Krasnokwiat Katarzyny i białokwiatowy. Uprawa, pielęgnacja, wymagania

Katarzyna Józefowicz
Krasnokwiaty to bardzo dekoracyjne rośliny doniczkowe.
Krasnokwiaty to bardzo dekoracyjne rośliny doniczkowe. Juemi - pixabay.com
Krasnokwiaty to piękne rośliny doniczkowe, ale mają dość specyficzne wymagania. Podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować krasnokwiat Katarzyny i białokwiatowy.

Krasnokwiaty należały dawniej do popularnych i cenionych roślin doniczkowych, ale na lata popadły w zapomnienie. W ostatnim czasie jednak znów powracają do łask i coraz częściej pojawiają się na naszych parapetach. Trudno się temu dziwić, gdyż w porze kwitnienia wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Krasnokwiaty – co to za rośliny

Krasnokwiaty to byliny cebulowe, pochodzące z ciepłych rejonów świata (Afryka), dlatego w naszym klimacie muszą być uprawiane w doniczkach. Obecnie znanych jest około 80 gatunków tych roślin, ale w uprawie spotyka się głównie dwa z nich:

  • krasnokwiat białokwiatowy,
  • krasnokwiat Katarzyny.

Oba posiadają zbliżone wymagania uprawowe, ale wyglądają zupełnie inaczej.

Jak wygląda krasnokwiat białokwiatowy

Krasnokwiat białokwiatowy tworzy długie, szerokie, spłaszczone, skórzaste liście, wyrastające z cebuli i rozkładające się na przeciwległe boki. Swoim wyglądem i pokrojem przypominają liście falenopsisów, dlatego na parapecie dobrze wyglądają w ich towarzystwie.

Rośliny zakwitają wiosną i mogą kwitnąć aż do jesieni. Pojedyncze kwiaty nie są szczególnie dekoracyjne, gdyż są drobne i mają zredukowane działki kielicha oraz mocno wydłużone, białe pręciki, zakończone żółtopomarańczowymi pylnikami. Ponieważ jednak na szczycie sztywnego, wzniesionego, grubego pędu pojawia się ich kilkadziesiąt, tworzą bardzo ładny, biały, „pędzelkowaty”, ale niezbyt duży kwiatostan (średnica kilka centymetrów).

Kwiaty tego gatunku przypominają białe pędzelki. Krasnokwiat białokwiatowy ma liście zielone przez cały rok.
Kwiaty tego gatunku przypominają białe pędzelki. Krasnokwiat białokwiatowy ma liście zielone przez cały rok. Stux - pixabay.com

Jak wygląda krasnokwiat Katarzyny

Z tego względu bardziej popularny i atrakcyjniejszy jest krasnokwiat Katarzyny. Roślina rozwija duże, wzniesione, jasnozielone, szerokie, pofalowane na brzegach liście, które układają się wokół cebuli spiralnie, tworząc rodzaj pseudołodygi.

Jego kwiaty mają podobną budowę, co kwiaty poprzedniego gatunku, jednak razem tworzą znacznie większy, bardziej egzotyczny (średnicy ok. 10-15 cm) i niemal okrągły kwiatostan w intensywnym, czerwono-pomarańczowym kolorze (swoją barwę zawdzięczają kolorowym pręcikom).

Uprawa krasnokwiatów – podstawowe wymagania

Oba gatunki nie są trudne w uprawie, ale jeśli mają każdego roku pięknie kwitnąć i bujnie się rozwijać, wymagają zapewnienia odpowiednich warunków. W okresie wegetacyjnym (od marca do października) oczekują systematycznego, ale umiarkowanego podlewania oraz dostatecznie ciepłego (ok. 20-24°C) i bardzo jasnego stanowiska z rozproszonym światłem.

Preferują też żyzne, próchnicze i przepuszczalne podłoże, w którym nie będzie kumulował się nadmiar wody. Konieczny jest drenaż na dnie doniczki, gdyż woda zalegająca w pobliżu cebuli może powodować jej gnicie.

Krasnokwiat Katarzyny kwitnie na czerwono, a kwiatostany przybierają niemal kulisty kształt. Roślina często zasusza liście na zimę.
Krasnokwiat Katarzyny kwitnie na czerwono, a kwiatostany przybierają niemal kulisty kształt. Roślina często zasusza liście na zimę. Crepessuzette - pixabay.com

Pielęgnacja krasnokwiatów – cztery pory roku

Lato rośliny mogą spędzać zarówno w mieszkaniu jak i na zewnątrz, gdyż bardzo lubią świeże powietrze. Jesienią obu gatunkom trzeba zapewnić okres spoczynku (listopad-luty). Już od października należy mocno ograniczyć ich podlewanie, nie dopuszczając jednak do całkowitego wyschnięcia podłoża.

Zimę powinny spędzać w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, dzięki czemu będą mogły nabrać sił na kolejny sezon (temp. ok. 12-15°C). Dostęp światła w czasie zimowania jest szczególnie ważny dla krasnokwiatu białokwiatowego, który zachowuje swoje liście przez cały rok. Mniej istotny jest dla krasnokwiatu Katarzyny, który zimą czasem utrzymuje część liści, ale częściej całkowicie je zasusza.

Wiosną, po zakończeniu okresu spoczynku należy stopniowo zwiększyć temperaturę w miejscu zimowania roślin i coraz częściej je podlewać.

Jak i kiedy przesadzać krasnokwiaty

Wiosną rośliny możemy też przesadzić, ale trzeba pamiętać, że źle znoszą ten zabieg (lubią ciasne doniczki), dlatego należy przeprowadzać go jedynie w ostateczności (prawidłowo posadzona cebula powinna wystawać ok. 1/3 nad powierzchnię podłoża).

UWAGA - krasnokwiaty są trujące

Zabiegi pielęgnacyjne przy krasnokwiatach należy jednak zawsze wykonywać w rękawiczkach, gdyż rośliny zawierają w swoich tkankach substancje toksyczne (m.in. alkaloidy), które mogą podrażnić skórę.

Jak rozmnożyć krasnokwiat

Krasnokwiaty można też samodzielnie rozmnażać. Rośliny chętnie zawiązują nasiona, które po dojrzeniu (wtedy staja się czerwone) i usunięciu mięsistej otoczki nadają się do siewu. Sadzonki można też pozyskać, pobierając przy okazji wiosennego przesadzania cebulki potomne z rośliny matecznej. Decydując się na rozmnażanie krasnokwiatów, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż młode rośliny zakwitają dopiero po ok. 3-4 latach uprawy.

Krasnokwiaty mają zbliżone wymagania uprawowe. Jednym z podstawowych jest okres zimowego odpoczynku - inaczej nie będą kwitły.
Krasnokwiaty mają zbliżone wymagania uprawowe. Jednym z podstawowych jest okres zimowego odpoczynku - inaczej nie będą kwitły. Kimloannguyeningrass - pixabay.com

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl