Kwiaty doniczkowe - sposób na zdrowe powietrze w domu
Zdolność roślin do oczyszczenia środowiska (gleby, wody i powietrza) jest określana jako fitoremediacja i dotyczy głównie gatunków, wykorzystywanych do obsadzania terenów miejskich i rekultywacji obszarów skażonych.
Strategia przetrwania roślin, polegająca na poprawie i dostosowaniu warunków siedliskowych do własnych potrzeb, pozwala skutecznie usunąć toksyny z powietrza, wody i gleby, dlatego często jest wykorzystywana jako ekologiczna metoda oczyszczania środowiska.
Podobne właściwości mają jednak nie tylko rośliny ogrodowe i użytkowe, ale też doniczkowe. Jeśli więc zdecydujemy się uprawiać je w mieszkaniu, będziemy mogli cieszyć się nie tylko pięknymi kwiatami, ale również zdrowym i czystym powietrzem.
Skąd się biorą zanieczyszczenia powietrza w domu
Źródłem emisji toksyn zanieczyszczających nasze otoczenie mogą być np.: pracujące komputery, meble, wykładziny, dywany, ściany, farby malarskie i drukarskie, preparaty owadobójcze, odświeżacze powietrza, dym papierosowy, kleje, a nawet środki czystości, materiały biurowe i kosmetyki.
Wydzielają one między innymi takie substancje chemiczne jak: formaldehyd, dwutlenek węgla, amoniak, benzen, trójchloroetylen, ksylen, nikotyna, oktan i toluen.
Wprawdzie stężenie szkodliwych związków w mieszkaniach nie jest zwykle na tyle wysokie, aby bezpośrednio zagrażać naszemu zdrowiu, ale wdychanie ich przez dłuższy czas może skutkować pogorszeniem samopoczucia, trudnościami w oddychaniu, bólami i zawrotami głowy, spadkiem koncentracji, sennością, nerwowością, nasileniem objawów alergicznych oraz ogólnym osłabieniem organizmu.
Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn
Oto spis substancji szkodliwych, które najczęściej występują w domach oraz roślin, które pomogą pozbyć się konkretnych zanieczyszczeń:
Aceton
- Występowanie: kosmetyki
- Rośliny usuwające aceton: skrzydłokwiat
Amoniak
- Występowanie: detergenty
- Rośliny usuwające amoniak: aglaonema, figowce (fikusy)
Benzen
- Występowanie: dym papierosowy, kleje, farby, lakiery, meble
- Rośliny usuwające benzen: aglaonema, bluszcz, dracena, fitonia srebrzysto-żyłkowana, gerbera Jamesona, sansewieria, skrzydłokwiat, trzykrotka pupurowa, storczyk dendrobium
Formaldehyd
- Występowanie: kosmetyki, detergenty, farby, lakiery, gazety, płyty wiórowe i materiały budowlane
- Rośliny usuwające formaldehyd: aglaonema, asparagus gęstokwiatowy, bluszcz, chamedora, daktylowiec, difenbachia, dracena, epipremnum złociste, figowce (fikusy), filodendron pnący, gerbera Jamesona, hoja różowa, nefrolepsis wyniosły, sansewieria, skrzydłokwiat, storczyk dendrobium, szaflera parasolowata, trzykrotka, zielistka
Ksylen i toluen
- Występowanie: kleje, detergenty, farby malarskie i drukarskie
- Rośliny usuwające ksylen i toluen: areka, azalia, bluszcz, dracena, figowce (fikusy), trzykrotka
Oktan
- Występowanie: rozpuszczalniki
- Rośliny usuwające oktan: figowiec (fikus) Benjamina
Trójchloroetylen
- Występowanie: farby, lakiery, tusze i kleje
- Rośliny usuwające trójcholoroetylen: bluszcz, dracena, fitonia srebrzysto-żyłkowana, gerbera Jamesona, skrzydłokwiat, trzykrotka purpurowa
Wśród wymienionych roślin są takie, które skutecznie usuwają pojedyncze toksyny. Ale sporo jest takich, które poradzą sobie z różnymi zanieczyszczeniami. Najbardziej wszechstronne rośliny oczyszczające powietrze to:
Figowce czyli fikusy
Usuwają: amoniak, formaldehyd, ksylen i toluen, a fikus Benjamina - oktan
Skrzydłokwiat
Usuwa: aceton, benzen, formaldehyd, trójcholoroetylen
Aglaonema
Usuwa: aceton, amoniak, benzen, formaldehyd
Gerbera Jamesona
Usuwa: benzen, formaldehyd, trójchloroetylen
Sansewieria
Usuwa: benzen, formaldehyd
Storczyk dendrobium
Usuwa: benzen, formaldehyd
Tlen i nawilżenie powietrza gratis, czyli zdrowy mikroklimat dzięki kwiatom doniczkowym
Wszystkie rośliny doniczkowe pochłaniają również duże ilości szkodliwego dwutlenku węgla i produkują cenny tlen. Nocą wprawdzie oddają część pobranego CO2 z powrotem do atmosfery, ale w ilościach kilkukrotnie mniejszych, niż go pobierają, więc i tak oddają nam dużą przysługę.
Rośliny doniczkowe nie tylko oczyszczają powietrze z toksyn i substancji chemicznych oraz wzbogacają je w tlen, ale też nawilżają wokół siebie atmosferę (parowanie wody przez liście), tworząc w mieszkaniu przyjazny i zdrowy mikroklimat. Z tego względu warto uprawiać je we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywamy, a przede wszystkim w sypialni, w pokoju dziecięcym (z wyjątkiem gatunków trujących np. diffenbachii, aglaonemy) oraz w biurze.
Oczywiście nie jest tak, że jedna roślina, szczególnie niewielka, oczyści powietrze w całym domu. Im więcej ich, tym lepiej. Ale każda będzie pomocą w zapewnieniu świeższego powietrza.