Gotowe nawozy i preparaty do ochrony roślin są dostępne w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Ale czy środki chemiczne mogą być zdrowsze od naturalnych metod? Warto je poznać i wypróbować. Domowe sposoby pielęgnacji kwiatów doniczkowych mogą pomóc przetrwać szczególnie trudny okres zimowy. Korzystając z nich możemy pokonać szarą pleśń, uniknąć plamistości liści, gnicia korzeni, zgnilizny bakteryjnej, czy mączniaka prawdziwego.
Walka ze szkodnikami roślin doniczkowych
Zapowiedzią kłopotów są również szkodniki. Mszyce, które najczęściej atakują azalie, fuksje, pelargonie. Zmorą roślin cytrusowych są tarczniki. Popularne kaktusy, fikusy, hoje i anturia atakowane są przez wełnowce. Bluszcze i draceny są niszczone przez przędziorki. Barwne pelargonie i piękne fuksje narażone są na działanie mączlików. Jak wydać wojnę domowym szkodnikom?
Skuteczne sposoby walki ze szkodnikami
- Fusy z kawy i herbaty – ponieważ zawierają potas, przyczyniają się do spulchniania gleby. Poprawiają również jej zdolność magazynowania wody. Rośliny rosną bujniej. Jeśli się je popryska kilka razy w tygodniu resztkami czarnej herbaty, przeciwdziała się mszycom. Górna warstwa ziemi posypana fusami z herbaty ochroni je przed muszkami.
- Ząbki czosnku działają jak antybiotyk nie tylko na człowieka. Po dodaniu jednego ząbku czosnku do ziemi, będą one przeciwdziałać mszycom, przędziorkom, tarcznikom. Wykorzystywany jest również w chorobach grzybowych i bakteryjnych. Przepis na wywar z czosnku: cztery szklanki wody, pół ząbka czosnku, proporcje 1:10.
- Pieprz – dobry do odstraszania kotów. Posypany wokół doniczki zniechęca zwierzaki od podskubywania roślin. Niegroźny ani dla zwierząt ani dla kwiatów.
Inne pomysły na poprawę wyglądu roślin doniczkowych
- Piwo – po przetarciu liści, nabiorą połysku.
- Skorupki z jaj – są źródłem azotu i węglanu wapnia. Pokruszone skorupki jajek należy zalać wodą i odstawić na mniej więcej dwa tygodnie. Miksturę można wykorzystać do podlewania kwiatów. Można też drobno rozgnieść skorupki i wmieszać je od razu do ziemi w doniczce. Uwaga – tej mikstury nie należy używać do kwiatów, które wymagają kwaśnego podłoża.
- Popiół z ogniska lub kominka – wymieszany z ziemią, czyni ją bardziej żyzną. Odkwasza podłoże, zawiera ważne składniki mineralne.
- Woda z szarym mydłem – dzięki niej można pozbyć się mszyc, tarczników, wełnowców. Spryskuje się liście, a następnego dnia kwiaty powinny zostać spłukane.
- Drożdże – bardzo dobry nawóz, jeśli się je wymiesza z odrobiną wody.
- Soda oczyszczona – może pomóc pozbyć się mszyc, mączlików i roztoczy. Roztwór: 1/3 szklanki oleju, 1 łyżeczka sody. 2 łyżeczki roztworu wymieszać z ciepłą wodą. Po wstrząśnięciu, spryskać kwiaty.
Właściciele akwariów, gdy wymieniają wodę rybkom, nie powinni jej wylewać. Woda z akwarium doskonale nadaje się do podlewania i nawożenia roślin doniczkowych.