Jak wybrać kwiaty na grób, żeby były trwałe i piękne

Katarzyna Józefowicz
Chryzantemy doniczkowe doskonale nadają się do udekorowania grobu. Ale nie jest to jedyna możliwość.
Chryzantemy doniczkowe doskonale nadają się do udekorowania grobu. Ale nie jest to jedyna możliwość. Oksana Biriuk - pixabay.com
Wybierając kwiaty na cmentarz warto kierować się nie tylko ich urodą, ale też wziąć pod uwagę trwałość. Podpowiadamy, jak wybrać kwiaty na Wszystkich Świętych, żeby były trwałe (i jak im w tym pomóc).

Przypadające na pierwsze dni listopada Święto Zmarłych, to czas, kiedy licznie odwiedzamy groby naszych bliskich. Chcąc jak najlepiej uczcić ten szczególny dzień, co roku gorączkowo poszukujemy najpiękniejszych wiązanek i kwiatów, które będziemy mogli zabrać na cmentarz.

Kiedy już zdecydujemy się na odpowiednie kwiaty, może się jednak okazać, że na drugi dzień będziemy mocno rozczarowani, gdyż rośliny zwiędną i przestaną być atrakcyjne. Zanim więc wybierzemy kwiaty na cmentarz, spróbujmy dowiedzieć się, które z nich najlepiej zniosą panujące o tej porze roku warunki atmosferyczne i jak możemy im w tym pomóc.

Kwiaty, które warto wybrać na cmentarz

Klasyczną dekoracją grobów w okresie Święta Zmarłych od lat pozostają chryzantemy. Ich niezwykłe bogactwo odmianowe daje duże możliwości wyboru i to zarówno roślin uprawianych w doniczkach (tzw. „chryzantemowe kule”) jak i kwiatów ciętych.

Do najbardziej popularnych należą chryzantemy wielkokwiatowe i chryzantemy drobnokwiatowe (tzw. koreanki), które dostępne są obecnie w wielu pięknych odmianach, różniących się barwą i kształtem kwiatów oraz pokrojem i wysokością roślin. Chryzantemy to doskonały wybór na Święto Zmarłych, gdyż są to rośliny dnia krótkiego i dobrze znoszą niskie temperatury. Na grobach bez większego problemu mogą pozostać nawet do pierwszych, silniejszych przymrozków, ale tylko pod warunkiem, że będą świeże, zdrowe i dorodne.

Przy zakupie, powinniśmy więc przyjrzeć im się nieco bliżej i sprawdzić, czy z kwiatów nie odpadają płatki, liście nie mają zbrązowiałych końcówek, a rośliny nie są zwiędnięte, zasuszone lub chore. Może to bowiem oznaczać, że były źle przechowywane lub przed listopadowym świętem spędziły w kwiaciarni sporo czasu i na grobie nie wytrzymają już zbyt długo.

Poza chryzantemami w wiązance na Święto Zmarłych mogą się też znaleźć inne gatunki wytrzymałych kwiatów takich jak np.

  • goździki,
  • gerbery,
  • jesienne astry
  • cantedeskie (popularnie nazywane kallami).

Nie będą się natomiast nadawały rośliny delikatne i egzotyczne, gdyż źle znoszą chłody i szybko przestają być atrakcyjne (np. glorioza czy eustoma).

Jak zadbać o kwiaty na cmentarz

Kiedy wybierzemy już odpowiednie kwiaty, musimy o nie właściwie zadbać. Rośliny w doniczkach powinniśmy solidnie podlać, a kwiatom ciętym, skrócić po skosie końcówki pędów i usunąć z ich dolnej części wszystkie liście.

Jeśli istnieje taka możliwość, na grobie doniczki z kwiatami powinniśmy zagłębić w ziemi lub ustawić je na plastikowych podstawkach, dzięki czemu dłużej utrzymają w podłożu wilgoć. Kwiatom ciętym należy natomiast co 2-3 dni zmieniać wodę, dodając do niej środek przedłużający trwałość kwiatów lub umieścić je w wazonie z chłonąca wodę gąbką florystyczną (dostępną w każdym centrum ogrodniczym lub kwiaciarni).

Z czego zrobić trwałe wiązanki na grób

Poza chryzantemami, goździkami i kallami, groby możemy jednak udekorować także innymi roślinami. Wiązanki z kocanek ogrodowych, zatrwianów, wrzosów, szarłatów, wiekuistek czy krwawników nie są może typowym symbolem listopadowego święta, ale na groby nadają się znakomicie. Nie tylko stanowią doskonały materiał na wyjątkowe, trwałe i piękne bukiety, ale też wspaniale radzą sobie w trudnych, jesienno-zimowych warunkach, gdyż pozostają dekoracyjne i piękne nawet wtedy, gdy nie mają dostępu do wody, a temperatura powietrza spada poniżej zera. Wszystkie można też wcześniej zasuszyć, gdyż w takiej postaci pozostaną na grobach jeszcze dłużej.

Idealnym dopełnieniem każdej nagrobnej wiązanki, mogą być też trwałe dodatki takie jak np. zielone gałązki roślin iglastych (np. świerków, jodeł), ozdobne pędy z owocami (np. jarzębiny, ligustru, ozdobnych jabłoni, miechunki rozdętej, dzikiej róży, irgi), kwiatostany traw (także barwione), orzechy, szyszki, żołędzie, ciekawe gałązki (np. wierzby mandżurskiej) czy kwiaty gipsówki lub zatrwianu tatarskiego, tworzące wokół roślin delikatną mgiełkę.

Dzięki nim każda wiązanka zyska wyjątkowy charakter, a kwiaty wspaniałą oprawę. Trwałe dodatki i suszone kwiaty możemy też wykorzystać do stworzenia pięknego wieńca, który z powodzeniem może zastąpić tradycyjną wiązankę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl