w pojemniku, w którym jest ograniczona ilość ziemi i składników odżywczych. Dlatego trzeba je nawozić.
Rośliny balkonowe mają obficie i długo kwitnąć, a jednocześnie rosną w pojemniku, w którym jest ograniczona ilość ziemi i składników odżywczych. Dlatego trzeba je nawozić. Katarzyna Laszczak
Kwiaty balkonowe wymagają regularnego nawożenia. Piszemy, jak i czym je zasilać, żeby wyglądały pięknie przez cały sezon.

Rośliny balkonowe to wspaniała dekoracja tarasów i balkonów. Przez cały sezon obsypują się mnóstwem kwiatów lub zachwycają atrakcyjnymi liśćmi. Jeśli jednak mają być naprawdę dekoracyjne, muszą być zadbane, dlatego oprócz regularnego nawadniania, trzeba im też zapewnić systematyczne nawożenie.

Kiedy zacząć nawozić kwiaty balkonowe

Dla roślin uprawianych w pojemnikach, jest to bardzo ważne, gdyż w donicy znajduje się niewiele ziemi, z której szybko wyczerpują się składniki pokarmowe, intensywnie pobierane przez szybko rosnące lub bujnie kwitnące rośliny.

Nawożenie kwiatów balkonowych nie jest trudne, trzeba jednak wiedzieć, jak i czym wykonać zabieg. Kiedy wiosną kupujemy rośliny w centrum ogrodniczym lub sadzimy je w świeżą ziemię, mają już zapewnioną startową dawkę nawozu, dlatego nie musimy ich nawozić nawet przez 3-4 tygodnie (w tym czasie dobrze się ukorzenią i zaczną intensywną wegetację), ale potem już należy zacząć je zasilać.

Jeśli w jednej skrzynce mamy różne kwiaty, najlepiej zasilać je nawozem do roślin kwitnących lub organicznym (np. biohumusem).
Jeśli w jednej skrzynce mamy różne kwiaty, najlepiej zasilać je nawozem do roślin kwitnących lub organicznym (np. biohumusem). Katarzyna Laszczak

Nawozy do roślin balkonowych (i nie tylko)

Wybór nawozów jest jednak tak duży, że możemy się pogubić, dlatego dobrze jest wiedzieć, czego szukać. Nawozy dla roślin balkonowych dzielą się na cztery podstawowe grupy:

  • nawozy dla roślin zielonych – ta grupa nawozów przeznaczona jest dla roślin o zielonych liściach oraz dla zielonych pnączy. W ich składzie ważną rolę odgrywa azot, wpływający na bujniejszy wzrost części zielonych. Takie nawozy zawierają często też składniki dodatkowe (np. żelazo), zapobiegające np. brązowieniu i żółknięciu liści oraz wzmacniające ich zieloną barwę;
  • nawozy dla roślin kwitnących – ten rodzaj nawozów to nawozy przeznaczone dla roślin kwitnących. W ich składzie przeważa potas i fosfor, odpowiedzialne za tworzenie się pąków kwiatowych i bujne kwitnienie. Mniejsza jest natomiast ilość azotu, który mógłby spowodować nadmierny rozwój liści kosztem kwiatów. W takich nawozach znajdziemy też związki, odpowiadające m.in. za lepsze wybarwienie kwiatów (np. Nawóz do roślin kwitnących eksplozja kwiatów – TARGET);
  • nawozy uniwersalne - skład tych nawozów jest tak zbilansowany, aby zapewnić równomierny rozwój zarówno liści, pędów jak i kwiatów. Nadają się dla wszystkich roślin balkonowych, ale nie są specjalnie dostosowane do indywidualnych potrzeb danego gatunku (np. Nawóz do roślin balkonowych - COMPO);
  • nawozy organiczne (np. biohumus) - nawozy organiczne to też nawozy przeznaczone dla wszystkich roślin balkonowych, w tym również ziół (np. Nawóz do roślin balkonowych BIOHUMUS), ale dzięki składowi opartemu na związkach pochodzenia organicznego (np. wermikompost – produkt pochodzący od dżdżownic kalifornijskich), są bezpieczne dla roślin i trudno jest je przedawkować.

Istnieje też grupa nawozów specjalnych, dedykowanych konkretnym roślinom (np. nawóz do surfinii, do pelargonii, do lawendy, do różaneczników). W tym wypadku nie jest to zwykły chwyt marketingowy, ale zabieg mający na celu dostosować dany produkt do indywidualnych potrzeb konkretnej rośliny.

W składzie takich nawozów znajdziemy m.in. związki poprawiające wybarwienie kwiatów pelargonii, przyspieszające wzrost surfinii, uwzględniające potrzeby nawozowe lawendy czy zakwaszające podłoże różaneczników.

Jeśli decydujemy się na uprawę jednego gatunku w danym pojemniku, warto stosować nawóz dobrany do właśnie tych kwiatów. Będzie miał optymalny dla nich
Jeśli decydujemy się na uprawę jednego gatunku w danym pojemniku, warto stosować nawóz dobrany do właśnie tych kwiatów. Będzie miał optymalny dla nich skład. Katarzyna Laszczak

Nawozy długodziałające

Ciekawe są też nawozy długodziałające. Wprawdzie ich cena jest wyższa niż innych, ale są bardzo praktyczne i stosunkowo bezpieczne dla roślin. Zwykle mają granulowaną postać, wygodną do wymieszania z podłożem. Podane raz na początku sezonu, stopniowo uwalniają składniki pokarmowe, dzięki czemu roślin już nie trzeba więcej nawozić.

Jakie nawozy wybierać do kwiatów balkonowych

Zatem wybór nawozu do roślin balkonowych zależy od tego, jakie rośliny mamy. W praktyce najczęściej są to kwiaty - warto więc wybierać nawozy do roślin kwitnących lub nawozy organiczne.

Jeśli w danej skrzynce mamy kwiaty jednego gatunku, np. pelargonie lub surfinie itp., dobrym wyborem będzie nawóz przeznaczony właśnie dla nich.

Sadząc rośliny możemy zastosować również nawóz długodziałający (wtedy już nie stosujemy innych). Oczywiście jeśli zdecydujemy się na kompozycję złożoną wyłącznie z roślin o dekoracyjnych zielonych liściach lub takich pnączy – stosujemy do niej nawozy do roślin zielonych. W przypadku różnych „miksów” roślin uniwersalnym wyborem są nawozy organiczne.

Jak nawozić rośliny balkonowe i na co uważać

Nawożąc rośliny trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta odnoszących się do dawek, formy i terminu stosowania nawozu. Jest to bardzo ważne, gdyż źle zastosowany nawóz może zniszczyć rośliny lub nie przynieść spodziewanego efektu.

Zawsze trzeba też przestrzegać następujących ogólnych zasad:

  • zasilając rośliny trzeba też pamiętać, aby nie nawozić ich kiedy mają suchą ziemię (najpierw trzeba rośliny podlać, a dopiero następnego dnia nawozić);
  • nawozów, podobnie jak wody, nie podajemy też roślinom podczas upalnego dnia, gdyż wtedy również możemy im zaszkodzić;
  • podczas stosowania nawozów płynnych, nie podlewamy nimi liści (z wyjątkiem nawozów dolistnych), tylko podłoże, inaczej możemy je spalić.
Pamiętajmy, że zbyt duża dawka nawozu nie będzie lepsza - wręcz przeciwnie - możemy zniszczyć rośliny. Tylko nawozy organiczne są w praktyce bardzo trudne
Pamiętajmy, że zbyt duża dawka nawozu nie będzie lepsza - wręcz przeciwnie - możemy zniszczyć rośliny. Tylko nawozy organiczne są w praktyce bardzo trudne do przedawkowania. Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl