Jak uprawiać wrzosiec krwisty? To kuzyn wrzosu, który kwitnie jeszcze zimą i wczesną wiosną. Jak pielęgnować wrzosiec i kiedy go przyciąć?

Katarzyna Józefowicz
Wrzośce można sadzić na skalniakach i jako element rabatowych kompozycji.
Wrzośce można sadzić na skalniakach i jako element rabatowych kompozycji. Katarzyna Laszczak
Wrzośce krwiste nie są trudne w uprawie. A warto je mieć, bo kwitną zimą i na początku wiosny. Piszemy, jak uprawiać wrzosiec krwisty, jak go pielęgnować oraz kiedy i jak go przycinać.

Spis treści

Wrzośce to bardzo bliscy kuzyni popularnych w naszych ogrodach wrzosów, jednak w przeciwieństwie do nich, mogą bardzo różnić się między sobą terminem kwitnienia oraz wymaganiami. W naszych ogrodach najczęściej uprawianym gatunkiem jest wrzosiec krwisty (Erica carnea).

Jak wygląda wrzosiec krwisty?

Wrzosiec krwisty jest malutką krzewinką (wys. ok. 15-20 cm), która podobnie jak inne wrzośce posiada pokryte igiełkowatymi, zielonymi liśćmi pędy. Na nich rozwijają się kwiaty w kształcie pękatych dzbanuszków, utworzonych ze zrośniętych płatków.

Wrzosiec krwisty zakwita wyjątkowo wcześnie, wyprzedzając większość typowych zwiastunów wiosny. W sprzyjających warunkach niektóre odmiany mogą rozpocząć kwitnienie już w styczniu, choć najczęściej kwitną od lutego do kwietnia – maja. Ich kwiaty są miododajne i stanowią jeden z najwcześniejszych pożytków dla pszczół.

Sprawdź: Jak uprawiać wrzosy i co robić, żeby pięknie kwitły przez lata

Jak odróżnić wrzosy i wrzośce?

Wrzośce od wrzosów można odróżnić go po wyglądzie i terminie kwitnienia. Wrzosy, w przeciwieństwie do wrzośców, posiadają pędy pokryte zielonymi liśćmi łuskowatymi oraz tworzą dzwoneczkowate kwiaty, w których poszczególne płatki nie są ze sobą zrośnięte (kwiaty u tzw. odmian pączkowych nie rozwijają się w pełni).

Rośliny kwitną też zwykle jesienią, choć niektóre odmiany zaczynają rozwijać swoje kwiaty już latem. Wrzosy są też wyższe od wrzośców, gdyż mogą dorastać nawet do ponad 50-60 cm. wysokości (większość odmian osiąga ok. 30-40 cm wys.).

Nie mylmy też wrzośca krwistego z wrzoścem delikatnym, który jest piękną, ale sezonową ozdobą jesiennych balkonów.

Atrakcyjne i kolorowe odmiany wrzośca krwistego

Wrzosiec krwisty, podobnie jak wrzosy, jest tak popularny, że doczekał się mnóstwa atrakcyjnych odmian, które różnią się między sobą wysokością, terminem kwitnienia oraz barwą kwiatów i liści. Znajdziemy wśród nich rośliny o:

  • różowych kwiatach, np. „Myretoun Ruby”, „Winter Beauty”,
  • filetowych kwiatach, np. „March Seedling”,
  • czerwonych kwiatach, np. „Eva”, „Nathalie”
  • białych kwiatach, np. „Alba”.

Odmiany wrzośców mogą też się różnić kolorem liści – są rośliny o zielonych i żółtych liściach (np. „Aurea”, „Golden Starlet”, „Bell's Extra Special”, „Foxhollow”) lub pomarańczowych (np. „Whisky”).

Wrzośce jako jedne z pierwszych kwiatów dostarczają pożywienia pszczołom i motylom.
Wrzośce jako jedne z pierwszych kwiatów dostarczają pożywienia pszczołom i motylom. Michał Laszczak

Wrzośce na wrzosowiska, rabaty i skalniaki

Wrzośce krwiste ze względu na swój niezwykle wczesny termin kwitnienia, są jednymi z cenniejszych roślin wiosennych. Znakomicie nadają się do uprawy na wrzosowiskach, gdyż doskonale czują się w towarzystwie wrzosów, różaneczników oraz innych roślin kwasolubnych.

Wspaniale prezentują się też w zestawieniu z iglakami oraz na skalnikach. Ich odmiany o żółtej lub pomarańczowej barwie liści przez cały sezon mogą być ozdobą rabaty, tworząc na niej barwną, żywą plamę koloru.

Najpiękniej wyglądają posadzone w dużych grupach, gdyż wtedy tworzą ładne, gęste dywany i mogą być traktowane jak rośliny okrywowe. Chociaż wrzośce krwiste podobnie jak inne rośliny wrzosowate preferują kwaśny odczyn podłoża, są stosunkowo tolerancyjne i urosną też na glebie lekko kwaśnej, dlatego mogą być wykorzystywane także jako element kompozycji rabatowych w ogrodzie bylinowym. Doskonale nadają się też do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Wrzośce są przygotowane do kwitnięcia od początku zimy. Te zielonkawe pączki rozwiną się w intensywnie różowe kwiaty.
Wrzośce są przygotowane do kwitnięcia od początku zimy. Te zielonkawe pączki rozwiną się w intensywnie różowe kwiaty. Katarzyna Laszczak

Jakie wymagania mają wrzośce krwiste

Jeśli wrzośce krwiste mają zdobić nasz ogród od końca zimy do późnej jesieni, musimy zapewnić im ciepłe, słoneczne stanowisko oraz umiarkowanie żyzną, próchniczą, stale lekko wilgotną, a jednocześnie bardzo przepuszczalną glebę o kwaśnym odczynie pH.

Posiadające płytki system korzeniowy wrzośce, nie tolerują suszy, dlatego w okresie ciepłym i bezdeszczowym bezwzględnie należy je podlewać. Podłoże wokół krzaczków warto też wyściółkować np. korą, co zapobiegnie jego wysuszaniu. Rośliny są natomiast dostatecznie mrozoodporne, dlatego zwykle nie wymagają zimowego okrycia.

Kiedy i jak ciąć wrzosiec? To ważne, żeby dobrze kwitł!

Ważnym zabiegiem mającym wpływ na ich wygląd jest cięcie, które polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów zaraz po zakończeniu kwitnienia. Zabieg pozwala roślinom lepiej się rozkrzewić i zawiązać więcej pąków kwiatowych. Nie należy jednak z nim zwlekać, gdyż pąki na kolejny rok wiążą się już pod koniec wiosny, a więc niedługo po kwitnieniu.

Kiedy sadzić wrzosiec krwisty?

Wrzośce w ogrodzie najlepiej uprawiać z gotowych sadzonek, nabytych w centrum handlowym lub u producenta. Rośliny w doniczkach można wprawdzie sadzić przez cały sezon, ale ze względu na to, że lato bywa suche i gorące, najlepiej sadzić je jesienią (wrzesień-październik) lub wczesną wiosną (kwiecień).

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl