Storczyk żółknie, marszczy się i schnie? Podpowiadamy, co robić

Katarzyna Józefowicz
Jeśli chcemy mieć piękne storczyki, musimy dbać o nie również wtedy, gdy nie kwitną. O tym, że coś storczykowi dolega, poinformuje nas stan jego liści.
Jeśli chcemy mieć piękne storczyki, musimy dbać o nie również wtedy, gdy nie kwitną. O tym, że coś storczykowi dolega, poinformuje nas stan jego liści. JACLOU-DL - pixabay.com
Storczyki są najpiękniejsze, kiedy kwitną. Ale potem zdarza się, że ich liście marszczą się, żółkną i schną. Podpowiadamy, jak temu zapobiegać.

O storczyka trzeba dbać przez cały rok

Nie ma chyba piękniejszej rośliny doniczkowej niż kwitnący storczyk z rodzaju falenopsis. Kiedy jednak roślina kończy kwitnienie, nie jest już tak atrakcyjna, dlatego często tracimy nią zainteresowanie. Doniczkę z liśćmi odstawiamy w kąt mieszkania i na jakiś czas o niej zapominamy.

Jest to jednak wielki błąd, gdyż jeśli chcemy doczekać się kolejnych kwiatów, o storczyka musimy dbać przez cały rok, a nie tylko w porze kwitnienia. Choć falenopsis jest jednym z najłatwiejszych w uprawie storczyków, nawet on może zacząć sprawiać problemy, jeśli nie zapewnimy mu odpowiednich warunków.

Tajniki podlewania storczyka - wody nie za dużo…

Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, jest matowienie i blednięcie liści. Jeśli odpowiednio szybko nie zareagujemy, liście zaczną się marszczyć, żółknąć i zasychać, a korzenie gnić lub zamierać, co ostatecznie może doprowadzić do śmierci storczyka.

Jedną z przyczyn pogorszenia się kondycji falenopsisa, może być miedzy innymi przelanie. Roślina jest bardzo wrażliwa na nadmiar wody, zalegającej wokół korzeni, dlatego jeśli będziemy podlewać ją zbyt często lub pozostawimy w osłonce wypełnionej wodą, roślina szybko zacznie tracić ładny wygląd, a jej liście zaczną się marszczyć, żółknąć i zamierać.

Jeśli jednak pozwolimy obeschnąć korzeniom i zmienimy sposób podlewania roślin, storczyk może się zregenerować, choć będzie potrzebował na to trochę czasu. Zbyt obfite podlewanie może być też przyczyną pojawienia się chorób grzybowych (np. fuzarioza liści i korzeni storczyka, zgorzel zgnilakowa storczyka), które będą już trudniejsze do wyleczenia i wymagają użycia preparatów chemicznych.

… ale i nie za mało

Oczywiście długotrwała susza również nie jest dla roślin bezpieczna, gdyż brak wody powoduje u nich matowienie, marszczenie się i żółkniecie liści oraz zasychanie korzeni. Jeśli wiec chcemy cieszyć się zdrowym i pięknie kwitnącym storczykiem, musimy przede wszystkim nauczyć się prawidłowo go podlewać.

Dobrym wskaźnikiem oznaczającym, że storczyk potrzebuje wody, są jego korzenie. Kiedy mają soczyście zieloną, „groszkową” barwę, nie wymagają podlewania, kiedy jednak stają się szarozielone, a pokrywająca je skórka robi się srebrzysta, oznacza to, że storczyk potrzebuje wody.

Pamiętaj o zraszaniu storczyka

Wprawdzie storczyki nie lubią stale wilgotnego podłoża, ale wilgotne powietrze cenią sobie bardzo. Dlatego storczyki warto regularnie zraszać (nie pryskajmy tylko samych pąków i kwiatów). Jest to szczególnie ważne w sezonie grzewczym, bo kaloryfery wysuszają powietrze. Do zraszania storczyków (i innych roślin) najlepiej używać przegotowanej wody (oczywiście ostudzonej). Inaczej, szczególnie jeśli mamy twardą wodę, na liściach pozostaną białe, nieestetyczne osady. W pobliżu storczyka można również postawić nawilżacz (albo... miskę w wodą).

Uważaj, żeby storczyk nie zmarzł

Kolejną przyczyną marszczenia się i żółknięcia liści może być też zbyt niska temperatura. Wprawdzie storczyki lubią różnice temperatur między dniem i nocą, a w okresie zimowym wolą nawet więcej chłodu niż ciepła, to jednak nie tolerują spadków temperatury poniżej 15°C. Jeśli więc zimą zostawimy falenopsisa w pobliżu rozszczelnionego bądź uchylonego okna, może po prostu zmarznąć.

Światło - tak, mocne słońce - nie

Za matowienie i żółknięcie liści storczyka może odpowiadać również niewłaściwe oświetlenie. Roślina nie lubi mocnego słońca, od którego jej liście doznają oparzeń, ale też nie może mieć zbyt ciemno. Niedobór naturalnego światła powoduje u storczyka nie tylko bledniecie i żółknięcie liści, ale też hamuje kwitnienie, dlatego dla rośliny należy wybrać stanowisko bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem.

Nawożenie z umiarem

Na kondycję falenopsisa ma również wpływ nieodpowiednie nawożenie. Rośliny są bardzo wrażliwe na przenawożenie, ale też źle reagują na całkowity brak składników odżywczych, dlatego należy dokarmiać je umiarkowanie, najlepiej wykorzystując do tego celu preparaty przeznaczone specjalnie do nawożenia storczyków (w płynie, mgiełce lub pałeczkach).

Pierwsza pomoc dla storczyka

Kiedy jednak nasz storczyk ucierpiał już z powodu popełnionych przez nas błędów pielęgnacyjnych, nie oznacza to, że musimy się z nim ostatecznie pożegnać. Jeśli przyczyną problemów są nieodpowiednie warunki uprawowe, należy jak najszybciej je zmienić i poczekać, aż storczyk się zregeneruje i wypuści nowe liście.

Czasami może być też potrzebne przesadzenie rośliny (szczególnie po przesuszeniu lub zalaniu). Wtedy należy wyjąć ją z dotychczasowego podłoża, obejrzeć dokładnie korzenie, usunąć wszystkie suche, przegniłe lub martwe, a następnie posadzić falenopsisa do nowego podłoża, specjalnie przeznaczonego dla storczyków. Jeśli jednak storczyk cierpi z powodu choroby infekcyjnej (np. grzybowej), mogą okazać się potrzebne odpowiednie środki ochrony roślin.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl