Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Jest wiele roślin doniczkowych, które nie mają dużych wymagań. Warto się na nie zdecydować, jeśli nie możemy poświęcać kwiatom zbyt dużo czasu.
Jest wiele roślin doniczkowych, które nie mają dużych wymagań. Warto się na nie zdecydować, jeśli nie możemy poświęcać kwiatom zbyt dużo czasu. Freja - pixabay.com
Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie to marzenie wielu osób, które lubią kwiaty, ale nie mają czasu zajmować się nimi. Na szczęście istnieje wiele gatunków, które mogą być spełnieniem tego marzenia.

Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie, charakteryzuje to, że nie trzeba poświęcać im wiele uwagi. Wiele z nich pochodzi z egzotycznych zakątków – od nowogwinejskich dżungli, przez Afrykę, po Indie. To egzotyczne pochodzenie sprawia, że rośliny są odporne na trudne warunki, a wyglądają bardzo efektownie. Niestety często nie mają polskich nazw, a tylko łacińskie – ale spokojnie – najczęściej ich nazwa jest bardziej skomplikowana niż uprawa.
Ze względu na łatwość uprawy można podzielić je na takie, które nie wymagają częstego podlewania (między kolejnymi dostawami wody, ziemia może przesychać) oraz takie, które wymagają regularnego podlewania.

Rośliny wymagające umiarkowanego podlewania
Epipremnum aureum to pnącze o zielono-białych (ze złotawym odcieniem) liściach. Efektownie wygląda umieszczone w wiszącej doniczce lub pnące się po podporach. Może rosnąć w słońcu i półcieniu, preferuje raczej suchą glebę. Niedogodnością jest to, że wszystkie elementy rośliny są trujące. Podobne wymagania ma sansewieria, czyli wężownica gwinejska (Sansevieria trifasciata zwana też „językiem teściowej”). Jej szablaste, proste liście bardzo dobrze wyglądają w nowoczesnych aranżacjach. Wdzięcznym obiektem jest też zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – pod tą skomplikowaną nazwę kryje się roślina o ciemnozielonych, błyszczących liściach, wyrastających z długich łodyg. Można ją ustawić w słońcu lub cieniu – i niezbyt często podlewać.
W umiarkowanym lub jasnym świetle dobrze będzie rosła hoja (Hoya carnosa), której liście wyglądają jak powleczone woskiem i mogą być dwukolorowe. W dodatku hoja wytwarza intensywnie pachnące kwiaty. Nie przepada tylko za przenoszeniem z miejsca na miejsce.
Częstego podlewania nie wymaga też figowiec sprężysty – fikus (Ficus elastica). Roślina rośnie bardzo szybko, ale można ją przycinać. Podobne wymagania ma inny figowiec – lirolistny (Ficus lyrata). Równie mało wymagające są draceny – najbardziej popularna, dracena obrzeżona (Dracaena marginata) i nieco bardziej ozdobna – dracena deremeńska (Dracaena deremensis). Mogą rosnąć w półcieniu lub jasnym świetle, a ziemia w ich doniczkach może przesychać między jednym, a drugim podlewaniem.

Rośliny wymagające regularnego podlewania
Do takich roślin należy bluszcz pospolity (Hedera helix), który równie dobrze można uprawiać w ogródku, co w doniczkach. Dobrze rośnie w półcieniu i słońcu, a jego łodygi mogą pnąć się po podporach lub malowniczo zwisać z doniczki.
Efektownie wygląda zielistka (Chlorophytum comosum) o biało-zielonych liściach, wytwarzająca delikatne, białe kwiatki. Bardzo łatwo się rozmnaża przez zwisające odrosty. Powinna stać w jasnym miejscu. W przeciwieństwie do niej, zroślicha (Syngonium podophyllum) preferuje cień i półcień, a jej sercowate liście pięknie się przebarwiają. Również w cieniu rośnie pnącze – cissus rombolistny (Cissus rhombifolia). Ma błyszczące ciemnozielone listki, doskonale wygląda w wiszących doniczkach.
Niezwykle dekoracyjne, różnokolorowe liście ma kroton (Codiaeum variegatum pictum). Lubi jasne światło – ale nie może być wystawiony bezpośrednio na promienie słoneczne. Poza tym powinniśmy roślinę zraszać wodą. Niestety należy uważać, bo kroton jest trujący.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl