Dlaczego storczyk nie kwitnie? Wyjaśniamy przyczyny i podpowiadamy rozwiązania

Katarzyna Józefowicz
Storczyki falenopsisy są stosunkowo łatwe w uprawie. Jednak żeby regularnie kwitły, trzeba im zapewnić kilka rzeczy.
Storczyki falenopsisy są stosunkowo łatwe w uprawie. Jednak żeby regularnie kwitły, trzeba im zapewnić kilka rzeczy. Katarzyna Laszczak
Zdarza się storczyk falenopsis nie chce kwitnąć. Wyjaśniamy, jakie mogą być tego przyczyny i jak sprawić, żeby storczyk zakwitł.

Spis treści

Kiedy niepokoić się tym, że storczyk nie kwitnie

Kupując wspaniale kwitnącego storczyka z rodzaju falenopsis, liczymy na to, że po przekwitnieniu ponownie zawiąże pąki kwiatowe i kolejny raz zachwyci nas swoimi kwiatami. Kiedy jednak przez wiele miesięcy po pierwszym kwitnieniu nie możemy doczekać się nowych kwiatów, czujemy się rozczarowani i zawiedzeni. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, ale zanim do reszty się zniechęcimy i zrezygnujemy z dalszej uprawy rośliny, sprawdźmy, czy przypadkiem nie wystarczy zmienić jej nieco warunków uprawy, aby znów zakwitła.

Prawidłowo pielęgnowany falenopsis kwitnie co roku lub częściej, zwykle od jesieni do wiosny, ale czasem także latem. Kiedy więc po pierwszym kwitnieniu przez rok nie doczekamy się kolejnych kwiatów, oznacza to, że popełniliśmy jakiś błąd w uprawie.

Dobre miejsce dla storczyka

Najczęstszym powodem braku kwiatów jest zwykle zbyt wysoka temperatura, za którą storczyki (falenopsisy) wbrew pozorom wcale nie przepadają. Wprawdzie w sezonie wegetacyjnym im to specjalnie nie przeszkadza (choć preferują różnice temperatur między dniem i nocą, co można im zapewnić, uchylając na noc okno), ale już jesienią i zimą potrzebują więcej chłodu, aby wydać kolejne kwiaty. Jeśli wiec w tym okresie umieścimy je w ciepłym mieszkaniu, na południowym parapecie, pod którym znajduje się kaloryfer, o kwiatach możemy raczej zapomnieć.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest uprawa roślin na parapecie wschodniego okna i w niezbyt ciepłym pomieszczeniu (ok. 18-20°C), w którym nocą temperatura spada do ok. 16-18°C (różnica temperatur miedzy dniem i nocą to bardzo ważny czynnik odpowiadający za kwitnienie roślin).

Storczyki czasem potrzebują… chłodu

Doskonałym sposobem na sprowokowanie kwitnienia u storczyków (falenopsisów), jest umieszczenie go pod koniec lata w zacisznym i zacienionym miejscu na balkonie lub tarasie. Roślina powinna tam pozostać aż do czasu, kiedy nocą temperatury zaczną zbliżać się do poziomu 10-12°C. Wtedy musimy z powrotem zabrać storczyka do mieszkania, gdyż jest bardzo wrażliwy na zimno (zwykle posiada już pędy kwiatowe i pąki).

Pamiętaj o nawożeniu storczyków

Jeśli falenopsisy mają systematycznie i obficie kwitnąć, muszą być też odpowiednio dokarmiane. Nie należy ich jednak nawozić zbyt intensywnie, gdyż są wrażliwe na przenawożenie, a raczej zastosować łagodne nawozy, przeznaczone specjalnie dla storczyków (mogą być to preparaty w płynie, pałeczkach lub mgiełce).

Rośliny z natury nie są zbyt żarłoczne i nie potrzebują wielu składników odżywczych, trzeba jednak pamiętać, że w środowisku z którego pochodzą, nie brak im rozkładającej się materii organicznej (np. z butwiejących liści), a także związków mineralnych zawartych w wilgotnym powietrzu, czego w mieszkaniu są pozbawione, dlatego to my musimy dostarczyć im niezbędne składniki pokarmowe.

Choć falenopsisy to tropikalne rośliny, żeby zaczęły kwitnąć, potrzebują okresu lekkiego przechłodzenia, a także zróżnicowania temperatur między dniem
Choć falenopsisy to tropikalne rośliny, żeby zaczęły kwitnąć, potrzebują okresu lekkiego przechłodzenia, a także zróżnicowania temperatur między dniem i nocą. Isabela0418 - pixabay.com

Zadbaj o odpowiednie światło

Oprócz temperatury i nawożenia, ważnym czynnikiem odpowiadającym za kwitnienie storczyków jest również światło. I w tym wypadku także pomoże nam wiedza o warunkach panujących w naturalnym środowisku roślin. Storczyki z gatunku falenopsis zasiedlające zwykle świetliste lasy tropikalne, mają do dyspozycji sporo światła, ale mocno rozproszonego przez korony drzew, dlatego również w mieszkaniu będą oczekiwały miejsca widnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem (np. okna wschodniego).

Ustawione na parapecie od południowej strony, nie tylko będą miały problem z kwitnieniem, ale też mogą ucierpieć z powodu ostrych promieni słońca.

Częściej zraszaj, niż podlewaj

Istotny wpływ na zawiązywanie przez rośliny pąków kwiatowych ma również odpowiednia wilgotność powietrza i podłoża. W naturze storczyki (falenopsisy) mają do dyspozycji bardzo wilgotne powietrze, ale niezbyt wilgotne podłoże, dlatego podobne warunki należy zapewnić im w mieszkaniu, często zraszając rośliny lub umieszczając w ich pobliżu nawilżacz powietrza oraz podlewając w taki sposób, aby woda nigdy nie zalegała wokół korzeni (przed każdym kolejnym podlanie, podłoże storczyków musi niemal całkiem wyschnąć).

Najlepszą metoda na właściwe nawadnianie, jest zanurzanie raz w tygodniu doniczki z falenopsisem w letniej wodzie na ok. pół godziny i po odsączeniu jej nadmiaru, ponowne umieszczenie rośliny na parapecie.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl