Porządnie wykonany ogród w dobrej cenie

Maja Nadgrodkiewicz, architekt krajobrazu i specjalista ds. marketingu w MyGreenSpace
Zakładanie ogrodu to tak samo ważna inwestycja, jak budowa domu. Niestety, wiele osób często o tym zapomina, w efekcie czego możemy podziwiać całe osiedla pięknych domów w paskudnych ogrodach.
W naszym otoczeniu jest niestety sporo takich "koszmarnych" ogrodów.
W naszym otoczeniu jest niestety sporo takich "koszmarnych" ogrodów. MyGreenSpace.pl

Zaprojektowanie ogrodu warto powierzyć osobie z odpowiednimi kompetencjami. Architekt krajobrazu nie tylko ładnie, ale przede wszystkim dobrze zaprojektuje ogród, uwzględniając wszelkie aspekty inżynieryjne i geograficzne, takie jak fizjografia terenu, stosunki wodne, PH i skład gleby, czy kierunki świata (wystawa wobec słońca, wiatru). Dobierze też rośliny, które będą właściwe dla lokalnych warunków i na dane stanowisko.

Często inwestor próbuje na własną rękę zakładać ogród lub powierza to firmie, która zaproponuje najniższą cenę za usługę. Trend ten umocniły zwłaszcza popularne w ostatnich latach serwisy ogłoszeniowe, gdzie na zapytanie ofertowe może odpowiedzieć w zasadzie każdy. Nikt nie lubi przepłacać, ale trzeba pamiętać, że taniej nie oznacza lepiej. Jeżeli ktoś składa ofertę znacznie niższą od standardowych, powinno to dać inwestorowi do myślenia. Mogą z tego potem wyjść takie kwiatki, jak na zdjęciu poniżej.

Brzydki ogród
ze strony https://www.blogger.com/profile/09161288102578516246 , autor zdjęcia: Stephannie Canavaugh

W najlepszym wypadku kończy się poprawkami, które są kosztowne i niestety długotrwałe. W rzeczywistości większość dobrych firm działających na rynku nie ma wygórowanych cen i zawsze stara się dostosować do wymagań inwestora. Takie firmy można znaleźć w serwisie mygreenspace.pl, który promuje tylko dobre praktyki i rzetelnych wykonawców.
Okazuje się też, że ogrody można wykonywać: i dobrze, i za rozsądną cenę. Oto przykład z Wrocławia. Takie warunki zastał architekt krajobrazu:

Źle zaprojektowany i wykonany ogród będzie tylko straszył.
Źle zaprojektowany i wykonany ogród będzie tylko straszył. MyGreenSpace.pl
Ogród źle zaprojektowany
MyGreenSpace.pl

Ogród był bardzo trudny, ponieważ nie miał odwodnienia. Zadaniem architekta krajobrazu oraz e-Wykonawcy było nie tylko przywrócenie ładu estetycznego, ale przede wszystkim uregulowanie stosunków wodnych na działce. W efekcie powstał ogród wodny, którego drenaż kieruje wodę do zbiornika, który pełni dwie funkcje: retencyjno-oczyszczającą, o charakterze biologicznym oraz dekoracyjną. Zbiornik retencyjno-oczyszczający wykorzystuje zdolności roślin do filtrowania i sorpcji nadmiaru wody. Części zostały od siebie na stałe oddzielone ścianą zbiornika, dzięki czemu nie dochodzi do mieszania się chemicznie oczyszczanej wody w zbiorniku ozdobnym z częścią biologiczną. Przy zbiorniku zbudowano taras naziemny z deski drewnianej. Powierzchnia tarasu przekracza 20 metrów kwadratowych. Wystawa tarasu jest południowa, co sprzyja wypoczynkowi na słońcu.

Realizacja ogrodu wymagała wymiany części ziemi gliniastej i rozluźniania jej piaskiem, na całej powierzchni ogrodu (160 m2). Same prace ziemne trwały prawie tydzień. Jak wiadomo, ani taras, ani tym bardziej urządzenia wodne nie należą do najtańszych w wykonaniu. Wydawać by się zatem mogło, że realizacja takiego ogrodu jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem, tymczasem koszt całkowity (wraz z projektem) nie przekroczył 35 tysięcy złotych. Dowodzi to, że wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, takich jak konsultacje online czy dropshipping (system e-commerce wykorzystywany przez e-Wykonawców do kupna online produktów poprzez serwis mygreenspace.pl), wpływają na obniżenie całościowych kosztów projektu i realizacji ogrodu.

Wizualizacja ogrodu ze zbiornikiem retencyjno-oczyszczającym.
Wizualizacja ogrodu ze zbiornikiem retencyjno-oczyszczającym. Wizualizacje wykonane w aplikacji MyGreenSpace
Wizualizacja ogrodu z drewnianym tarasem
Wizualizacja ogrodu z drewnianym tarasem Wizualizacje wykonane w aplikacji MyGreenSpace

Na podstawie wizualizacji powstał nowoczesny i minimalistyczny ogród, który nie tylko cieszy oko, ale także funkcjonuje nawet w najbardziej deszczową pogodę.

Realizacja ogrodu wg projektu
MyGreenSpace.pl
Zdjęcia ogrodu zostały wykonane zaraz po jego realizacji.
Zdjęcia ogrodu zostały wykonane zaraz po jego realizacji. MyGreenSpace.pl

Autorem projektu jest architekt krajobrazu MyGreenSpace, mgr inż. arch. kraj. Maja Nadgrodkiewicz. Za jego realizację odpowiada współpracujący z portalem e-Wykonawca, firma Ogrodowe Szaleństwo.
Opisany w artykule serwis oraz aplikacja powstały w Polsce z inicjatywy p. Małgorzaty Stuła, absolwentki ogrodnictwa, która pracę nad MyGreenSpace rozpoczęła niedługo po ukończeniu studiów, w 2012 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl