Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Drzewa z zadbanymi koronami nadają otoczeniu domu radosny wygląd i tworzą piękny pejzaż zachęcający do delektowania się pięknem przyrody.
Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi

Warto pamiętać o tym, że drzewom należy pomagać w zachowaniu stabilnej formy i zdrowej kondycji, np. kształtując i prześwietlając koronę. Usuwanie suchych i chorych gałęzi oraz gałązek wyrastających pod kątem ostrym w stosunku do pnia,  zapewnia także bezpieczeństwo strefy wokół drzewa podczas burz i wichur.

Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi

Na początku wiosny warto przyjrzeć się drzewkom owocowym i odpowiednio prześwietlić ich koronę, by wszystkie gałęzie i pąki miały pełny dostęp do słonecznego światła. Taki zabieg odrodzi drzewko i zapewni nam bardziej obfite plony owocowe.

Formowanie koron drzew, np. w kształt kuli, sześcianu czy stożka, podnosi walory estetyczne ogrodu i nadaje mu indywidualny charakter. Gatunki iglaste należy formować na początku wiosny. Drzewa liściaste można formować przez cały rok, a najlepiej w najchłodniejszych miesiącach (listopad-marzec). Odmiany „płaczące”, jak brzoza, klon i orzech, w których soki zaczynają intensywnie krążyć już od pierwszych cieplejszych temperatur przycinamy przed rozpoczęciem okresu wegetacji lub dopiero podczas pełni lata (czerwiec – wrzesień).

Wiosną z reguły usuwamy gałązki stare, chore i uschnięte. Warto przy tej pracy przestrzegać kilku zasad:

  • przede wszystkim dobrze jest poznać potrzeby drzew, by wiedzieć jakie gatunki można przycinać, na jakim etapie ich rozwoju i o jakiej porze roku. Obserwujmy jak dane drzewko się rozrasta, co ułatwi nam ocenę intensywności przycinania i zachowanie naturalnego kształtu rośliny,
  • warto też wiedzieć w jakim celu je przycinamy: pielęgnacyjnym, formującym, prześwietlającym, korygującym, odmładzającym, czy też stosujemy po prostu cięcie techniczne,
  • w przypadku cięcia formującego, którego celem jest kształtowanie korony, wyprowadzanie jej wzwyż, należy zadbać o zachowanie dominacji pnia głównego i równomierny układ gałęzi. Dzięki temu zapewniamy roślinie trwałość i wytrzymałość na rozłamanie. Cięcia formujące najlepiej jest wykonywać w przypadku młodych drzew – w pierwszych latach ich rozwoju,
  • jeśli zamierzamy prześwietlić drzewo, musimy zachować umiar i nie powinniśmy jednorazowo usuwać więcej niż 15% korony,
  • cięcia techniczne natomiast, stosowane wówczas, gdy gałęzie zasłaniają okna, drzwi lub stwarzają niebezpieczeństwo zetknięcia się z przewodami pod napięciem, itd. ,można wykonywać o każdej porze roku,
  • cięcie powinno być prostopadłe do gałęzi, proste i gładkie,
  • ponieważ jakość cięcia ma ogromne znaczenie dla kondycji drzewa, należy z nie mniejszą uwagą przyjrzeć się narzędziom pracy – czyli sprawdzić czystość i przede wszystkim ich ostrość. Stosowanie nawet lekko przytępionych ostrzy rani drzewa i poszerza powierzchnie wrażliwe na wnikanie czynników chorobotwórczych.

Wygodnym i poręcznym instrumentem do przycinania gałęzi jest podkrzesywarka SSPP E wchodząca w skład narzędzia wielofunkcyjnego Honda Versatool. Podkrzesywarka ta, z ostrzem o długości 28 cm, służy do ucinania gałęzi o średnicy do 15 cm. Dzięki doskonałemu wyważeniu jest bardzo łatwa w obsłudze i wygodna w użyciu, co umożliwia wykonywanie precyzyjnych i prawidłowych cięć na znacznej wysokości. Łączona jest z jednostką napędową Honda UMC435 pracującą na niezawodnym silniku 4-suwowym GX35 o mocy 1,3 KM, którego unikalną zaletą, podkreślaną przez użytkowników, jest natychmiastowy rozruch.

Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi
Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi

Zasięg pracy może być dodatkowo poszerzany za pomocą przedłużek – długiej i  krótkiej (100 lub 50 cm). Konstrukcja narzędzia wraz z jego precyzyjnym wyważeniem, zapewnia komfortowe warunki pracy – operator, stojąc stabilnie na ziemi, w bezpieczny sposób może dosięgnąć gałęzi w wyższych strefach drzew. Narzędzie sprawdza się w rękach właścicieli ogrodów i sadów, jak i arborystów oraz innych profesjonalistów zajmujących się pielęgnacją zieleni.

Praktyczne zagospodarowanie ściętych gałęzi

Konsekwencją przycinania koron drzew są pozostałości w postaci gałęzi. W przypadku większego ich stosu powstaje pytanie co z nimi zrobić – pytanie ważne zwłaszcza w kontekście przepisów prawnych dotyczących palenia ognisk i warto  sprawdzić jakie regulacje obowiązują na terenie danej gminy -  niektóre władze gminne wprowadziły na swoim obszarze całkowity zakaz palenia ognisk.
Praktycznym sposobem uprzątnięcia stosu gałęzi jest rębak – maszyna przeznaczona do sprawnego rozdrobnienia gałęzi i przekształcenia ich w zrębek, które następnie można zagospodarować na kilka sposobów, np.: do ściółkowania rabat kwiatowych i podłoża pod krzewami czy drzewami, do zasilenia kompostownika, a także jako opał w kominku.

Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi
Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi
Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi

Wygodnym i łatwym w obsłudze jest rębak GTS 1300 pracujący na niezawodnym w wieloletniej eksploatacji silniku Honda GX 390 o mocy 11 KM. Konstrukcja nowoczesnego silnika obniża zużycie paliwa (czysta bezołowiowa benzyna) i redukuje emisję spalin, a jego niski poziom wibracji generuje dźwięk, który nie jest uciążliwy ani dla operatora, ani dla otoczenia. Spalinowy rębak GTS 1300,  dostępny w sieci sprzedaży Aries Power Equipment, sprawdza się w każdych warunkach i jest stosowany przez użytkowników indywidualnych jak i profesjonalistów.
Jest to maszyna wydajna, mobilna i  stabilna. Dodatkowym atutem jest łatwość jej serwisowania - konserwacji wymagają tylko: 2 paski, 2 dwustronne ostrza, przeciw nóż i silnik. Bardzo sprawnie rozdrabnia gałęzie o przekroju do 8,5 cm a  opcje ustawienia komina wyrzutowego w pionie (góra/dół) umożliwiają  precyzyjne skierowanie strumienia zrębków w konkretnie wybrane miejsce, np. na taczkę, przyczepę. Szeroki podajnik z osłoną oraz stabilność maszyny zwiększają bezpieczeństwo pracy i ułatwiają jej obsługę. Wyłącznik bezpieczeństwa zapewnia natychmiastowe zatrzymanie silnika w sytuacji powstania ewentualnego zagrożenia. Duże koła umożliwiają sprawne przemieszczanie maszyny, a kompaktowa konstrukcja maszyny usprawnia załadunek na przyczepę lub jej przemieszczenie przez furtkę ogrodową nawet przez jedną osobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl