Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Drzewa z zadbanymi koronami nadają otoczeniu domu radosny wygląd i tworzą piękny pejzaż zachęcający do delektowania się pięknem przyrody.
Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi

Warto pamiętać o tym, że drzewom należy pomagać w zachowaniu stabilnej formy i zdrowej kondycji, np. kształtując i prześwietlając koronę. Usuwanie suchych i chorych gałęzi oraz gałązek wyrastających pod kątem ostrym w stosunku do pnia,  zapewnia także bezpieczeństwo strefy wokół drzewa podczas burz i wichur.

Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi

Na początku wiosny warto przyjrzeć się drzewkom owocowym i odpowiednio prześwietlić ich koronę, by wszystkie gałęzie i pąki miały pełny dostęp do słonecznego światła. Taki zabieg odrodzi drzewko i zapewni nam bardziej obfite plony owocowe.

Formowanie koron drzew, np. w kształt kuli, sześcianu czy stożka, podnosi walory estetyczne ogrodu i nadaje mu indywidualny charakter. Gatunki iglaste należy formować na początku wiosny. Drzewa liściaste można formować przez cały rok, a najlepiej w najchłodniejszych miesiącach (listopad-marzec). Odmiany „płaczące”, jak brzoza, klon i orzech, w których soki zaczynają intensywnie krążyć już od pierwszych cieplejszych temperatur przycinamy przed rozpoczęciem okresu wegetacji lub dopiero podczas pełni lata (czerwiec – wrzesień).

Wiosną z reguły usuwamy gałązki stare, chore i uschnięte. Warto przy tej pracy przestrzegać kilku zasad:

  • przede wszystkim dobrze jest poznać potrzeby drzew, by wiedzieć jakie gatunki można przycinać, na jakim etapie ich rozwoju i o jakiej porze roku. Obserwujmy jak dane drzewko się rozrasta, co ułatwi nam ocenę intensywności przycinania i zachowanie naturalnego kształtu rośliny,
  • warto też wiedzieć w jakim celu je przycinamy: pielęgnacyjnym, formującym, prześwietlającym, korygującym, odmładzającym, czy też stosujemy po prostu cięcie techniczne,
  • w przypadku cięcia formującego, którego celem jest kształtowanie korony, wyprowadzanie jej wzwyż, należy zadbać o zachowanie dominacji pnia głównego i równomierny układ gałęzi. Dzięki temu zapewniamy roślinie trwałość i wytrzymałość na rozłamanie. Cięcia formujące najlepiej jest wykonywać w przypadku młodych drzew – w pierwszych latach ich rozwoju,
  • jeśli zamierzamy prześwietlić drzewo, musimy zachować umiar i nie powinniśmy jednorazowo usuwać więcej niż 15% korony,
  • cięcia techniczne natomiast, stosowane wówczas, gdy gałęzie zasłaniają okna, drzwi lub stwarzają niebezpieczeństwo zetknięcia się z przewodami pod napięciem, itd. ,można wykonywać o każdej porze roku,
  • cięcie powinno być prostopadłe do gałęzi, proste i gładkie,
  • ponieważ jakość cięcia ma ogromne znaczenie dla kondycji drzewa, należy z nie mniejszą uwagą przyjrzeć się narzędziom pracy – czyli sprawdzić czystość i przede wszystkim ich ostrość. Stosowanie nawet lekko przytępionych ostrzy rani drzewa i poszerza powierzchnie wrażliwe na wnikanie czynników chorobotwórczych.

Wygodnym i poręcznym instrumentem do przycinania gałęzi jest podkrzesywarka SSPP E wchodząca w skład narzędzia wielofunkcyjnego Honda Versatool. Podkrzesywarka ta, z ostrzem o długości 28 cm, służy do ucinania gałęzi o średnicy do 15 cm. Dzięki doskonałemu wyważeniu jest bardzo łatwa w obsłudze i wygodna w użyciu, co umożliwia wykonywanie precyzyjnych i prawidłowych cięć na znacznej wysokości. Łączona jest z jednostką napędową Honda UMC435 pracującą na niezawodnym silniku 4-suwowym GX35 o mocy 1,3 KM, którego unikalną zaletą, podkreślaną przez użytkowników, jest natychmiastowy rozruch.

Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi
Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi

Zasięg pracy może być dodatkowo poszerzany za pomocą przedłużek – długiej i  krótkiej (100 lub 50 cm). Konstrukcja narzędzia wraz z jego precyzyjnym wyważeniem, zapewnia komfortowe warunki pracy – operator, stojąc stabilnie na ziemi, w bezpieczny sposób może dosięgnąć gałęzi w wyższych strefach drzew. Narzędzie sprawdza się w rękach właścicieli ogrodów i sadów, jak i arborystów oraz innych profesjonalistów zajmujących się pielęgnacją zieleni.

Praktyczne zagospodarowanie ściętych gałęzi

Konsekwencją przycinania koron drzew są pozostałości w postaci gałęzi. W przypadku większego ich stosu powstaje pytanie co z nimi zrobić – pytanie ważne zwłaszcza w kontekście przepisów prawnych dotyczących palenia ognisk i warto  sprawdzić jakie regulacje obowiązują na terenie danej gminy -  niektóre władze gminne wprowadziły na swoim obszarze całkowity zakaz palenia ognisk.
Praktycznym sposobem uprzątnięcia stosu gałęzi jest rębak – maszyna przeznaczona do sprawnego rozdrobnienia gałęzi i przekształcenia ich w zrębek, które następnie można zagospodarować na kilka sposobów, np.: do ściółkowania rabat kwiatowych i podłoża pod krzewami czy drzewami, do zasilenia kompostownika, a także jako opał w kominku.

Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi
Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi
Przycinanie drzew i zagospodarowanie gałęzi

Wygodnym i łatwym w obsłudze jest rębak GTS 1300 pracujący na niezawodnym w wieloletniej eksploatacji silniku Honda GX 390 o mocy 11 KM. Konstrukcja nowoczesnego silnika obniża zużycie paliwa (czysta bezołowiowa benzyna) i redukuje emisję spalin, a jego niski poziom wibracji generuje dźwięk, który nie jest uciążliwy ani dla operatora, ani dla otoczenia. Spalinowy rębak GTS 1300,  dostępny w sieci sprzedaży Aries Power Equipment, sprawdza się w każdych warunkach i jest stosowany przez użytkowników indywidualnych jak i profesjonalistów.
Jest to maszyna wydajna, mobilna i  stabilna. Dodatkowym atutem jest łatwość jej serwisowania - konserwacji wymagają tylko: 2 paski, 2 dwustronne ostrza, przeciw nóż i silnik. Bardzo sprawnie rozdrabnia gałęzie o przekroju do 8,5 cm a  opcje ustawienia komina wyrzutowego w pionie (góra/dół) umożliwiają  precyzyjne skierowanie strumienia zrębków w konkretnie wybrane miejsce, np. na taczkę, przyczepę. Szeroki podajnik z osłoną oraz stabilność maszyny zwiększają bezpieczeństwo pracy i ułatwiają jej obsługę. Wyłącznik bezpieczeństwa zapewnia natychmiastowe zatrzymanie silnika w sytuacji powstania ewentualnego zagrożenia. Duże koła umożliwiają sprawne przemieszczanie maszyny, a kompaktowa konstrukcja maszyny usprawnia załadunek na przyczepę lub jej przemieszczenie przez furtkę ogrodową nawet przez jedną osobę.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl