Róże jerychońskie, czyli „zmartwychwstanki”
Róże jerychońskie to rośliny należące do kilku gatunków, ale łączy je sposób życia. Przez długi czas mogą obywać się bez wody i podłoża. Zasychają niemal zupełnie, a ich pędy zwijają się wtedy w kłębki. Wyglądają jak motki szaro-brązowej włóczki, albo sznurka. Ale wystarczy trochę wody, żeby stał się „cud”. Róże jerychońskie bardzo szybko rozwiną pędy i zazielenią się. Ten mechanizm umożliwia im życie w skrajnie trudnych pustynnych warunkach. Zapewnił im też zwyczajową nazwę „zmartwychwstanki”.
Róże jerychońskie występują właśnie na pustyniach zarówno amerykańskich, jak i Afryki i Azji (w zależności od gatunku). Ponieważ róże jerychońskie nie zakorzeniają się, w formie suchych kłębków są przemieszczane przez wiatr. W ten sposób mają większą szansę natrafić na wodę.
Licencja CC BY-SA 3.0
Jak uprawiać róże jerychońskie w domu
Róże jerychońskie to nazwa obejmująca kilka gatunków roślin, m.in. bardzo podobne do siebie anastatikę rezurekcyjną (Anastatica hierochuntica) i widliczkę łuskowatą (Selaginella lepidophylla) oraz nieco odmienny Astericus pygmaeus (nie ma polskiej nazwy). Najbardziej dostępna jest widliczka, która jest oferowana w formie suchej.
Co zrobić, żeby róża jerychońska rozkwitła?
Wystarczy umieścić ją w niezbyt głębokim naczyniu z wodą. Do uprawy róż jerychońskich świetnie nadaje się talerz. Rośliny nie można zanurzać w wodzie – kontakt z nią powinny mieć tylko korzonki. Woda powinna być przegotowana i mieć temperaturę pokojową, ale jeśli użyjemy cieplejszej, róża szybciej rozwinie się. Zacznie już po kilkudziesięciu minutach, a w pełni rozwinie się po 1-2 dniach. Rozwinięta rozeta widliczki ma ok. 25 cm średnicy (choć bywają i mniejsze, i większe).
Róże jerychońskie można trzymać w wodzie przez kilka dni – do tygodnia. Potem trzeba je ponownie zasuszyć, przez co najmniej 2-3 tygodnie (w naturze mogą pozostawać bez wody nawet kilka miesięcy). Po tym czasie możemy znowu „obudzić” roślinę. Zabieg ten można powtarzać wielokrotnie, nawet przez kilka lat. Pamiętajmy tylko o okresach przesuszenia! I nie trzymajmy roślin w wodzie dłużej niż tydzień, bo zgniją!
Róże jerychońskie nie wymagają podłoża, ani nawożenia. Powinny za to mieć rozproszone światło.
Właściwości róż jerychońskich
O różach jerychońskich krąży wiele legend - rzeczywiście niezwykłe zachowanie tych roślin pobudza wyobraźnię. Niestety poza spektakularną wytrzymałością na brak wody i zdolnością do odradzania się, róże jerychońskie nie wykazują żadnych "cudownych" właściwości (to samo dotyczy wody, w której rozwijają się). Jedynie - jak wiele innych kwiatów doniczkowych - pomagają oczyszczać powietrze.