Rośliny domowe oczyszczające powietrze. Zobacz, jakie kwiaty doniczkowe zadbają o jakość powietrza w domu

Katarzyna Józefowicz
Storczyk dendrobium jest jedną z roślin, która pomaga oczyścić powietrza w domu. Ale takich pożytecznych i dekoracyjnych roślin jest znacznie więcej.
Storczyk dendrobium jest jedną z roślin, która pomaga oczyścić powietrza w domu. Ale takich pożytecznych i dekoracyjnych roślin jest znacznie więcej. b12m - pixabay.com
Uprawiając rośliny doniczkowe, traktujemy je głównie jako wspaniałą dekorację wnętrza, zapominając, że mogą być również naszymi wielkimi sprzymierzeńcami w walce z zanieczyszczonym powietrzem.

Kwiaty doniczkowe - sposób na zdrowe powietrze w domu

Zdolność roślin do oczyszczenia środowiska (gleby, wody i powietrza) jest określana jako fitoremediacja i dotyczy głównie gatunków, wykorzystywanych do obsadzania terenów miejskich i rekultywacji obszarów skażonych.

Strategia przetrwania roślin, polegająca na poprawie i dostosowaniu warunków siedliskowych do własnych potrzeb, pozwala skutecznie usunąć toksyny z powietrza, wody i gleby, dlatego często jest wykorzystywana jako ekologiczna metoda oczyszczania środowiska.

Podobne właściwości mają jednak nie tylko rośliny ogrodowe i użytkowe, ale też doniczkowe. Jeśli więc zdecydujemy się uprawiać je w mieszkaniu, będziemy mogli cieszyć się nie tylko pięknymi kwiatami, ale również zdrowym i czystym powietrzem.

Skąd się biorą zanieczyszczenia powietrza w domu

Źródłem emisji toksyn zanieczyszczających nasze otoczenie mogą być np.: pracujące komputery, meble, wykładziny, dywany, ściany, farby malarskie i drukarskie, preparaty owadobójcze, odświeżacze powietrza, dym papierosowy, kleje, a nawet środki czystości, materiały biurowe i kosmetyki.

Wydzielają one między innymi takie substancje chemiczne jak: formaldehyd, dwutlenek węgla, amoniak, benzen, trójchloroetylen, ksylen, nikotyna, oktan i toluen.

Wyjątkowo skutecznym oczyszczaczem i nawilżaczem powietrza jest skrzydłokwiat. Roślina ładna i łatwa w uprawie.
Wyjątkowo skutecznym oczyszczaczem i nawilżaczem powietrza jest skrzydłokwiat. Roślina ładna i łatwa w uprawie. Katarzyna Laszczak

Wprawdzie stężenie szkodliwych związków w mieszkaniach nie jest zwykle na tyle wysokie, aby bezpośrednio zagrażać naszemu zdrowiu, ale wdychanie ich przez dłuższy czas może skutkować pogorszeniem samopoczucia, trudnościami w oddychaniu, bólami i zawrotami głowy, spadkiem koncentracji, sennością, nerwowością, nasileniem objawów alergicznych oraz ogólnym osłabieniem organizmu.

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Oto spis substancji szkodliwych, które najczęściej występują w domach oraz roślin, które pomogą pozbyć się konkretnych zanieczyszczeń:

Aceton

 • Występowanie: kosmetyki
 • Rośliny usuwające aceton: skrzydłokwiat

Amoniak

 • Występowanie: detergenty
 • Rośliny usuwające amoniak: aglaonema, figowce (fikusy)

Benzen

 • Występowanie: dym papierosowy, kleje, farby, lakiery, meble
 • Rośliny usuwające benzen: aglaonema, bluszcz, dracena, fitonia srebrzysto-żyłkowana, gerbera Jamesona, sansewieria, skrzydłokwiat, trzykrotka pupurowa, storczyk dendrobium

Formaldehyd

 • Występowanie: kosmetyki, detergenty, farby, lakiery, gazety, płyty wiórowe i materiały budowlane
 • Rośliny usuwające formaldehyd: aglaonema, asparagus gęstokwiatowy, bluszcz, chamedora, daktylowiec, difenbachia, dracena, epipremnum złociste, figowce (fikusy), filodendron pnący, gerbera Jamesona, hoja różowa, nefrolepsis wyniosły, sansewieria, skrzydłokwiat, storczyk dendrobium, szaflera parasolowata, trzykrotka, zielistka

Ksylen i toluen

 • Występowanie: kleje, detergenty, farby malarskie i drukarskie
 • Rośliny usuwające ksylen i toluen: areka, azalia, bluszcz, dracena, figowce (fikusy), trzykrotka

Oktan

 • Występowanie: rozpuszczalniki
 • Rośliny usuwające oktan: figowiec (fikus) Benjamina

Trójchloroetylen

 • Występowanie: farby, lakiery, tusze i kleje
 • Rośliny usuwające trójcholoroetylen: bluszcz, dracena, fitonia srebrzysto-żyłkowana, gerbera Jamesona, skrzydłokwiat, trzykrotka purpurowa

Wśród wymienionych roślin są takie, które skutecznie usuwają pojedyncze toksyny. Ale sporo jest takich, które poradzą sobie z różnymi zanieczyszczeniami. Najbardziej wszechstronne rośliny oczyszczające powietrze to:

Figowce czyli fikusy

Usuwają: amoniak, formaldehyd, ksylen i toluen, a fikus Benjamina - oktan

Skrzydłokwiat

Usuwa: aceton, benzen, formaldehyd, trójcholoroetylen

Aglaonema

Usuwa: aceton, amoniak, benzen, formaldehyd

Gerbera Jamesona

Usuwa: benzen, formaldehyd, trójchloroetylen

Sansewieria

Usuwa: benzen, formaldehyd

Storczyk dendrobium

Usuwa: benzen, formaldehyd

Tlen i nawilżenie powietrza gratis, czyli zdrowy mikroklimat dzięki kwiatom doniczkowym

Wszystkie rośliny doniczkowe pochłaniają również duże ilości szkodliwego dwutlenku węgla i produkują cenny tlen. Nocą wprawdzie oddają część pobranego CO2 z powrotem do atmosfery, ale w ilościach kilkukrotnie mniejszych, niż go pobierają, więc i tak oddają nam dużą przysługę.

Rośliny doniczkowe nie tylko oczyszczają powietrze z toksyn i substancji chemicznych oraz wzbogacają je w tlen, ale też nawilżają wokół siebie atmosferę (parowanie wody przez liście), tworząc w mieszkaniu przyjazny i zdrowy mikroklimat. Z tego względu warto uprawiać je we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywamy, a przede wszystkim w sypialni, w pokoju dziecięcym (z wyjątkiem gatunków trujących np. diffenbachii, aglaonemy) oraz w biurze.

Oczywiście nie jest tak, że jedna roślina, szczególnie niewielka, oczyści powietrze w całym domu. Im więcej ich, tym lepiej. Ale każda będzie pomocą w zapewnieniu świeższego powietrza.

Storczyki dendrobium nie są tak popularne w domach jak falenopsisy, ale wcale nie są od nich mniej atrakcyjne. Można je bez problemu kupić.
Storczyki dendrobium nie są tak popularne w domach jak falenopsisy, ale wcale nie są od nich mniej atrakcyjne. Można je bez problemu kupić. Katarzyna Laszczak

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl