Jak uprawiać w domu skrętniki i co robić, żeby kwitły

Katarzyna Józefowicz
Skrętniki mają piękne kwiaty i długo kwitną. To kuzyni popularnych sępolii, zwanych fiołkami afrykańskimi.
Skrętniki mają piękne kwiaty i długo kwitną. To kuzyni popularnych sępolii, zwanych fiołkami afrykańskimi. Katarzyna Laszczak
Skrętniki to kwiaty doniczkowe, które ładnie kwitną i nie są bardzo wymagające. Podpowiadamy, jak uprawiać skrętniki i sprawić, żeby regularnie kwitły.

Skrętniki – kwitnące kwiaty doniczkowe

Kwitnące rośliny doniczkowe to wspaniała ozdoba każdego wnętrza. Nie wszystkie są jednak łatwe w uprawie, dlatego warto poszukać takich, które nie będą nam sprawiać większych problemów. Należy do nich między innymi piękny, choć niewielki skrętnik, który długo kwitnie i jest bardzo dekoracyjny. Czas jego kwitnienie trwa od kwietnia do października, a oryginalna nazwa rośliny odnosi się do kształtu nasion, które są długie i spiralnie skręcone.

Rodzaj, do którego należą skrętniki, skupia około 100 gatunków, pochodzących zwykle z tropikalnych rejonów świata, ale w uprawie spotyka się głównie ich mieszańce, wyprowadzone między innymi od skrętnika okazałego i określane jako skrętniki mieszańcowe (Streptocarpus x hybridus).

Jak wyglądają skrętniki

Rośliny są łatwe w uprawie i bardzo atrakcyjne, a do tego mają mnóstwo ciekawych odmian, dlatego naprawdę warto się nimi zainteresować. Skrętnik mieszańcowy tworzy niedużą rozetkę zielonych, lancetowatych, omszonych, dość długich, wyraźnie unerwionych liści odziomkowych i barwne, duże, lejkowate kwiaty, osadzone na wiotkich, cienkich, długich, wzniesionych lub lekko pokładających się łodyżkach (wys. 20-30 cm).

W porze kwitnienia kolorowe kwiaty górują nad rośliną sprawiając, że staje się ona wyższa i bardziej atrakcyjna. W zależności od odmiany, mogą mieć barwę białą, różową, fioletową, czerwoną, niebieską lub granatową, ale bywają też rośliny o kwiatach cieniowanych, nakrapianych, wzorzystych i dwukolorowych, a nawet pełne i posiadające karbowane płatki.

Jakie wymagania mają skrętniki

Jeśli jednak chcemy podziwiać kwiaty skrętnika przez dłuższy czas i cieszyć się nimi każdego roku, musimy wiedzieć, czego roślina potrzebuje i jak się nią zająć, gdyż w nieodpowiednich warunkach przestanie kwitnąć i zacznie chorować.

Skrętnik mieszańcowy to bliski kuzyn dobrze nam znanej sępolii fiołkowej nazywanej fiołkiem afrykańskim (nazwa zwyczajowa rośliny błędna, gdyż fiołek pochodzi z innej rodziny niż skrętnik), dlatego wymagania roślin są dość zbliżone. Podobnie jak sępolia, skrętnik oczekuje półcienistego, osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyznego, próchniczego, przepuszczalnego i stale lekko wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH.

Dowiedz się: Jak uprawiać tzw. fiołki afrykańskie, czyli sępolie

Nie toleruje pełnego słońca, suszy ani zalania i nie może być spryskiwany wodą, gdyż na jego liściach tworzą się wtedy brzydkie plamy. W miejscu słabo oświetlonym nie kwitnie, w pełnym słońcu jego liście żółkną i zasychają, a gdy ma za mokro choruje, gnije i zamiera (lepiej znosi chwilowe przesuszenie niż zalanie).

Skrętniki są kuzynami tzw. fiołków afrykańskich. Podobnie jak one nie lubią nadmiaru wody (i spryskiwania) oraz bezpośredniego słońca.
Skrętniki są kuzynami tzw. fiołków afrykańskich. Podobnie jak one nie lubią nadmiaru wody (i spryskiwania) oraz bezpośredniego słońca. Katarzyna Laszczak

Jak pielęgnować skrętniki

Skrętniki lubią być co roku przesadzany, gdyż preferuje świeże, żyzne podłoże. Ponieważ długo i obficie kwitnie, w sezonie wiosenno-letnim powinien być też systematycznie nawożony. Skrętnik przez cały rok wymaga również temperatury pokojowej, która powinna być nieco wyższa latem (ok. 20-24 ºC), a niższa zimą (15-18ºC).

Wprawdzie nie potrzebuje typowego okresu spoczynku, gdyż zwykle nie zasusza liści i nie oczekuje przechłodzenia lub przesuszania, ale na 2-3 miesiące w roku zaprzestaje kwitnienia (zwykle zimą), dzięki czemu może się zregenerować i nabrać sił na kolejny sezon.

Decydując się na uprawę skrętnika musimy jednak liczyć się z tym, że nie jest rośliną długowieczną. Po kilku latach uprawy traci ładny wygląd i słabiej kwitnie, dlatego należy go wtedy odmłodzić (do rozmnażania można wykorzystać odrosty korzeniowe bądź wykonać sadzonki z odpowiednio pociętych liści) lub wymienić na całkiem nowy egzemplarz.

Ciekawe odmiany skrętników

Do ciekawszych odmian skrętnika należą m.in.

  • „Catania” - kwiaty cieniowane, różowe, wys. ok. 25 cm,
  • „Chorus Line” - kwiaty białe, pełne, z delikatnym, fioletowym odcieniem, wys. ok. 25 cm,
  • „Lola” - kwiaty dwubarwne, biało-filetowe, wys. ok. 25 cm,
  • „Roulette Azur” - kwiaty białe z szeroką, fioletową obwódką na końcach płatków, wys. ok. 25 cm,
  • „Roulette Cherry” - kwiaty białe z szeroką, bordową obwódką na końcach płatków, wys. ok. 25 cm,
  • „Verso” - kwiaty dwukolorowe, kremowo-niebieskie, z mocno pofalowanymi brzegami płatków, wys. 25 cm.

Odmian skrętnika mieszańcowego jest jednak znacznie więcej i każdego roku na rynku pojawiają się kolejne, dlatego z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś interesującego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl