Jak uprawiać omieg kaukaski – wiosenny kwiat do ogrodu

Katarzyna Józefowicz
Omiegi to bardzo ładne wiosenne kwiaty. Są wieloletnie i łatwe w uprawie.
Omiegi to bardzo ładne wiosenne kwiaty. Są wieloletnie i łatwe w uprawie. Utroja0 - pixabay.com
Jedną z roślin, której duże, żółte kwiaty wspaniale zdobią wiosenny ogród jest omieg kaukaski nazywany też wschodnim. Wyjaśniamy, jak uprawiać omieg.

Jak wygląda omieg

Omieg jest byliną, która nie jest trudna w uprawie, a przy tym bardzo dekoracyjna, dlatego warto znaleźć dla niej miejsce w każdym ogrodzie. Jej największą ozdobą są dość duże, żółte kwiaty, przypominające wyglądem małe słoneczka, pojawiające się w kwietniu/maju i czerwcu na szczycie wysokich (wys. ok. 40-70 cm), wzniesionych pędów.

Ich urodę podkreślają zielone, duże, sercowate, karbowane na brzegach liście, które wyrastają na krótkich ogonkach (część liści odziomkowa, część łodygowa), tworząc ponad ziemią niską, gęstą rozetę.

Letni stan spoczynku

Niestety, mimo całej swojej urody roślina niezbyt długo pozostaje dekoracyjna, gdyż w okresie letnim przechodzi w stan spoczynku i niemal całkiem znika z rabaty, pojawiając się ponownie dopiero jesienią lub nawet wiosną następnego roku. Dlatego miejsce, w którym rośnie, warto oznaczyć, aby przypadkowo nie wykopać kępy śpiących omiegów.

Z tego względu rośliny nie warto sadzić z przodu rabaty ani na eksponowanych stanowiskach, gdyż latem nie będzie już pełnić roli ozdobnej, pozostawiając po sobie jedynie puste miejsca.

Omiegi kwitną wcześnie i mają duże, ładne kwiaty.
Omiegi kwitną wcześnie i mają duże, ładne kwiaty. Atrix9 (pixabay.com)

Gdzie i z jakimi roślinami sadzić omiegi

Można natomiast potraktować ją podobnie jak inne wiosenne kwiaty sezonowe, sadząc między roślinami, które w okresie letnim zasłonią pozostawione przez nią wolne przestrzenie. Dobrym pomysłem jest zestawienie rośliny z funkiami, których duże, ozdobne liście rozwijają się dopiero pod koniec kwitnienia omiegów i doskonale maskują pozostawione przez nie puste przestrzenie.

Omiegi znakomicie nadają się też do sadzenia na skalniakach i na rabatach naturalistycznych, ale mogą również tworzyć bardzo ładne kompozycje z innymi kwiatami wiosennymi (np. tulipanami, wysokimi narcyzami, irysami, niezapominajkami, pierwiosnkami czy rogownicą kutnerowatą oraz ubiorkiem wiecznozielonym, których liście wspaniale zasłoni pustą przestrzeń po przekwitniętych omiegach).

Ich wysokie kwiaty nadają się także do wazonu. Omiegi mogą być też uprawiane w donicach i wykorzystywane do dekoracji tarasów i balkonów.

Omiegi warto komponować z roślinami, które będą ozdobne latem, np. funkiami. Raczej nie sadźmy ich z przodu rabat, ani na eksponowanych stanowiskach,
Omiegi warto komponować z roślinami, które będą ozdobne latem, np. funkiami. Raczej nie sadźmy ich z przodu rabat, ani na eksponowanych stanowiskach, bo latem omiegi zanikną. MiKi-STUDIO - pixabay.com

Co robić, żeby omiegi dobrze rosły – poznaj ich wymagania

Jeśli jednak omiegi przez całą wiosnę zdobić nasz ogród, balkon lub taras, należy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Zadanie nie jest wprawdzie trudne, gdyż rośliny są mało wymagające, ale warto pamiętać, że najlepiej rozwijają się i najobficiej kwitną tylko na słonecznych (jeśli gleba jest dostatecznie wilgotna) lub półcienistych stanowiskach oraz na żyznych, próchniczych, przepuszczalnych i stale lekko wilgotnych glebach.

Rośliny nie wymagają natomiast zimowego okrycia, gdyż są dostatecznie mrozoodporne. Rzadko też padają ofiarą chorób i szkodników (czasami są atakowane przez mszyce).

Omiegi dobrze reagują na nawożenie mieszankami wieloskładnikowymi, ale jeśli rosną na żyznej glebie, poradzą sobie bez dodatkowego zasilania. Posadzone na odpowiednim stanowisku, ładnie się rozrastają (za pomocą podziemnych rozłogów) i tworzą duże, okazałe kępy, które wiosną wydają liczne, żółte kwiaty.

Odmładzamy i wysiewamy omiegi

Bez względu jednak na to, jak dobrze czują się w naszym ogrodzie, po kilku latach i tak wymagają odmłodzenia, gdyż należą do bylin krótkowiecznych, które z czasem zaczynają tracić walory ozdobne i słabiej kwitną. Odmładzanie roślin najlepiej przeprowadzić latem, po zakończeniu kwitnienia (w lipcu-sierpniu), dzieląc ich rozrośnięte kępy na części.

Do rozmnażania można też wykorzystać nasiona, wysiewając je wiosną (w maju) na rozsadnik i wysadzając młode rośliny na miejsce stałe w drugiej połowie lata.

W przypadku uprawy ozdobnych odmian omiegów, nie poleca się jednak rozmnażania ich z samodzielnie zebranych nasion, gdyż uzyskane w ten sposób potomstwo raczej nie powtórzy cech odmianowych rośliny matecznej.

Atrakcyjne odmiany omiegów

Omiegi uprawiane są zwykle w postaci czystego gatunku, ale w ogrodach można też czasem spotkać bardziej atrakcyjne odmiany ozdobne tych uroczych roślin jak np.

  • „Leonardo” - bardzo wczesna odmiana o jasnożółtych, pojedynczych kwiatach,
  • „Frühlingspracht” - bardzo ładna odmiana o dużych, żółtych, pełnych kwiatach,
  • „Little Leo” – odmiana karłowa, dorastająca do ok. 20-30 cm, o żółtych kwiatach i podwójnym okółku kwiatów języczkowych.
Co kilka lat omiegi warto odmłodzić, dzieląc ich kępy na części.
Co kilka lat omiegi warto odmłodzić, dzieląc ich kępy na części. Katarzyna Laszczak

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl