Uprawa storczyka w wodzie. Jak to zrobić krok po kroku - poradnik

Katarzyna Józefowicz
Największe szanse na trwały sukces w uprawie hydroponicznej storczyków mamy wtedy, gdy będziemy rośliny stopniowo przyzwyczajać do uprawy w wodzie.
Największe szanse na trwały sukces w uprawie hydroponicznej storczyków mamy wtedy, gdy będziemy rośliny stopniowo przyzwyczajać do uprawy w wodzie. Lolame - pixabay.com
Niektóre storczyki nadają się do uprawy hydroponicznej. Podpowiadamy, jak zacząć uprawiać storczyki w wodzie i co trzeba im zapewnić.

Każdy miłośnik storczyków i hydroponiki z pewnością nie raz się zastanawiał, czy te dwie pasje da się połączyć. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak prosta, gdyż zarówno storczyki bywają wymagające i kapryśne, jak i uprawa hydroponiczna nie jest całkiem łatwa.

Jakie storczyki można uprawiać w wodzie

Jeśli chcielibyśmy podjąć się tego wyzwania i spróbować uprawiać storczyki w wodzie, musimy najpierw uświadomić sobie kilka spraw. Po pierwsze nie wszystkie storczyki się do tego nadają, więc należy poszukać takich, dla których hydroponika nie będzie zbyt dużym wyzwaniem.

Nie przetrwają w niej te storczyki epifityczne, które potrzebują dużo powietrza wokół korzeni (np. vanda). Natomiast z uprawą w wodzie mogą poradzić sobie takie gatunki jak:

  • katleja (Cattleya),
  • falenopsis (Phalaenopsis),
  • cymbidium (Cymbidium)
  • pafiopedilum (sabotek, Paphiopedilum).

Eksperyment na storczyku

Kolejna sprawa to przeniesienie storczyka z uprawy tradycyjnej do hydroponiki. I tu zaczyna się kolejny problem, bo w takich nietypowych warunkach dużo lepiej rozwijają się rośliny, które już od początku były do nich przyzwyczajone (można kupić je od hodowców lub w dobrych kwiaciarniach), niż egzemplarze uprawiane przez dłuższy czas w tradycyjny sposób (w doniczkach wypełnionych podłożem organicznym), które znacznie trudniej przestawić na uprawę hydroponiczną.

Oczywiście możemy podjąć się tego zadania nawet wtedy, gdy nie jesteśmy profesjonalistami, lepiej jednak z góry potraktować taki zabieg jako ciekawe, eksperymentalne doświadczenie i przeprowadzić go na jednym lub dwóch niebyt cennych egzemplarzach, niż od razu rzucać się na głęboką wodę i przenosić do hydroponiki wszystkie uprawiane storczyki.

Jak zacząć uprawiać storczyka w wodzie

Kiedy już zdecydujemy się na podjęcie próby, wybrany storczyk (dobrze jest zacząć od najłatwiejszego w uprawie falenopsisa) powinniśmy wyjąć z tradycyjnego podłoża, oczyścić jego korzenie z resztek ziemi oraz zasuszonych fragmentów i wypłukać pod bieżącą wodą.

Następnie umieszczamy roślinę w ażurowej doniczce do hydroponiki, zasypujemy kulkami keramzytu (keramzyt powinien być wcześniej wyparzony lub wyprażony i wypłukany w czystej wodzie, ale lepiej użyć gotowego keramzytu do uprawy hydroponicznej) i wkładamy do większej osłonki (gotowy zestaw do uprawy hydroponicznej zawiera doniczkę ażurową, większą od niej osłonkę na wodę oraz wskaźnik poziomu wody).

Tak przygotowany storczyk pozostawiamy na kilka dni bez żadnej ingerencji, a następnie wewnętrzną doniczkę wyjmujemy, moczymy w wodzie aż cały keramzyt stanie się wilgotny i z powrotem umieszczamy w osłonce. Zabieg powtarzamy przez około miesiąc, za każdym razem, gdy kulki keramzytu wyschną. Po tym czasie zaczynamy przyzwyczajać storczyka do hydroponiki, nalewając do zewnętrznego naczynia niewiele wody, a następnie stopniowo zwiększając jej poziom przy kolejnych uzupełnieniach.

Przygodę z uprawą storczyków w wodzie warto zacząć od falenopsisów. Są najbardziej popularne i stosunkowo odporne na różne warunki.
Przygodę z uprawą storczyków w wodzie warto zacząć od falenopsisów. Są najbardziej popularne i stosunkowo odporne na różne warunki. Tingeling - pixabay.com

Ważne przy uprawie storczyka w wodzie

Najlepszym miejscem dla storczyka uprawianego w wodzie jest parapet wschodniego lub zachodniego okna. Ważnym czynnikiem, decydującym o powodzeniu całego przedsięwzięcia, jest zapewnienie ciepłego podłoża. Jeśli nasz parapet jest zimy, woda w doniczce do hydroponiki też będzie zimna, a to dla wielu storczyków poważny problem.

W takich warunkach źle się rozwijają, a ich korzenie łatwo gniją, dlatego rośliny dobrze jest ustawić na parapecie tuż nad kaloryferem lub ułożyć pod doniczkami podkład ze styropianu.

Uprawa hydroponiczna storczyka – nie tylko woda

Storczyki uprawiane w hydroponice potrzebują jednak nie tylko światła, ciepła i wody, ale też jedzenia. Wprawdzie większość z nich z natury nie jest żarłoczna i nie oczekuje, a nawet nie lubi dużych dawek nawozu, jednak skądś musi czerpać niewielkie ilości związków pokarmowych, których potrzebuje. I tu znów pojawia się problem.

Egzemplarze rosnące w tradycyjnym podłożu organicznym mogą pobierać składniki odżywcze podczas jego rozkładu, w przypadku kulek keramzytu i czystej wody takich możliwości nie mają, dlatego rośliny trzeba dokarmiać inaczej. Niestety, sztuczne podłoże łatwo się zasala, więc tradycyjne nawożenie nie wchodzi w grę.

Lepiej jest użyć do tego celu niewielkich ilości nawozu do hydroponiki lub wykorzystać do nawożenia roślin specjalny nawóz do storczyków w spreju.  

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl