Jak uprawiać kalanchoe Blossfelda i co robić, żeby kwitła zimą? Radzimy, jak zadbać o tę roślinę

Katarzyna Laszczak
Piękne ciemnozielone liście i różnokolorowe kwiaty, sprawiają, że kalanchoe jest bardzo dekoracyjna.
Piękne ciemnozielone liście i różnokolorowe kwiaty, sprawiają, że kalanchoe jest bardzo dekoracyjna. Maria Godfrida - pixabay.com
Kalanchoe blossfeldiana zachwyca bogactwem drobnych, różnokolorowych kwiatów. Może kwitnąć w różnych porach roku – również zimą. Jednak nie zawsze roślina wytwarza kwiaty. Podpowiadamy, co trzeba zrobić, by zakwitła.

Spis treści

Kalanchoe to rodzaj, który liczy kilkaset gatunków. Do najbardziej dekoracyjnych należy pięknie kwitnąca kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana). Wytwarza ona kwiaty w różnych odcieniach czerwieni, różu, żółtego, występują także odmiany białe. Kwiaty mogą być pełne lub pojedyncze. Kolory kwiatów doskonale kontrastują z ciemną zielenią, grubych, lekko ząbkowanych liści.

Jakie wymagania ma kalanchoe Blossfelda?

Kalanchoe jest na pozór rośliną mało wymagającą. Ponieważ należy do gruboszowatych (Crassulaceae), ma małe zapotrzebowanie na wodę – magazynuje ją w liściach. Dlatego wystarczy ją podlewać raz w tygodniu, kiedy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Zimą podlewanie kalanchoe, należy ograniczyć jeszcze bardziej. W przeciwieństwie do wielu innych roślin nie lubi zraszania wodą.

Kalanchoe dość łatwo przystosowuje się do oświetlenia – może rosnąć w półcieniu, choć najbardziej odpowiadają jej miejsca jasne, ale takie, które nie są nasłonecznione bezpośrednio. Dobrze rośnie w próchniczej ziemi, przemieszanej z gruboziarnistym piaskiem. Preferuje umiarkowane temperatury, wynoszące od 15 do 23°C.

Co robić, żeby kalanchoe Blossfelda kwitła?

Kalanchoe najczęściej kupujemy, kiedy roślina kwitnie. Kwiaty utrzymują się kilka-, kilkanaście tygodni. Kiedy przekwitnie, należy ją przyciąć (pędy można skrócić nawet o połowę). Sprawienie, by kalanchoe ponownie zakwitła, wymaga już pewnych starań. Należy ona do tzw. roślin krótkiego dnia, czyli kwitnie wtedy, gdy dni są najkrótsze. Dlatego początkowo gatunki uprawne kwitły zimą, co było cenione przez hodowców.

Wprawdzie w Polsce jesienią i zimą dni są odpowiednio krótkie, ale przecież używamy sztucznego oświetlenia. Dlatego kalanchoe nie ma szans na doczekanie się „krótkiego dnia” – czyli ok. 10 godzin światła dziennie. Trzeba więc zadbać o częściowe zaciemnienie rośliny.

Zimą można ją umieścić w pomieszczeniu, gdzie nie używamy sztucznego światła (co może być kłopotliwe). Praktycznym rozwiązaniem jest nakrywanie rośliny, np. kartonem na ok. 14 godzin lub umieszczenie jej na parapecie, za grubą zasłoną, chroniącą roślinę przed sztucznym światłem. Takie zaciemnienie powinno trwać około miesiąca-półtora. W tym okresie kalanchoe powinna mieć też nieco chłodniej (ok. 15°C). Tak potraktowana – powinna zakwitnąć.

Żeby kalanchoe zakwitła, musi mieć okres ograniczonego dostępu do światła - tak, żeby jej "dzień" trwał ok. 10 godzin.
Żeby kalanchoe zakwitła, musi mieć okres ograniczonego dostępu do światła - tak, żeby jej "dzień" trwał ok. 10 godzin. Hans - pixabay.com

Jak rozmnożyć kalanchoe Blossfelda?

Kalanchoe rozmnaża się łatwo – roślina wytwarza na brzegach liści rozmnóżki z korzonkami, które można wykorzystać jako sadzonki (polska nazwa tej rośliny to żyworódka, a w doniczkach uprawia się także kilka jej "kuzynek"). Sadzonki możemy też uzyskać obciętych wierzchołków rośliny. Co ważne, sadzonki przed ukorzenianiem powinny lekko obeschnąć. Pozyskujemy je w maju i czerwcu.

Przesadzanie i nawożenie kalanchoe

Kalanchoe zasilamy nawozami do sukulentów, średnio co dwa tygodnie, w okresie od maja do sierpnia. Przesadzamy wiosną, co rok lub dwa, do większej doniczki.

Szczególnie efektownie wyglądają odmiany o pełnych kwiatach.
Szczególnie efektownie wyglądają odmiany o pełnych kwiatach. USA-Reiseblogger (pixabay.com)

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl