Dlaczego storczyk zrzuca pąki kwiatowe i jak temu zapobiegać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by kwiaty storczyka rozwinęły się

Katarzyna Józefowicz
Storczyki gatunku falenopsis królują w naszych domach i mieszkaniach. Jednak czasem zdarza się, że zrzuca pąki i kwiaty.
Storczyki gatunku falenopsis królują w naszych domach i mieszkaniach. Jednak czasem zdarza się, że zrzuca pąki i kwiaty. Storczyk falenopsis
Ozdobą storczyków są kwiaty. Jednak czasem tracą one pąki, a przyczyny tego są różne. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i piszemy, co robić, żeby storczyki kwitły bez przeszkód.

Spis treści

Spośród wszystkich storczyków dostępnych w sklepach, najbardziej upodobaliśmy sobie falenopsisy. Nic w tym dziwnego, gdyż rośliny są nie tylko bardzo atrakcyjne, ale też są najłatwiejsze w uprawie i najlepiej przystosowane do warunków panujących w naszych mieszkaniach. Mimo to czasami podczas ich uprawy mogą nas spotkać niemiłe niespodzianki na przykład w postaci żółknięcia i opadania pąków kwiatowych.

Storczyk w szoku, czyli uwaga na transport i warunki

Najczęściej zdarza się, że storczyk zrzuca pąki zaraz po zakupie i przyniesieniu ich do domu. Wynika to z faktu, że w markecie lub centrum handlowym storczyki mają inne warunki, niż w naszym mieszkaniu. Po zakupie są narażone na stres, związany z transportem (np. szok termiczny) oraz zmianą otoczenia, na który reagują zrzuceniem pąków kwiatowych, a nawet kwiatów.

Dlatego też przed wyniesieniem zakupionego storczyka ze sklepu, powinniśmy owinąć go grubym papierem, który zabezpieczy roślinę przed szokiem termicznym. Papier zdejmijmy po ok. 1-2 godzinach od przyniesienia rośliny do domu. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy różnice temperatur na zewnątrz i w pomieszczeniach są zwykle dość duże.

Z tego samego powodu unikajmy kupowania kwiatów w czasie mrozu, gdyż wtedy nawet papier może nie wystarczyć, aby uchronić.

Storczyki nie lubią zmian

Zmiana otoczenia to jednak nie jedyna przyczyna zrzucania pąków kwiatowych przez storczyka. Roślina w podobny sposób może zareagować na naglą zmianę miejsca uprawy już w mieszkaniu np. po przeniesieniu z okna na inny parapet, stół, komodę itp.

Falenopsisy nie są zbyt wymagające, ale nie lubią zmiany miejsca uprawy (m.in. rodzaju i natężenia światła), szczególnie podczas zawiązywania pąków kwiatowych i kwitnienia. W czasie tworzenia pąków, storczyków lepiej też nie przekręcać na parapecie, na którym są uprawiane, gdyż mogą źle zareagować na zmianę kierunku padania światła oraz jego natężenie.

Przeciąg i zimno wrogiem storczyka

Uprawiając falenopsisy trzeba też pamiętać, że rośliny nie znoszą niskich temperatur (poniżej 10°C) i nie tolerują mrozów, dlatego jeśli zimą stoją na parapecie w pobliżu uchylonego okna lub w przeciągu, mogą doznać szoku termicznego, zrzucić pąki i kwiaty lub nawet zmarznąć.

Jeśli kupujemy storczyka, kiedy jest zimno, zwróćmy uwagę, żeby nie zmarzł w drodze do domu.
Jeśli kupujemy storczyka, kiedy jest zimno, zwróćmy uwagę, żeby nie zmarzł w drodze do domu. JACLOU-DL - pixabay.com

Ważny sposób podlewania storczyka

Na żółknięcie i opadanie pąków kwiatowych ma również wpływ przelanie roślin. Storczyki nie lubią zbyt wilgotnego podłoża i nie zanoszą stania w wodzie, gdyż wtedy chorują i gniją, co prowadzi do zrzucania pąków i kwiatów. Dlatego też nie podlewajmy falenopsisów codziennie, tylko raz na tydzień (zimą nawet rzadziej) umieszczając ich doniczkę na ok. 1 godzinę w wodzie, a następnie odstawiając z powrotem na parapet (doniczka powinna być odsączona z nadmiaru wody).

Zraszaj storczyki, ale…

Pamiętajmy też, że falenopsisy z natury przystosowane są do pobierania wilgoci z powietrza. Dlatego, żeby poprawić wilgotność wokół storczyków, możemy spryskiwać je od czasu do czasu wodą. Warto o tym pamiętać, gdyż zbyt suche powietrze również może być przyczyną zamierania pąków kwiatowych, szczególnie wtedy, gdy roślina stoi zimą na parapecie nad gorącym kaloryferem.

UWAGA: Podczas opryskiwania roślin, unikajmy jednak zraszania wodą kwiatów i pąków kwiatowych, gdyż akurat tego storczyki nie lubią.

Uważaj na owoce!

Mniej znaną przyczyną więdnięcia kwiatów i zrzucania pąków kwiatowych u storczyków mogą być też owoce. W czasie ich dojrzewania do atmosfery wydziela się sporo etylenu (hormon gazowy, wspomagający dojrzewanie owoców), który ma wpływ nie tylko na same owoce, ale też na kwiaty i rośliny, przyspieszając ich starzenie się, dlatego patery i misy z owocami zawsze trzymajmy z dala od kwitnących storczyków, a także innych kwiatów.

W sezonie pamiętaj o nawozie dla storczyków

Rzadziej przyczyną zrzucania pąków jest natomiast brak składników pokarmowych, choć oczywiście mocno „niedożywiona” roślina może w ten sposób okazać swoje niezadowolenie z warunków uprawy. Falenopsisy w naturze nie rosną w ziemi, ale przyczepiają się do konarów lub głazów, gdzie mają do dyspozycji niewiele składników pokarmowych (np. z butwiejącego drewna), dlatego w uprawie też nie potrzebują zbyt intensywnego nawożenia. Ponieważ jednak warunki, na jakie skazane są naszych mieszkaniach różnią się od naturalnych, w okresie wegetacyjnym warto zasilać je specjalnymi nawozami dla storczyków.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl