Rośliny na suche murki

Maciej Aleksandrowicz
Suche murki nazywane też kwiatowymi pełnią w ogrodach podwójną rolę. Są jednocześnie elementem małej architektury ogrodowej oraz roślinną ozdobą ogrodu.

Podłoże i posadzone w nim rośliny są żywą zaprawą łączącą kamienie tworzące kwiatowy murek.

Jak wybierać rośliny do obsadzania suchych murków?

Już sama nazwa „suchy murek” daje sygnał jakie rośliny sprawdzą się w takich warunkach. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na rośliny, które przez dłuższe okresy czasu będą potrafiły znieść brak wilgoci i silne nasłonecznienie. Ponadto nie mogą być to rośliny, które mocno się rozrastają i mają rozrośnięty system korzeniowy. Murek z czasem powinien stworzyć kwitnącą lub zieloną ścianę, a rośliny muszą zadowolić się niewielką przestrzenią do rozwoju w szczelinach pomiędzy kamieniami.  

Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?

Niewielka ilość podłoża, które pełni rolę zaprawy w suchych murkach zadowoli rośliny, które wykorzystuje się do tworzenia ogrodów skalnych. Ich niewielkie korzenie będą dobrze się czuły w szczelinach pomiędzy kamieniami – nawet na pionowych ścianach.

Spośród małych roślin skalnych warto polecić: macierzankę piaskową, rogownicę kutnerowatą, różne gatunki rojników i rozchodników, liczne odmiany skalnic, gęsiówkę kaukaską, goździk skalny, żagwiny, zawciąg nadmorski, smagliczkę skalną, dzwonek karpacki.  
Do obsadzenia murków, które znajdują się w miejscach nieco bardziej zacienionych możemy wykorzystać np. bluszcze, barwinek, runiankę, paprocie, dzwonki czy fiołki.

Na szczycie murków możemy posadzić nieco większe byliny lub rośliny płożące, które rozrastając się nisko przy ziemi umocnią skarpę za murkiem.
Mogą to być niskie krzewy iglaste i liściaste np.: jałowiec pospolity `Green Carpet`, jałowiec płożący `Blue Chip`, `Golden Carpet`, `Prince of Wales`), irgę Dammera `Eichholz` lub `Coral Beauty`, miniaturowe odmiany berberysów o barwnych liściach (np. berberys Thunberga `Bagatelle`, `Atropurpurea Nana`, `Green Carpet`), miniaturowe odmiany kosodrzewiny (np. sosna górska `Ophir`, `Pumilio`).

Jak sadzić rośliny na suchym murku?

Sadzonki najmniejszych roślin (np. rozchodniki, rojniki) umieszczamy w małych szczelinach pomiędzy kamieniami na pionowej ścianie. Optymalne podłoże dla roślin w murku kwiatowym, które  ma także spełniać rolę zaprawy to ziemia gliniasto-torfowa lub tzw. ziemia ogrodowa dostępna w centrach i sklepach ogrodniczych. Podłoże można zmieszać z drobnym żwirem.
Na szczycie murku sadzimy rośliny większe – płożące (opisane wcześniej), a w ich towarzystwie możemy umieścić poduszkowate byliny, jak gęsiówka, żagwin, czy smagliczka.
Dzięki takiemu sposobowi sadzenia nawet, kiedy w czasie zimy małe rośliny na pionowej ścianie przemarzną, rozrośnięte i przewisające ze szczytu rośliny płożące będą tworzyły efekt dekoracyjny suchego murka.
Warto pamiętać, że konstrukcja murka powinna być lekko pochylona w kierunku skarpy, co zapobiegnie wypychaniu murka  pod wpływem napierającego gruntu. Ponadto dzięki odchyleniu od pionu rośliny porastające murek będą miały zapewniony lepszy dostęp wilgoci - woda łatwiej wsiąka wtedy w szczeliny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl