Róże jerychońskie – rośliny, które „ożywają” po zasuszeniu

Katarzyna Laszczak
Róże jerychońskie są zwane zmartwychwstankami. W niemal cudowny sposób ożywają po zasuszeniu.
Róże jerychońskie są zwane zmartwychwstankami. W niemal cudowny sposób ożywają po zasuszeniu. Anna Bartosiewicz
Róże jerychońskie to przedziwne rośliny, którym do życia potrzeba tylko trochę wody. Po jej wpływem – z suchego kłębka zamieniają się w zieloną roślinę.

Róże jerychońskie, czyli „zmartwychwstanki”

Róże jerychońskie to rośliny należące do kilku gatunków, ale łączy je sposób życia. Przez długi czas mogą obywać się bez wody i podłoża. Zasychają niemal zupełnie, a ich pędy zwijają się wtedy w kłębki. Wyglądają jak motki szaro-brązowej włóczki, albo sznurka. Ale wystarczy trochę wody, żeby stał się „cud”. Róże jerychońskie bardzo szybko rozwiną pędy i zazielenią się. Ten mechanizm umożliwia im życie w skrajnie trudnych pustynnych warunkach. Zapewnił im też zwyczajową nazwę „zmartwychwstanki”.

Róże jerychońskie występują właśnie na pustyniach zarówno amerykańskich, jak i Afryki i Azji (w zależności od gatunku). Ponieważ róże jerychońskie nie zakorzeniają się, w formie suchych kłębków są przemieszczane przez wiatr. W ten sposób mają większą szansę natrafić na wodę.

Pod wpływem wody, róża jerychońska w ciągu kilku godzin zaczyna się zmieniać z suchego kłębka w zieloną roślinę.
Pod wpływem wody, róża jerychońska w ciągu kilku godzin zaczyna się zmieniać z suchego kłębka w zieloną roślinę. Kristian Peters - wikimedia.commons CC BY SA 3.0

Licencja CC BY-SA 3.0

Jak uprawiać róże jerychońskie w domu

Róże jerychońskie to nazwa obejmująca kilka gatunków roślin, m.in. bardzo podobne do siebie anastatikę rezurekcyjną (Anastatica hierochuntica) i widliczkę łuskowatą (Selaginella lepidophylla) oraz nieco odmienny Astericus pygmaeus (nie ma polskiej nazwy). Najbardziej dostępna jest widliczka, która jest oferowana w formie suchej.

Co zrobić, żeby róża jerychońska rozkwitła?

Wystarczy umieścić ją w niezbyt głębokim naczyniu z wodą. Do uprawy róż jerychońskich świetnie nadaje się talerz. Rośliny nie można zanurzać w wodzie – kontakt z nią powinny mieć tylko korzonki. Woda powinna być przegotowana i mieć temperaturę pokojową, ale jeśli użyjemy cieplejszej, róża szybciej rozwinie się. Zacznie już po kilkudziesięciu minutach, a w pełni rozwinie się po 1-2 dniach. Rozwinięta rozeta widliczki ma ok. 25 cm średnicy (choć bywają i mniejsze, i większe).

Róże jerychońskie można trzymać w wodzie przez kilka dni – do tygodnia. Potem trzeba je ponownie zasuszyć, przez co najmniej 2-3 tygodnie (w naturze mogą pozostawać bez wody nawet kilka miesięcy). Po tym czasie możemy znowu „obudzić” roślinę. Zabieg ten można powtarzać wielokrotnie, nawet przez kilka lat. Pamiętajmy tylko o okresach przesuszenia! I nie trzymajmy roślin w wodzie dłużej niż tydzień, bo zgniją!

Róże jerychońskie nie wymagają podłoża, ani nawożenia. Powinny za to mieć rozproszone światło.

Te mało atrakcyjne "kłębki" to zaschnięte róże jerychońskie. Wystarczy trochę wody, żeby się rozwinęły i zazieleniły.
Te mało atrakcyjne "kłębki" to zaschnięte róże jerychońskie. Wystarczy trochę wody, żeby się rozwinęły i zazieleniły. Hans - pixabay.com

Właściwości róż jerychońskich

O różach jerychońskich krąży wiele legend - rzeczywiście niezwykłe zachowanie tych roślin pobudza wyobraźnię. Niestety poza spektakularną wytrzymałością na brak wody i zdolnością do odradzania się, róże jerychońskie nie wykazują żadnych "cudownych" właściwości (to samo dotyczy wody, w której rozwijają się). Jedynie - jak wiele innych kwiatów doniczkowych - pomagają oczyszczać powietrze.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl