Nawozy zielone

Ewa Brodowska, Celtis
Nawozy zielone to specjalnie uprawiana masa roślinna, która następnie jest zakopywana w celu podniesienia żyzności gleby
Nawozy zielone to specjalnie uprawiana masa roślinna, która następnie jest zakopywana w celu podniesienia żyzności gleby KL
Użyźnianie gleby za pomocą zielonych nawozów rozpoczęło się już w czasach starożytnych. W XIX wieku naukowcy europejscy odkryli wiele istotnych korzyści, wynikających ze stosowania zielonych nawozów. Wtedy to rozpoczęto ich powszechne stosowanie.

W dzisiejszych czasach zielone nawozy uważane są za bardzo skuteczne, naturalne i przyjazne dla środowiska. W prosty sposób możemy nimi użyźnić niemal każdą powierzchnie ogrodu, co prowadzi do tego, że nasze uprawy są zdrowsze i dorodniejsze.

Zalety stosowania nawozów zielonych

Nawozy zielone bardzo dobrze sprawdzają się w nowych ogrodach, w których wcześniej wzrastała jedynie niekontrolowana roślinność. Dzięki ich zastosowaniu zmniejszamy poziom zachwaszczenia gleby, a więc zaoszczędzamy sobie późniejszych prac pielęgnacyjnych. W zielonych nawozach znajdują się także cenne składniki mineralne, które pozytywnie wpływają na intensywny rozwój wysadzanych w glebie roślin. Nie bez znaczenia jest także spulchnienie gleby oraz podwyższenie w niej zawartości próchnicy.

Dowiedz sięJak zwiększyć zbiory pomidorów, papryki, marchwi i ziemniaków

Rośliny na nawóz zielony

Aby otrzymać nawóz zielony, możemy zasadzić wiele gatunków roślin. Najczęściej stosowane są bogate w azot rośliny, należące do rodziny motylkowych (łubin, wyka, koniczyna). Jako nawóz nadają się także rośliny z rodziny krzyżowych (gorczyca, rzepak) a także życice, słonecznik, gryka, żyto oraz nagietki. Dzięki powyższym roślinom, gleba zyskuje cenne związki mineralne, następuje jej spulchnienie, a poziom azotu ulega istotnej optymalizacji.

Jak stosować nawóz zielony w przydomowym ogrodzie?

Nawóz zielony możemy stosować pomiędzy okresami sadzenia roślin właściwych lub po zebraniu plonów. Przed wysianiem roślin na nawóz powinniśmy oczyścić i spulchnić glebę. Dobrze jest także odpowiednio ją użyźnić. Gdy rośliny na nawóz osiągną pożądaną fazę rozwoju (najlepsze są rośliny młode z elastycznymi, szybko rozkładającymi się pędami) wkopujemy je dokładnie w glebę. Termin ich wkopywania zależy od rodzaju nawożenia, warunków pogodowych oraz od odmiany.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie