Nawozy zielone

Ewa Brodowska, Celtis
Nawozy zielone to specjalnie uprawiana masa roślinna, która następnie jest zakopywana w celu podniesienia żyzności gleby
Nawozy zielone to specjalnie uprawiana masa roślinna, która następnie jest zakopywana w celu podniesienia żyzności gleby KL
Użyźnianie gleby za pomocą zielonych nawozów rozpoczęło się już w czasach starożytnych. W XIX wieku naukowcy europejscy odkryli wiele istotnych korzyści, wynikających ze stosowania zielonych nawozów. Wtedy to rozpoczęto ich powszechne stosowanie.

W dzisiejszych czasach zielone nawozy uważane są za bardzo skuteczne, naturalne i przyjazne dla środowiska. W prosty sposób możemy nimi użyźnić niemal każdą powierzchnie ogrodu, co prowadzi do tego, że nasze uprawy są zdrowsze i dorodniejsze.

Zalety stosowania nawozów zielonych

Nawozy zielone bardzo dobrze sprawdzają się w nowych ogrodach, w których wcześniej wzrastała jedynie niekontrolowana roślinność. Dzięki ich zastosowaniu zmniejszamy poziom zachwaszczenia gleby, a więc zaoszczędzamy sobie późniejszych prac pielęgnacyjnych. W zielonych nawozach znajdują się także cenne składniki mineralne, które pozytywnie wpływają na intensywny rozwój wysadzanych w glebie roślin. Nie bez znaczenia jest także spulchnienie gleby oraz podwyższenie w niej zawartości próchnicy.

Dowiedz sięJak zwiększyć zbiory pomidorów, papryki, marchwi i ziemniaków

Rośliny na nawóz zielony

Aby otrzymać nawóz zielony, możemy zasadzić wiele gatunków roślin. Najczęściej stosowane są bogate w azot rośliny, należące do rodziny motylkowych (łubin, wyka, koniczyna). Jako nawóz nadają się także rośliny z rodziny krzyżowych (gorczyca, rzepak) a także życice, słonecznik, gryka, żyto oraz nagietki. Dzięki powyższym roślinom, gleba zyskuje cenne związki mineralne, następuje jej spulchnienie, a poziom azotu ulega istotnej optymalizacji.

Jak stosować nawóz zielony w przydomowym ogrodzie?

Nawóz zielony możemy stosować pomiędzy okresami sadzenia roślin właściwych lub po zebraniu plonów. Przed wysianiem roślin na nawóz powinniśmy oczyścić i spulchnić glebę. Dobrze jest także odpowiednio ją użyźnić. Gdy rośliny na nawóz osiągną pożądaną fazę rozwoju (najlepsze są rośliny młode z elastycznymi, szybko rozkładającymi się pędami) wkopujemy je dokładnie w glebę. Termin ich wkopywania zależy od rodzaju nawożenia, warunków pogodowych oraz od odmiany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl