Wiosna – zrób to sam. Pomysły na wiosenne kwiaty w domu i mieszkaniu

Katarzyna Laszczak
Jeśli nie możemy doczekać się wiosny, otoczmy się w domu wiosennymi kwiatami.
Jeśli nie możemy doczekać się wiosny, otoczmy się w domu wiosennymi kwiatami. Gururu2 - pixabay.com
Kiedy zamiast upragnionej wiosny, przychodzi mróz, czas wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić sobie wiosnę samodzielnie. Przynajmniej w domu.

Jak doczekać się wiosny

Druga połowa zimy to dla wszystkich miłośników roślin często najtrudniejszy czas. Wiosna już niby jest na wyciągnięcie ręki, a tu zima nie daje o sobie zapomnieć. Trzyma mróz i marzenia o kolorowych i pachnących kwiatach popadają w hibernację. Ale bardzo łatwo możemy sobie urządzić wiosnę samodzielnie i niezbyt kosztownie.

Od jakiegoś czasu we wszystkich kwiaciarniach, ale też w prawie wszystkich supermarketach możemy kupić wiosenne kwiaty w doniczkach. Królują rośliny cebulowe, ale są też bajecznie kolorowe prymulki. Pamiętajmy też, że cięte tulipany są teraz dostępne przez cały rok. Bukiet tych pięknych kwiatów „zrobi” nam wiosnę od razu i nie zagrozi bankructwem.

ZOBACZ zdjęcia wiosennych roślin i aranżacji

Kupujemy rośliny cebulowe – mocne i zdrowe

Spośród roślin cebulowych do wyboru mamy przede wszystkim: hiacynty, miniaturowe żonkile, krokusy, rzadziej zdarzają się tulipany. Wybierając roślinę obejrzyjmy widoczną część cebuli (czy nie jest uszkodzona) oraz liście rośliny. Powinien też być widoczny pęd z pąkami kwiatowymi. Dobrze jest wybierać rośliny w miarę niskie, o zwartej, mocnej budowie. Nie kupujmy roślin cebulowych już kwitnących, bo krótko będziemy się nimi cieszyć. Warto wiedzieć, że kolor plastikowej osłonki, w której jest cebula, wskazuje kolor kwiatów, jakie roślina będzie miała.

Weźmy też pod uwagę, że hiacynty pachną – pięknie, ale mocno. Jeśli mają się znaleźć w niezbyt dużym pokoju, to zdecydujmy się na góra dwie-trzy rośliny.

Kolorowy zawrót głowy – wybierz ładną prymulkę

Jeśli chodzi o prymulki, szczególnie te stojące na marketowych półkach – możemy się zdecydować na egzemplarze już kwitnące, ale sprawdźmy koniecznie, czy między liśćmi kryją się również pąki. Wybierzmy okaz z jak największą ich ilością. Sprawdźmy też, czy ziemia w doniczce z prymulką jest wilgotna. Niestety jeśli będą one przesuszone (co się w sklepach zdarza), mogą nie odzyskać sił. Nie kupujmy prymulek z opadającymi, wiotkimi i jasnymi liśćmi.

Warto wiedzieć, że poza najbardziej powszechnymi prymulkami bezłodygowymi, możemy też spotkać prymulki kubkowate. Ich liście nieco przypominają liście pelargonii, a kwiaty zebrane są w efektowny kwiatostan.

Uważajmy też, żeby zakupione rośliny nie zmarzły nam po drodze – owińmy je grubo papierem lub… włóżmy do torby termicznej, takiej na mrożonki.

Wiosna w doniczkach, misach i wazonach

W domu kwiaty najlepiej przesadzić. I tu możemy poszaleć, żeby je fajnie wyeksponować. Możemy je oczywiście po prostu przesadzić do doniczek i ustawić na parapecie. Będzie pięknie. Ale warto włożyć trochę wysiłku i wybrać np. osłonki lub doniczki w kolorach dobranych do kolorów kwiatów. Albo postawić na eleganckie, proste, białe, czy tradycyjne – ceramiczne. Oczywiście kwiaty są piękne same w sobie, ale przecież atrakcyjny wystrój im nie zaszkodzi.

Wiosenne kwiaty dobrze się też prezentują w różnych mniej typowych naczyniach. Wykorzystajmy kubki, duże filiżanki, a nawet – puszki po konserwach, czy brytfanny. Możemy doniczkę z roślinami owinąć papierem, bibułą, płótnem, albo włożyć w jutowy worek. Świetnym pomysłem jest cały wiosenny ogródek - wystarczy posadzić rośliny w dużej misie lub donicy. Możemy połączyć ze sobą różne cebulowe, albo zafundować sobie misę z kolorowymi prymulkami.

Rośliny cebulowe, jak hiacynty, bardzo ciekawie prezentują się także włożone do szklanych wazonów – tak żeby było widać ich cebule. Nie potrzebują one dużo ziemi, bo podczas kwitnienia i tak czerpią składniki odżywcze z cebuli.

Zadbaj o trwałość kwiatów

Wiosennym kwiatom w domu wystarczy zapewnić regularne podlewanie. Pamiętajmy też, że im będzie chłodniej, tym dłużej będą one kwitły. Oczywiście nie musimy marznąć, żeby cieszyć się roślinami, ale nie stawiajmy ich bezpośrednio przy grzejniku.

Dobrym pomysłem jest przygotowanie np. dwóch zmian kwiatów. Kupmy i zasadźmy cebule w odstępie ok. tygodnia – wtedy będziemy mieć kwiaty znacznie dłużej.

Co zrobić z roślinami, kiedy przekwitną

Kiedy rośliny cebulowe przekwitną, warto poczekać aż ich liście zamrą. Niestety na tym etapie nie wyglądają już atrakcyjnie, ale możemy je wynieść np. na klatkę schodową, do garażu, czy nawet piwnicy (lepiej, żeby miały choć trochę światła). Kiedy cebule zaschną, oczyśćmy je z ziemi i przechowajmy do jesieni. Wtedy możemy zasadzić je w ogrodzie, albo w donicy, żeby znów zakwitły wiosną (cebule w donicach zimę będą musiały spędzić w chłodnym pomieszczeniu).

Natomiast prymulki warto przesadzić do ogrodu, gdy nadejdzie wiosna.

Jeśli należysz do osób, dla których kwiaty są niezbędne do życia jak jedzenie, kup sobie kilka wiosennych tulipanów, albo wiosenne rośliny w doniczk
Jeśli należysz do osób, dla których kwiaty są niezbędne do życia jak jedzenie, kup sobie kilka wiosennych tulipanów, albo wiosenne rośliny w doniczkach. LubosHouska - pixabay.com

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl