Spis treści
Gerbery nie tylko do wazonu
Piękne, duże i niezwykle kolorowe kwiaty gerber były do niedawna znane głównie z okien wystawowych kwiaciarni, gdyż rośliny uprawiano niemal wyłącznie w szklarniach na kwiat cięty. Obecnie jednak można znaleźć je już także w postaci roślin doniczkowych, możliwych do uprawy w mieszkaniach lub na balkonach i tarasach (gerbera Jamesona).
Wprawdzie na ogół są to odmiany karłowe (wys. ok. 20-40 cm), dlatego ich kwiaty nie są tak duże jak kwiaty z kwiaciarni, co jednak nie oznacza, że są prze to mniej atrakcyjne i urocze. Tym bardziej, że do wyboru mamy całą gamę niezwykle pięknych odmian, o kwiatach w wielu wspaniałych kolorach (m.in.: białe, różowe, kremowe, łososiowe, czerwone, fioletowe, pomarańczowe, żółte i dwukolorowe) i o różnej budowie kwiatostanu (m.in. pojedyncze, półpełne, pełne, igiełkowe).
Gerbery pomagają oczyszczać powietrze
Zielone, dość duże liście gerber to również znakomity, naturalny filtr powietrza, skutecznie oczyszczający je z toksyn oraz substancji chemicznych, pochodzących m.in.: z mebli, wykładzin, farb, dymu papierosowego czy środków czystości (m.in. benzen, formaldehyd, trójchloroetylen). Liście gerbery dobrze też nawilżają powietrze, gdyż mają wysoki wskaźnik transpiracji.
Jakie warunki trzeba zapewnić gerberom doniczkowym?
Niestety, mimo wielu zalet i niezwykle atrakcyjnego wyglądu, uprawa gerbery doniczkowej nie jest łatwa, gdyż rośliny są mają dość wysokie wymagania. Przede wszystkim oczekują bardzo jasnego i widnego stanowiska uprawy, osłoniętego jednak przed bezpośrednimi promieniami słońca, które mogłoby poparzyć ich delikatne liście i kwiaty. Absolutnie nie tolerują cienia, ani nawet większego półcienia, dlatego nie nadają się do uprawy na parapetach północnych okien.