Kiedy i jak wykopywać cebule kwiatów i jak o nie dbać

Katarzyna Józefowicz
Wykopywanie cebul kwiatów chroni je przed chorobami i pozwala im "odpocząć" - dzięki temu, w kolejnym sezonie rośliny będą pięknie kwitły.
Wykopywanie cebul kwiatów chroni je przed chorobami i pozwala im "odpocząć" - dzięki temu, w kolejnym sezonie rośliny będą pięknie kwitły. cstoten0 (Pixabay.com)
Koniec czerwca i pierwsza połowa lipca to czas wykopywania cebul roślin ozdobnych. Zadanie nie jest jednak proste, gdyż trzeba wiedzieć, kiedy i jak należy to zrobić oraz w jaki sposób zadbać o wykopane cebule, aby w kolejnym roku bujnie kwitły.

Dlaczego warto wykopywać cebule roślin ozdobnych

Cebule kwiatów ozdobnych wykopuje się na początku lata z kilku powodów. Przede wszystkim robi się to dlatego, że warunki panujące latem, nie sprzyjają okresowi spoczynku, w jaki wchodzą rośliny cebulowe po przekwitnieniu. Zmienna temperatura, ulewne deszcze oraz okresowe susze, zaburzają proces spoczynku i osłabiają rośliny.

Kolejnym problemem są choroby. Cebule pozostające w gruncie przez cały rok, narażone są na rozmaite choroby, które mogą całkowicie zniszczyć roślinę lub znacznie ją osłabić, hamując dalszy rozwój i zaburzając kwitnienie.

Powodem dla którego powinniśmy wykopywać cebule jest również brak miejsca do rozwoju. Rośliny cebulowe rozmnażają się głównie za pomocą cebulek przybyszowych, powstających u podstawy cebuli matecznej. U wielu gatunków po kwitnieniu cebula główna zamiera, a jej miejsce zajmuje duża cebula zastępcza oraz liczne, niewielkie cebulki potomne.

Jeśli cebulek utworzy się zbyt dużo, nie będą miały miejsca do dalszego rozwoju, przez co skarleją i nie wydadzą kwiatów. Po wykopaniu roślin, cebulki potomne mogą być wykorzystane do rozmnażania, należy jednak liczyć się z tym, że na pierwsze kwiaty będzie trzeba poczekać 2-3, a nawet 4 lata (np. tulipany).

Kiedy i jak wykopywać cebule kwiatów

Cebule roślin ozdobnych, w zależności od gatunku wykopuje się w różnych terminach. Po kwitnieniu, rośliny cebulowe zaczynają zasuszać liście, stopniowo przygotowując się do okresu spoczynku, co jest sygnałem do ich wykopywania. Mimo to warto znać najlepsze terminy do wykopywania poszczególnych gatunków, gdyż zmienna pogoda może zaburzyć proces zasychania liści.

Polecamy: Narcyz biały - pięknie pachnący kwiat z wiejskiego ogródka. Uprawa i pielęgnacja

Najwcześniej, bo już od połowy czerwca (15-30 czerwca) wykopuje się cebulki krokusów, szafirków i najwcześniejszych odmian tulipanów. Natomiast nieco później, bo na przełomie czerwca i lipca (koniec czerwca – 10-15 lipca) wykopuje się cebule cesarskiej korony, hiacyntów, narcyzów, cebulic i późnych odmian tulipanów.

Cebule wykopuje się podczas ciepłej, suchej pogody, najlepiej przy użyciu łopaty lub wideł o jak najszerszych zębach (np. wideł amerykańskich). Cebule są delikatne, dlatego z ziemi należy wydobywać je bardzo ostrożnie, aby nie spowodować uszkodzeń.

UWAGA: liści roślin cebulowych nie należy obcinać - powinny same zaschnąć (kiedy są zielone, zasilają cebulę i dzięki temu jest ona lepiej przygotowana do kolejnego sezonu). Liści nie powinno się też wiązać.

Czy cebulki trzeba wykopywać co roku?

Przystępując do wykopywania cebul roślin ozdobnych, warto jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki muszą być wykopywane corocznie. Niewielkie cebulice, krokusy, szafirki czy przebiśniegi, mogą pozostawać w gruncie przez 4-5 lat lub dłużej, a jedynie narcyzy, tulipany i hiacynty powinny być wykopywane corocznie lub ewentualnie co 2-3 lata, gdyż rośliny są wrażliwe na choroby grzybowe i bakteryjne, którym sprzyja ciepła i wilgotna, letnia pogoda.

Co zrobić z wykopanymi cebulami kwiatów

Po wykopaniu, cebule układa się pojedynczymi warstwami w ażurowych, drewnianych lub plastikowych skrzynkach i umieszcza w miejscu przewiewnym, suchym i ciemnym. Cebul nie należy pozostawiać na słońcu, gdyż wtedy łuska ochronna szybko się wykruszy, a delikatne wnętrze cebuli ulegnie poparzeniu.

Po 2-3 tygodniach wstępnego podsuszania, cebule należy oczyścić z resztek ziemi, fragmentów łodyg, opadających łusek, suchych liści oraz z nadmiaru korzeni (z wyjątkiem narcyzów, u których korzeni się nie usuwa). W tym czasie należy też usunąć cebule, które noszą ślady chorób lub uszkodzeń mechanicznych, powstałych np. podczas wykopywania.

Po oczyszczeniu, z cebul matecznych oddziela się młode cebulki potomne (tylko wtedy, gdy łatwo się odrywają), które przydadzą się do rozmnażania. Jeśli chcemy doczekać się z nich kwiatów już za rok lub dwa, powinniśmy pozostawić tylko największe egzemplarze, gdyż niewyrośnięte, malutkie cebulki mogą wydać kwiaty dopiero po 2-3, a nawet 4 latach uprawy.

Oczyszczone i przebrane cebule, ponownie umieszcza się w ażurowych skrzynkach i do czasu jesiennego sadzenia, pozostawia w miejscu suchym, ciepłym, ciemnym i przewiewnym, aby mogły bez przeszkód przejść okres spoczynku.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl