Zakładamy miniaturowy sad na balkonie
Owoce zrywane prosto z krzaka lub drzewka mają niepowtarzalny smak. Mogą się o tym przekonać nie tylko właściciele ogrodów, ale także balkonów. Wystarczy wybrać odpowiednie gatunki roślin i zapewnić im podstawową opiekę, żeby na własnym balkonie stworzyć miniaturowy sad. Wprawdzie nie mamy co liczyć na plony, które pozwolą przygotować nam przetwory na całą zimę, ale latem będziemy mieli świeże owoce w zasięgu ręki.
Żeby uprawiać owoce na balkonie musimy mieć :
- nasłoneczniony balkon
- balkon oddalony od ruchliwych ulic
- trochę czasu na zapewnienie podstawowej opieki roślinom.
**Od czego zacząć uprawę na balkonie –
jak sadzić, podlewać i nawozić rośliny warzywne i owocowe na balkonie – dowiesz się tutaj.**
Owoce z balkonu – jakie rośliny owocowe warto posadzić na balkonie
Na balkonie możemy uprawiać poziomki i truskawki. Szczególnie dobrze sprawdzą się odmiany o wiszącym pokroju, np. truskawka Albion i poziomka Regina. Takie truskawki dostarczą nie tylko smacznych owoców, ale będą też dekoracją ogrodu.
Na balkonie możemy posadzić też maliny – na szczególną uwagę zasługuje odmiana maliny Ruby Beauty, która dorasta do 50 cm wysokości i ma bardzo smaczne owoce.
Na balkonie możemy też uprawiać karłowe drzewka owocowe. Niezwykle atrakcyjnie wyglądają jabłonie o pokroju kolumnowym (jest to typ Balerina). Taka jabłoń to pojedynczy pęd, który wiosną jest obsypany kwiatami, a latem – pięknymi jabłkami.
Na balkonie i tarasie warto też posadzić owocowe pnącza, czyli winorośl oraz aktinidię, czyli kiwi. Dla pnączy trzeba przygotować mocną podporę, np. kratkę. Pnącza na balkonie można posadzić przy ścianie lub wykorzystać je do zacienienia balkonu.
Jak sadzić na balkonie drzewka i krzewy wieloletnie, żeby przetrwały zimę
Drzewka i krzewy owocowe na balkonie mogą przezimować, ale trzeba im zapewnić odpowiednie warunki. O zimie trzeba pomyśleć już sadząc rośliny wiosną. Wieloletnie drzewa i krzewy trzeba posadzić w dużym i głębokim pojemniku, ale dodatkowo trzeba zadbać o jego ocieplenie. Można to zrobić na dwa sposoby:
- dużą doniczkę od środka wykładamy styropianem, na to wykładamy folię; następnie na dno wysypujemy grubą warstwę drenażu (np. keramzyt) – nawet ok. 15 cm (z takiej doniczki nie będzie odprowadzana woda, więc drenaż musi zapewnić jej zmagazynowanie). Na drenaż wysypujemy warstwę ziemi i sadzimy roślinę.
- w tym rozwiązaniu są potrzebne dwie doniczki różnej wielkości. W mniejszej wysypujemy drenaż, podłoże i sadzimy roślinę. Umieszczamy ją w większej doniczce, a przestrzeń między nimi wypełniamy styropianem – również od spodu doniczki.
Na balkonie można uprawiać nie tylko owoce, ale też warzywa. Podpowiadamy jakie warzywa warto posadzić na balkonie
Tak ocieplona doniczka pozwoli roślinom przetrwać zimę na balkonie – pamiętajmy tylko, żeby przed nadejściem mrozów, zabezpieczyć również samą roślinę (np. otulając agrowłókniną).