Róża pustyni czyli adenium. Jak uprawiać tę roślinę i co robić, żeby kwitła

Katarzyna Józefowicz
Adenium to roślina przystosowana do pustynnych warunków. Ale można uprawiać ją w domu i podziwiać kwiaty "róży pustyni".
Adenium to roślina przystosowana do pustynnych warunków. Ale można uprawiać ją w domu i podziwiać kwiaty "róży pustyni". Catchilifein - pxabay.com
Adenium to bardzo ciekawa roślina doniczkowa. Podpowiadamy, jak uprawiać różę pustyni i jak ją pielęgnować, żeby regularnie kwitła.

Adenium opasłe znane pod bardziej romantyczną nazwą jako róża pustyni, to jeden z ciekawszych sukulentów, jaki możemy uprawiać w mieszkaniu.

Adenium czyli róża pustyni

Adenium (róża pustyni) pochodzi z suchych i półpustynnych rejonów Afryki i półwyspu Arabskiego, dlatego ma dość szczególny wygląd i specyficzne wymagania. Adenium rośnie wolno i choć w naturze może osiągać 2-3 m wysokości, w doniczce rzadko dorasta do 150 cm wysokości.

Przez większą część roku jego ozdobą jest zwieńczony niewielką koroną i skórzastymi, zielonymi, jajowatymi liśćmi, butelkowo zgrubiały u podstawy pęd. Jest to organ spichrzowy nazywany kaudeksem i występuje tylko u gatunku, rozmnażanego przez nasiona lub sadzonki, gdyż egzemplarze szczepione i mieszańce go nie wytwarzają. W naturze kaudeks jest jeszcze bardziej zgrubiały, a nawet jak nazwa rośliny wskazuje wręcz opasły i przybiera niezwykłe, fantazyjne formy. Zadaniem zgrubiałych pędów jest magazynowanie wody, dlatego trudno się dziwić, że są tak rozrośnięte.

Sytuacja zmienia się, gdy na przełomie wiosny i lata, na szczytach pędów pojawiają się piękne, duże kwiaty, przypominające wyglądem kwiaty azalii, gdyż wtedy to właśnie one stają się największą ozdobą rośliny. W zależności od odmiany mogą być pojedyncze lub pełne i mieć różną barwę (białe, różowe, amarantowe, dwukolorowe).

Jak dbać o różę pustyni (adenium) i na co uważać

Zanim jednak doczekamy się kwiatów róży pustyni, o roślinę musimy odpowiednio zadbać, gdyż źle pielęgnowana nie wyda kwiatów, a nawet może obumrzeć.

Adenium do prawidłowego rozwoju potrzebuje przede wszystkim dużo ciepła i światła, dlatego powinno być uprawiane w pobliżu południowego okna i lekko cieniowane latem, w godzinach południowych. W sezonie może być też wystawione na balkon lub taras, jednak tylko wtedy, gdy będzie chronione przed ulewnym deszczem, gdyż właśnie nadmiar wody jest największym wrogiem róży pustyni. Organ spichrzowy w postaci zgrubiałej łodygi doskonale magazynuje wodę, dlatego roślina lepiej zanosi suszę niż zalanie. W sezonie wegetacyjnym należy podlewać ją systematycznie, ale umiarkowanie, czekając z kolejnym podlewaniem, aż wierzchnia warstwa podłoża wyschnie.

Od wiosny do końca lata, roślinę trzymamy w temperaturze pokojowej (ok. 22-25°C), co jakiś czas zasilając ją płynnymi nawozami dla kaktusów.

Pielęgnacja i zimowanie adenium (róży pustyni)

Jesienią natomiast stopniowo przygotowujemy różę pustyni do okresu spoczynku. Wtedy zaprzestajemy nawożenia, podlewanie ograniczamy do minimum, a doniczkę z rośliną przenosimy do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (temp. ok. 12-15°C).

Adenium nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zwykle nie choruje i nie pada ofiarą szkodników, dlatego nie potrzebuje ochrony chemicznej.

Czy i jak przycinać adenium

Adenium nie oczekuje również cięcia, choć zabieg znosi bardzo dobrze i jeśli chcemy skorygować jego pokrój lub nadać mu kształt bonsai, wiosną możemy przyciąć wierzchołki pędów, dzięki czemu lepiej się rozkrzewi. Zabieg powinniśmy jednak wykonywać w rękawiczkach, gdyż tkanki rośliny zawierają toksyczny sok mleczny, który może podrażniać skórę, a po dostaniu się do oka lub ust, powodować alergie lub inne problemy zdrowotne.

Jak przesadzać i rozmnażać różę pustyni

Róży pustyni nie trzeba też zbyt często przesadzać. Dopiero gdy bryła korzeniowa przerośnie ziemię, wiosną przesadzamy adenium w nowe, przepuszczalne podłoże, najlepiej przeznaczone dla sukulentów i kaktusów.

W uprawie amatorskiej, adenium możemy rozmnażać na dwa sposoby. Pierwszy to pozyskanie młodych roślin z sadzonek pędowych, pobranych przy okazji wiosennego ciecia i ukorzenionych w wodzie bądź wilgotnym podłożu.

Drugi sposób to rozmnażanie roślin z nasion. Nasiona wysiewamy wiosną do doniczek wypełnionych wilgotnym podłożem dla kaktusów, ustawiamy w ciepłym (temp. ok. 22-25°C), widnym miejscu i pilnujemy, aby ziemia była stale lekko wilgotna, ale nie mokra.

Kiedy siewki podrosną, przesadzamy je do doniczek i ustawiamy w jasnym miejscu. Musimy jednak pamiętać, że rośliny uzyskane z nasion zakwitną dopiero po 5-8 latach lub później.

Co jest potrzebne, żeby róża pustyni zakwitła

Adenium nie będzie też kwitło, jeśli nie zapewnimy mu okresu spoczynku i dostatecznie dużej ilości światła w okresie wegetacyjnym.

Może też nie kwitnąć, a nawet zamierać, jeśli zostanie zalane, przenawożone lub przechłodzone (nie znosi spadków temp. poniżej 10°C).

 

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie