Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) jest ozdobnym krzewem liściastym o bujnym kwiatostanie. Jego pędy wznoszą się ku górze na wysokość około 1-1,5 metra. Wczesną wiosną całe gałęzie, od podstawy pokryte są półpełnymi kwiatami. Kwiaty migdałka najczęściej są jasnoróżowe, ale mogą też być białe.
Okres kwitnienia migdałka jest bardzo wczesny i przypada na koniec kwietnia. Kwiaty tworzą się jeszcze przed powstaniem liści, co podkreśla ich bujny wygląd. Migdałek ma również ozdobne, karbowane liście w kształcie elipsy, ubarwione na jasnozielono.
Migdałki krzewiaste i pienne
Jak i kiedy przycinać krzew migdałka
Przycinanie pędów jest takie samo w przypadku odmian krzewiastych oraz piennych. Główne przycinanie migdałka powinno być przeprowadzane, kiedy krzew przekwitnie, czyli około czerwca. Migdałki wytwarzają najwięcej kwiatów na pędach kilkuletnich, więc przycinamy je tak, żeby pozostawić część pączków (krzew zawiązuje je latem).
Ważne jest, aby regularnie przycinać czyli dzikie, niechciane przyrosty, które osłabiają roślinę i hamują jej wzrost. Dzięki temu roślina będzie szybko wzrastała, a kwiatostan będzie bardzo bujny. Niechciane pędy należy przycinać częściowo, pozostawiając około 10-centymetrowe gałązki. Takie przycinanie wpływa pozytywnie na krzewienie rośliny oraz na późniejszy przyrost kwiatostanu.
Gdzie sadzić migdałki
Migdałek nie ma zbytnich wymagań glebowych, najlepiej wzrasta na żyznym podłożu, jednak można go umieszczać nawet na glebie piaskowej. Nie lubi za to gliniastych, nieprzepuszczalnych ziem. Migdałki lubią nasłonecznione miejsca. Jeśli krzew zostanie umieszczona w południowej części ogrodu, wówczas będzie kwitła wcześniej, tworząc estetyczną dekorację.
Warto też wybrać takie miejsce, które będzie osłonięte od wiatru. Ma to podwójne znaczenie. Po pierwsze - zmniejsza ryzyko przemarznięcia migdałka zimą i podczas wiosennych przymrozków. A po drugie - wiatr nie będzie zrywał kwiatów i pozostaną one nieco dłużej.
Migdałek jest nieduży, ale piękny. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednie wyeksponowanie. Roślina ta idealnie nadaje się do pojedynczych nasadzeń. Dobrze wygląda na tle białej ściany domu, drewnianej altany, ale też np. intensywnie zielonych iglaków (np. tuj czy cisów).
Jak sadzić migdałki
Sadzenie młodych migdałków powinno odbywać się przed rozpoczęciem lub po zakończeniu kwitnienia. Młodą roślinę należy umieścić w dołku dwukrotnie większym od objętości korzeni. Po wsadzeniu migdałka należy systematycznie i intensywnie nawadniać podłoże, aby roślina dobrze się ukorzeniła.
Warto wiedzieć
Migdałek trójkapowy (podobnie jak i migdałowiec pospolity) jest spokrewniony m.in. z czereśniami, wiśniami, brzoskwiniami, morelami oraz śliwami. Biologicznie wszystkie te drzewa to rodzaj... śliwa (Prunus).
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?