Wiosenne kwiaty do ogrodu. Polecamy mniej znane, a piękne rośliny

Katarzyna Józefowicz
Do oryginalnych wiosennych kwiatów należą np. psizęby, ale takich roślin jest znacznie więcej.
Do oryginalnych wiosennych kwiatów należą np. psizęby, ale takich roślin jest znacznie więcej. Skylight55 (pixabay.com)
Poza powszechnie znanymi i lubianymi gatunkami wiosennych kwiatów, jest też sporo mniej popularnych, a równie pięknych. Polecamy oryginalne kwiaty do ogrodu.

Do grona najpopularniejszych kwiatów cebulowych i bulwiastych należą przede wszystkim tulipany, narcyzy, hiacynty, lilie, dalie i mieczyki. Ciekawych roślin o zgrubiałym systemie korzeniowym jest jednak znacznie więcej, dlatego warto poznać je nieco bliżej, bo z pewnością warte są naszej uwagi.

Psiząb - kwiat cebulowy do ogrodu

Należy do nich między innymi malutki (ok. 10-20/30 cm), ale urokliwy psiząb (Erythronium), będący cebulową byliną. Jego niewielkie, oryginalne kwiatki, przypominają miniaturowe storczyki lub lilie. Mogą być żółte, białe, fioletowe, czerwone i różowe. Osadzone są pojedynczo na szczycie łodyżki i mają pięć lub sześć mocno wygiętych do tyłu płatków oraz długie, wystające pręciki, zwieńczone pylnikami.

Roślina rozwija też duże, szerokolancetowate, zielone, ozdobione marmurkowym wzorem liście, które zwykle rozkładają się szeroko na boki. Zanikają też krótko po kwitnieniu rośliny.

Dziwna nazwa tych kwiatów - psiząb - pochodzi od wydłużonego kształtu cebulek, które przypominają psie kły.
Dziwna nazwa tych kwiatów - psiząb - pochodzi od wydłużonego kształtu cebulek, które przypominają psie kły. BARBARA808 (pixabay.com)

Gatunki, odmiany i wymagania psizębów

Najbardziej popularny i posiadający najwięcej ozdobnych odmian jest psiząb liliowy. Gatunek dorasta do ok. 15 cm i wczesną wiosną (kwiecień-maj) tworzy duże, zielone, szerokolacetowate, brunatno nakrapiane liście oraz rozwija małe kwiaty o zwisających główkach, osadzane na szycie nagiej, wzniesionej łodyżki. Po kwitnieniu psizab przechodzi w stan spoczynku i znika z rabaty.

Rośliny oczekują próchniczego, przepuszczalnego, wilgotnego podłoża i półcienistego stanowiska. Są też zwykle dostatecznie mrozoodporne. Do ich ciekawszych odmian należą m.in.: „Frans Hals”, „Purple King”, „Rose Queen” i „Snowflake”.

Rzadziej spotykanym gatunkiem tej rośliny jest psiząb amerykański, wytwarzający większe kwiaty, zwykle w żółtym kolorze oraz psiząb kalifornijski, wyższy (ok. 25-30 cm) i mający większe, żółte lub kremowe kwiaty oraz większe liście.

Psizęby mają kilka gatunków, różniących się wielkością, kolorem kwiatów i pochodzeniem.
Psizęby mają kilka gatunków, różniących się wielkością, kolorem kwiatów i pochodzeniem. Angelstar (pixabay.com)

Czosnek sycylijski (bułgarski), czyli sztyletowy

Kolejną niezwykle oryginalną, ale dużo bardziej okazałą od psizebu byliną cebulową jest czosnek sycylijski (Allium siculum), nazywany też czosnkiem bułgarskim lub czosnkiem sztyletowym. Wiosną roślina tworzy rozetę długich, odziomkowych, rynienkowatych, zielonych liści i wydaje wzniesiony, sztywny, gładki pęd, zwieńczony okazałym, baldachowatym kwiatostanem.

Kwiatostan składa się z licznych, dość dużych, zwisających, dzwonkowatych kwiatów (wewnątrz kremowe i ozdobione bordowymi smugami), osadzonych na cienkich, długich łodyżkach. Czosnek sycylijski kwitnie od kwietnia-maja do czerwca. Po kwitnieniu roślina zasusza część nadziemną i przechodzi w stan spoczynku.

Uprawa czosnku sycylijskiego (bułgarskiego)

Czosnek sycylijski pochodzi z południa Europy, ale w naszym kraju też daje sobie radę, gdyż jest dostatecznie mrozoodporny. Oczekuje natomiast słonecznego, ciepłego stanowiska i przepuszczalnej, próchniczej gleby. W jednym miejscu może rosnąć przez kilka lat, ale dla lepszego kwitnienia co 2-3 lata warto go wykopać i podzielić.

Ozdobny czosnek bułgarski (sztyletowy) wyróżnia się kwiatostanem złożonym z kolorowych dzwonków.
Ozdobny czosnek bułgarski (sztyletowy) wyróżnia się kwiatostanem złożonym z kolorowych dzwonków. SonjaKalee (pixabay.com)

Trójlist – jak uprawiać tę roślinę i jaki gatunek wybrać

Oba powyższe gatunki spotyka się czasami w ogrodach, ale trójlist (Trillium) to już prawdziwy oryginał i duża rzadkość. Roślina wszystkiego ma po trzy.

Wiosną rozwija trzy duże, szerokolancetowate lub jajowate, zielone, często ozdobione ciemnymi plamkami liście oraz pojedyncze kwiaty z trzema dużymi, zielonymi działkami kielicha i trzema okazałymi, barwnymi, szerokimi płatkami korony (białymi, kremowymi, różowymi lub bordowymi). Jak by tego było mało, wewnątrz kielicha kwiatu znajduje się trójkomorowa zalążnia, zwieńczona trzema wydłużonymi znamionami.

Trójlisty to zwykle kłączowe byliny, traktowane w ogrodach jako sezonowe rośliny okrywowe. Liście u większości gatunków po kwitnieniu zamierają, a roślina przechodzi w stan letniego spoczynku, ale czasami pozostają zielone przez cały sezon.

Trójlisty mają i trzy liście, i trzy płatki (a także działki kielicha i znamiona).
Trójlisty mają i trzy liście, i trzy płatki (a także działki kielicha i znamiona). Photosbymoira (pixabay.com)

Gatunki trójlistu do ogrodu

W ogrodach uprawianych jest kilka gatunków trójlistów, różniących się głównie wyglądem liści i barwą kwiatów. Większość z nich preferuje półcieniste lub cieniste stanowiska i wilgotne, przepuszczalne gleby. Rośliny spotykane w naszym kraju są zwykle dostatecznie mrozoodporne, a do ciekawszych gatunków należą m.in.:

 • trójlist wąskopłatkowy,
 • trójlist kamczacki,
 • trójlist Tschonowskiego,
 • trójlist wielkokwiatowy,
 • trójlist siedzący,
 • trójlist żółty,
 • trójlist wyprostowany,
 • trójlist jajowaty,
 • trójlist klinowaty,
 • trójlist zielonopłatkowy.

Do grona rzadko uprawianych i mało znanych roślin kłączowych należy też:

 • okazały i atrakcyjny asfodel biały,
 • piękny, choć niewielki hiacyntowiec zwyczajny,
 • malutki, ale urokliwy cyklamen dyskowaty
 • oryginalna i egzotycznie wyglądająca arizema amurska
Cyklameny kojarzą się z roślinami doniczkowymi, ale niektóre gatunki można też uprawiać w ogrodach.
Cyklameny kojarzą się z roślinami doniczkowymi, ale niektóre gatunki można też uprawiać w ogrodach. Katarzyna Laszczak

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl