O storczyka trzeba dbać przez cały rok
Nie ma chyba piękniejszej rośliny doniczkowej niż kwitnący storczyk z rodzaju falenopsis. Kiedy jednak roślina kończy kwitnienie, nie jest już tak atrakcyjna, dlatego często tracimy nią zainteresowanie. Doniczkę z liśćmi odstawiamy w kąt mieszkania i na jakiś czas o niej zapominamy.
Jest to jednak wielki błąd, gdyż jeśli chcemy doczekać się kolejnych kwiatów, o storczyka musimy dbać przez cały rok, a nie tylko w porze kwitnienia. Choć falenopsis jest jednym z najłatwiejszych w uprawie storczyków, nawet on może zacząć sprawiać problemy, jeśli nie zapewnimy mu odpowiednich warunków.
Tajniki podlewania storczyka - wody nie za dużo…
Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, jest matowienie i blednięcie liści. Jeśli odpowiednio szybko nie zareagujemy, liście zaczną się marszczyć, żółknąć i zasychać, a korzenie gnić lub zamierać, co ostatecznie może doprowadzić do śmierci storczyka.
Jedną z przyczyn pogorszenia się kondycji falenopsisa, może być miedzy innymi przelanie. Roślina jest bardzo wrażliwa na nadmiar wody, zalegającej wokół korzeni, dlatego jeśli będziemy podlewać ją zbyt często lub pozostawimy w osłonce wypełnionej wodą, roślina szybko zacznie tracić ładny wygląd, a jej liście zaczną się marszczyć, żółknąć i zamierać.
Jeśli jednak pozwolimy obeschnąć korzeniom i zmienimy sposób podlewania roślin, storczyk może się zregenerować, choć będzie potrzebował na to trochę czasu. Zbyt obfite podlewanie może być też przyczyną pojawienia się chorób grzybowych (np. fuzarioza liści i korzeni storczyka, zgorzel zgnilakowa storczyka), które będą już trudniejsze do wyleczenia i wymagają użycia preparatów chemicznych.
… ale i nie za mało
Oczywiście długotrwała susza również nie jest dla roślin bezpieczna, gdyż brak wody powoduje u nich matowienie, marszczenie się i żółkniecie liści oraz zasychanie korzeni. Jeśli wiec chcemy cieszyć się zdrowym i pięknie kwitnącym storczykiem, musimy przede wszystkim nauczyć się prawidłowo go podlewać.