Warzywa z własnego ogrodu na koniec sezonu. Radzimy, jakie warzywa warto posiać na jesień

Katarzyna Józefowicz
Późnym latem można posiać niektóre warzywa, które zbierzemy jeszcze w tym sezonie.
Późnym latem można posiać niektóre warzywa, które zbierzemy jeszcze w tym sezonie. Devanath (pixabay.com)
Niektóre warzywa można zbierać nie tylko pod koniec lata, ale też pod koniec jesieni, a nawet zimą. Podpowiadamy, jakie warzywa dadzą późne plony w ogrodzie.

Spis treści

Koniec lata i początek jesieni to czas zbiorów większości warzywa uprawianych w ogrodzie. Grządki powoli pustoszeją i wydaje się, że na następne świeże warzywa przyjdzie nam poczekać do wiosny następnego roku. Nie musimy jednak wcale czekać tak długo, gdyż jest kilka warzyw, które posiane jesienią zdążą wydać plony jeszcze przed zimą. Są też takie, które możemy zbierać długo po zakończeniu sezonu, nawet spod śniegu.

Tak późną uprawę warzyw określa się jako poplon, a ponieważ zwykle przeznaczamy na ten cel stanowiska zajmowane wcześniej przez inne warzywa, warto pamiętać o zmianowaniu, unikając uprawy po sobie warzyw z tej samej rodziny botanicznej (po roślinach kapustnych, nie wysiewamy rzodkiewki, a po selerowatych, np. marchwi, nie uprawiamy pietruszki), dzięki czemu będą mniej podatne na wspólne choroby i szkodniki.

Rzodkiewka na jesienny zbiór

Jednym z warzyw idealnie nadających się do jesiennej uprawy jest rzodkiewka. Z wyjątkiem niektórych odmian, jej uprawa w okresie letnim jest niewskazana, gdyż wtedy roślina łatwo wybija w pęd kwiatowy (to tzw. roślina dnia długiego), dlatego uprawia się ją wiosną i pod koniec lata.

Nasiona rzodkiewki wysiewa się w rzędy w połowie sierpnia, a zbiera jesienią (koniec września-październik). Rzodkiewka ma dość krótki okres wegetacji (ok. 40-50 dni) i jest stosunkowo odporna na jesienne chłody, mimo to na poplon najlepiej wybierać odmiany przeznaczone do uprawy wiosennej i jesiennej jak np.:

 • „Carmesa”,
 • Krasa”,
 • „Saxa Polana”,
 • „Fiesta”,
 • „Poloneza”
 • „Sopel Lodu”.

Jesienna uprawa rzodkiewki ma sporo zalet. Pogoda w tym czasie jest bardziej sprzyjająca niż latem, dlatego rośliny nie cierpią z powodu upałów i suszy (w okresach bezdeszczowych wymagają podlewania). Radykalnie spada też ryzyko porażenia korzeni przez śmietkę, która wiosną czyni w uprawach rzodkiewki spustoszenie.

Uprawa szpinaku na jesień i zimę

Kolejnym doskonałym warzywem do jesiennej uprawy jest także szpinak, którego liście są bogatym źródłem witamin i minerałów. Szpinak nie jest szczególnie wrażliwy na jesienne chłody, ale jeśli ma dobrze plonować, musi mieć zapewnioną stale lekko wilgotną glebę, dlatego w okresach bezdeszczowych wymaga podlewania.

Do odmian szpinaku polecanych na zbiór jesienny należą m.in.:

 • „Matador”,
 • „Olbrzym Zimowy”,
 • „Asta”.

Uprawa kopru ogrodowego na poplon

Do późnoletniej uprawy nadaje się też koper ogrodowy (okres wegetacji ok. 30-40 dni), którego nasiona można wysiewać na rabatach rzutowo lub w rzędy przez cały okres wegetacji (na poplon w połowie sierpnia). Koper oczekuje żyznego, stale lekko wilgotnego podłoża, ale może być uprawiany po różnych warzywach.

Odmiany kopru polecane do jesiennej uprawy to m.in.

 • „Szmaragd”,
 • „Turkus”,
 • „Lukullus”,
 • „Ambrozja”.

Atrakcyjnym warzywem nadającym się do uprawy o tej porze roku jest też roszponka warzywna. Do niedawna mało znana i rzadko uprawiana, obecnie bardzo ceniona i lubiana. Roszponka wygląda jak mała sałata, ale nią nie jest i należy nawet do innej rodziny botanicznej.

Na tle innych warzyw sezonowych ma stosunkowo długi okres wegetacji (od 60 do 90 dni), ale jej niewielkie, zielone listki można zbierać przez całą jesień, a nawet zimą spod śniegu (jest odporna na niewielkie mrozy).

Nasiona roszponki wysiewa się pod koniec sierpnia w rzędy, natomiast pierwsze listki zbiera się w październiku. Ze względu na niezbyt głęboki system korzeniowy, roślina oczekuje, stale lekko wilgotnej gleby.

Pietruszka na natkę

Pod koniec lata, warto też pomyśleć o uprawie pietruszki na natkę. Nać jest aromatyczna oraz bogata w witaminy i minerały, dlatego stanowi doskonały dodatek do potraw. Do późnoletniej uprawy odpowiednia będzie pietruszka naciowa, nie wytwarzająca korzenia, ale równie dobrze możemy wysiać też typową pietruszkę korzeniową. Wprawdzie przed zimą nie wytworzy już korzenia, ale zieloną natką powinniśmy się cieszyć jeszcze długo po zakończeniu sezonu.

Pietruszka jest dość odporna na chłody, ale przymrozki mogą uszkodzić jej liście, dlatego na zimę rośliny dobrze jest osłonić np. małym tunelem foliowym lub lekką włókniną. Nasiona pietruszki siejemy w rzędach pod koniec sierpnia lub na początku września. Listki zbieramy sukcesywnie w miarę rozwoju.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl