Kwiaty na słoneczny balkon

Katarzyna Józefowicz
Mocno nasłoneczniony balkon to wyzwanie. Ale jest sporo roślin, które doskonale sobie z nim poradzą.
Mocno nasłoneczniony balkon to wyzwanie. Ale jest sporo roślin, które doskonale sobie z nim poradzą. Valtercirillo - pixabay.com
Posiadanie słonecznego tarasu lub balkonu, daje nam duże możliwości jego zagospodarowania. Wiele roślin ubóstwia podobne warunki i na stanowiskach słonecznych czuje się znakomicie.

Oczywiście nie wszystkie rośliny poradzą sobie na słonecznym balkonie równie dobrze, dlatego już na początku sezonu warto się zastanowić, jakie gatunki najlepiej wybrać, aby cieszyć się pięknymi roślinami balkonowymi przez cały sezon.

Popularne rośliny na słoneczny balkon

Na słonecznym stanowisku nie może zabraknąć rozmaitych odmian petunii (surfinie, „Milion Bells” itp.). W takim miejscu czuje się ona bardzo dobrze, ale potrzebuje stale wilgotnego podłoża w pojemniku i regularnego nawożenia.

Doskonale radzą sobie również pelargonie (z wyjątkiem angielskiej), które na szczęście dla nas, nie są tak wymagające jak petunie. Na dobrze oświetlonym stanowisku świetnie rosną też werbeny. Szczególnie odmiany zwisające są godne polecenia na balkony i tarasy, gdyż tworzą luźne kępy, a ich pędy zwisają malowniczo ze skrzynek i doniczek. Kwitną nieprzerwanie od wiosny do późnej jesieni i nawet kilkudniowe, niskie temperatury (w okolicy zera), nie powstrzymują ich rozwoju.

Te rośliny również warto posadzić na słonecznym balkonie

Słońce to żywioł niewielkiej rośliny o kwiatach w intensywnie żółtym kolorze i niewielkich, zielonych listkach. Sanwitalia czyli polegnatka rozesłana, to dziecko słońca. Jej kwiaty przypominają maleńkie słoneczniki i mogą być całe żółte łącznie
z środkiem lub mieć kontrastowe wnętrze, w brązowym kolorze.

Roślina tworzy zwykle niezbyt długie, lekko przewieszające się pędy i dość zwarte kępy, ale umieszczona choćby w niewielkim półcieniu, natychmiast mocno się wyciąga i niemal „ucieka” z doniczki. Nie osiąga jednak imponujących rozmiarów, więc dobrze sprawdza się jako wypełniacz rozmaitych kompozycji kwiatowych. Należy jednak pamiętać, że nie znosi przesuszenia i na choćby krótkotrwały brak wody, reaguje natychmiastowym więdnięciem.

Bardzo oryginalną ozdobą słonecznych balkonów, może być również nieco egzotyczna lantana pospolita. Ta piękna roślina zachwyca niewielkimi, barwnymi kwiatkami, zabranymi w niemal okrągłe, niezbyt duże kwiatostany. Ciekawostką jest w jej przypadku fakt, że kwiaty lantany w poszczególnych okręgach kwiatostanu, mają w trakcie kwitnienia różną barwę.

Początkowo żółtawe, przechodzą w odcienie pomarańczowe, aby w najniższych partiach osiągnąć barwę czerwoną. Nieco łagodniejsze cieniowanie występuje u odmiany o kwiatach żółto-pomarańczowych. Całość daje niespotykany i zaskakujący efekt i wygląda bardzo dekoracyjnie. Ostatnio są też dostępne odmiany jednobarwne w kolorach białych bądź żółtych. Aby jednak lantana dobrze się krzewiła, należy skracać nieco jej pędy, szczególnie w pierwszym okresie wzrostu.

Na słonecznym balkonie doskonale poradzą sobie także efektowne celozje (pierzaste, grzebieniaste i kłosowe) i bidensy oraz pięknie pachnące heliotropy. Te rośliny wymagają regularnego podlewania podczas upałów, ale nie lubią stojącej wody.

Polecamy też: Aksamitki - na słońce i do półcienia. Jak je uprawiać

Godna polecania jest również smagliczka nadmorska - wygląda delikatnie, ale jeśli tylko będziemy ją regularnie podlewać, będzie kwitła aż do mrozów (jeśli latem przestanie kwitnąć można ją mocno przyciąć - po tym zakwitnie ponownie).

Na słonecznym balkonie doskonale spisze się także kataranthus różowy (zwany też błędnie barwinkiem różowym). Na pierwszy rzut oka przypomina niecierpka, ale w odróżnieniu od niego - uwielbia słońce. Nie jest trudny w uprawie, ale trzeba go uważnie podlewać, bo nie lubi ani przesuszenia, ani mokrej ziemi. Nie lubi też deszczu i zraszania wodą.

Odporne na susze są za to kolorowe portulaki wielkokwiatowe. Uwielbiają też intensywne nasłonecznienie.

Do uprawy na słonecznych balkonach świetnie nadają się gazanie, które mają duże kwiaty w wielu kolorach. Są odporne na chłody i mogą kwitnąć nawet dość późną jesienią. Potrzebują słońca, bo tylko wtedy otwierają kwiaty. Lepiej znoszą czasowe przesuszenie niż zalewanie, choć najbardziej odpowiada im wilgotna gleba.

Jeśli mamy spory balkon lub taras i zapotrzebowanie na większe kwiaty, możemy posadzić również trytomy groniaste (dorastają do ok. 1 m). Wyglądają one bardzo efektownie. Są bylinami, ale nie są w pełni odporne na mróz, dlatego najlepiej, żeby zimę spędzały w chłodnym pomieszczeniu (w donicy).

Warto wiedzieć:

Zarówno lantany, jak i pelargonie i heliotropy można przechować do następnego sezonu. Ale trzeba zabrać je z balkonu przed nastaniem przymrozków i umieścić w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu.

Pnącza na słoneczny balkon

Jeśli chcielibyśmy uprawiać na słonecznym tarasie pnącza, również mamy kilka roślin do wyboru. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wspaniale kwitnąca i bardzo modna w ostatnich latach sundevilla. Ta wyjątkowo piękna roślina, obsypuje się przez cały sezon, dość dużymi, trąbkowatymi kwiatami w kolorach czerwonych, różowych bądź białych, ale niezbyt dobrze znosi przesuszanie. Jej pędy są długie, ale dość lekkie, więc za podporę wystarczy im ogrodowa, drewniana kratka dla roślin pnących.

Równie atrakcyjnym pnączem kochającym słońce jest tunbergia. Kwiaty tej rośliny w przeciwieństwie do sundewilli, są niemal płaskie i występują głównie w kolorze żółtym bądź pomarańczowym, ale jedna z popularniejszych i bardzo ozdobnych odmian, ma niezwykle atrakcyjne zestawienie barw, gdyż wnętrze jej intensywnie pomarańczowych kwiatów wypełnia niemal idealnie okrągły, prawie czarny środek, tworząc wewnątrz kwiatu wyraziste „oczko”. Tunbergia jest jednak wrażliwa na niedobór wilgoci w podłożu i dość podatna na mszyce.

Słoneczny balkon - zagrożenia

Podobnie jak wystawa północna, również południowa niesie ze sobą pewne zagrożenia dla roślin rosnących w takich warunkach. Pełne słońce to wysoka temperatura, która przyczynia się do błyskawicznego parowania wody i nagrzewania się ziemi w niewielkich pojemnikach. Dlatego rośliny będą wymagały regularnego nawadniania (z pominięciem godzin południowych) i systematycznej kontroli wilgotności podłoża.

Warto też wybierać dla nich stosunkowo duże i jasne doniczki, w których ziemia będzie nagrzewała się wolniej niż w małych i ciemnych. Nie sprawdzą się też w takim miejscu pojemniki metalowe, za to dobrym rozwiązaniem będą skrzynki wykonane z drewna.

Słoneczny balkon może przez cały rok cieszyć kolorowymi kwiatami. Trzeba je jednak odpowiednio dobrać i pamiętać o podlewaniu.
Słoneczny balkon może przez cały rok cieszyć kolorowymi kwiatami. Trzeba je jednak odpowiednio dobrać i pamiętać o podlewaniu. Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl